Studenci budownictwa będą się uczyć w tzw. domu pasywnym

Studenci unikatowej w kraju specjalności budownictwo pasywne w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu będą się uczyć od przyszłego roku w specjalistycznym obiekcie, charakteryzującym się zmniejszonym zużyciem energii.

„Rozpoczęła się już budowa specjalistycznego obiektu laboratoryjnego, tzw. domu pasywnego” – poinformował PAP rzecznik prasowy uczelni, Piotr Michalak. Zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm.

„Innowacyjność nowej idei skupia się przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku” – powiedział Michalak.

Budowany obiekt wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne ścian zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, których celem jest zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji.

Pierwszy budynek pasywny w Polsce otwarto w tym roku w Słomnikach (woj. małopolskie), gdzie w tej technologii wybudowano halę sportową. Koszt budowy domu pasywnego w Polsce wynosi od 8 do 15 proc. więcej niż domu standardowego. W Niemczech dodatkowe koszty wynoszą od 3 do 8 proc. Pierwszy certyfikowany budynek pasywny w tym kraju wybudowano w 1990 r. w Darmstadt.

Kaliski obiekt będzie wykorzystywany do celów szkoleniowych, a także jako pracownia z nowoczesnymi materiałami budowlanymi. Budowa ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2012 r. Większość jej kosztów mają sfinansować sponsorzy.

PAP – Nauka w Polsce

zak/ ls/

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *