Inteligentny dom to już nie tylko ciekawostka z magazynu o nowych technologiach czy też luksusowy gadżet, na którego zakup mogą sobie pozwolić jedynie Ci z najgrubszym portfelem. To codzienność, która powoli wkracza do polskich domów i mieszkań. Zobacz, w jaki sposób inteligentne rozwiązania pomogą w zwiększeniu wydajności ogrzewania domu kominkiem.

System do sterowania pracą kominka — jak wydajnie ogrzewać?

  • Automatyka a zwiększenie efektywności ogrzewania
  • Na czym polega automatyczne sterowanie pracą kominka?
  • Systemy do sterowania pracą kominka

W jaki sposób automatyka zwiększy efektywność ogrzewania?

Pomyśl tylko, ile pracy wymaga od Ciebie dogrzanie domu do takiej temperatury, jaka zapewnia komfort Tobie i domownikom. A to dopiero początek, bo przecież każdy ma inne zapotrzebowanie na ciepło, zatem w grę wchodzi jeszcze zaplanowanie indywidualnych ustawień dla poszczególnych pomieszczeń. Gdyby do tego dołożyć jeszcze reagowanie na zmiany w prognozie pogody czy też chęć obniżania temperatury wtedy, gdy domowników nie ma w danym pomieszczeniu, zarządzanie pracą grzejników byłoby już chyba pracą na pełen etat.

Ale spokojnie, można tego uniknąć. Wystarczy zainwestować w zestaw, przy użyciu którego zautomatyzujesz ten proces. Systemy do sterowania pracą kominka pozwalają nie tylko zaplanować temperaturę dla każdego pomieszczenia z osobna, ale też, chociażby obniżać ją w weekendy, w nocy lub w tych częściach domu, w których nie przebywasz cały czas. Efektem tego jest ogrzewanie idealnie zgrane z trybem życia domowników, a zatem optymalnie wykorzystujące ciepło wytworzone z opału.

Co oznacza automatyczne sterowanie pracą kominka dla użytkownika?

Z punktu widzenia użytkownika stosowanie sterowników do zarządzania pracą kominka oznacza przede wszystkim wygodę. Nie trzeba bowiem tracić tyle czasu na ręczne ustawienie właściwych parametrów pracy i utrzymywanie ich przez cały dzień. Automatyka zadba o to, by przez cały czas towarzyszyła Ci optymalny temperatura, dokładnie taka, jakiej potrzebujesz.

Chociaż komfort użytkowania do istotna zaleta, głównym atutem tego typu rozwiązań jest jednak sprawienie, by korzystanie z kominka było jak najwydajniejsze i najekonomiczniejsze. W rezultacie opał nie jest marnowany, lecz wykorzystywany w taki sposób, by z każdej partii wyciągnąć jak najwięcej ciepła, maksymalnie wydłużając czas jej spalania.

Warto również zwrócić uwagę na ekologiczny aspekt automatyki kominkowej. Za sprawą rozsądnego planowania kwestii ogrzewania jesteś w stanie zmniejszyć zużycie opału, a to korzyść nie tylko dla Twojego portfela, ale przede wszystkim dla środowiska. 

System do sterowania kominkiem – rozwiązanie na każdą kieszeń

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, systemy do sterowania pracą kominka, tak jak zresztą pozostałe inteligentne rozwiązania, nie są dziś, tak drogie, jak jeszcze choćby 10 lat temu. Oznacza to, że na zakup takiego produktu mogą pozwolić sobie nie tylko osoby z grubym portfelem, lecz również przeciętni obywatele.

Rozważając zakup automatyki kominkowej, warto wziąć pod uwagę to, że taka inwestycja dość szybko zwróci się pod postacią zmniejszenia zużycia opału. Skala oszczędności może tu sięgnąć nawet od 10 do 30% w ciągu roku, a to już konkretna kwota, zwłaszcza przy obecnym poziomie inflacji i cen drewna czy innych materiałów opałowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *