Remont łazienki pod podłogowy odpływ liniowy. Jak go zrobić?

Odpływ liniowy to nowoczesne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić miejsce w łazience. Decydując się na nie można zrezygnować z montażu tradycyjnego, głębokiego brodzika na rzecz wygodnej, niskiej zabudowy. Wiele osób docenia również nowoczesny wygląd tego typu łazienkowej armatury. Założenie odpływu liniowego można zaplanować zarówno na etapie wykańczania wnętrz, jak i planując generalny remont.

Czym charakteryzuje się odpływ liniowy? 

Odpływ zamontowany w posadzce jest odpowiedzialny za odprowadzanie wody używanej do kąpieli. Rozwiązanie to jest stosowane, jako alternatywa dla tradycyjnego brodzika łączonego z kabiną prysznicową. Jego zaletą jest możliwość umieszczenia prysznica w dowolnym miejscu, nawet tam, gdzie zamontowanie innych rozwiązań byłoby problematyczne. 

Brak konieczności pokonywania przewyższeń doceniają osoby starsze i z ograniczeniami ruchowymi. Dla nich bezbrodzikowa kabina jest komfortowym i bezpiecznym miejscem do kąpieli. 

Jak montuje się odpływ liniowy? 

Zanim przystąpi się do zakładania odpływu trzeba upewnić się, czy nie będzie przeciwwskazań do przeprowadzenia prac. Pierwszym krokiem przy montażu jest przygotowanie odpływu kanalizacyjnego. Powinien on znajdować się wyżej niż sam odpływ. Takie umiejscowienie umożliwi swobodne odprowadzanie wody. 

W miejscu przeznaczonym do zamontowania odpływu trzeba wykuć otwór o wielkości pasującej do jego wymiarów. Po tym etapie można już przystąpić do właściwego montażu. Gdy podłogowy odpływ liniowy znajdzie się we właściwym miejscu trzeba będzie jeszcze zabezpieczyć go hydroizolacją. Najczęściej stosuje się do tego tzw. płynną folię. To środek przeznaczony do uszczelniania i zabezpieczenia powierzchni przed niepożądanym działaniem wody.

Przeczytaj również: Osuszanie budynków, hydroizolacja

Odpływ najlepiej jest montować w odległości ok. 2-3 cm od ściany. Takie umiejscowienie pozwala na zbieranie i odprowadzanie całej nagromadzonej cieczy bez ryzyka zalania całego pomieszczenia. 

 

 

 

Czy zawsze można zamontować odpływ liniowy? 

Odpływ liniowy bywa czasem problematyczny w montażu. Najłatwiej jest zaplanować umiejscowienie bezbrodzikowego prysznica podczas budowy. Wtedy bez problemu przygotowuje się odpowiednią rynienkę z syfonem oraz podejście kanalizacyjne o właściwym nachyleniu.

W budynkach niepodpiwniczonych doprowadza się do łazienki rurę o odpowiedniej średnicy, a w miejscu, w którym ma zostać zamontowany prysznic nie wylewa się posadzki. Po założeniu syfonu nadaje się odpowiedni spadek, który wykorzystuje siłę grawitacji do odprowadzania wody. Na piętrze podejście kanalizacyjne montuje się w stropie, łącząc je z pionem kanalizacyjnym. 

W starszych budynkach, w których posadzka jest już przygotowana o tym, czy można będzie zamontować odpływ liniowy decyduje grubość stropu i podłogi. Nie powinna ona być mniejsza niż 20 cm. Taki warunek jest konieczny, aby można było umieścić rury odprowadzające. 

Spełnienie tych warunków gwarantuje, że odpływ liniowy będzie działał bez zarzutu i bez problemu zastąpi tradycyjny brodzik.  Szukasz insparcji wnętrz? Zajrzyj na wnetrza123.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *