Praca na wysokości wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia i życia pracownika, dlatego szczególnie ważną kwestią jest wyposażenie go w niezbędne, indywidualne środki ochrony osobistej, takie jak kask, kamizelka odblaskowa i odpowiednie obuwie. Elementami obowiązkowego sprzętu alpinistycznego są również profesjonalne szelki i linki bezpieczeństwa, a także amortyzatory i zatrzaśniki.
Prace wysokościowe – szczególne wymagania bezpieczeństwa
Do ciężkich, a nawet śmiertelnych wypadków podczas pracy dochodzi najczęściej w grupie zawodowej osób wykonujących pracę na dużej wysokości. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim nieprzestrzeganie podstawowych zasad BHP – brak niezbędnych zabezpieczeń oraz elementów ochrony osobistej pracowników, takich jak szelki, linki i amortyzatory.
Szacuje się, że upadki z wysokości stanowią 36% wszystkich wypadków na budowach i są przyczyną ponad 40% wszystkich wypadków śmiertelnych. Każdy przedsiębiorca, którego firma działa na rynku usług budowlanych, zobowiązany jest zapewnić pracownikom odpowiednie środki bezpieczeństwa i wyposażyć ich stosownie do rodzaju wykonywanej pracy a także dokładnie przeszkolić w zakresie ich obsługi.
Środki ochrony indywidualnej
Środki ochrony indywidualnej to wszystkie elementy wyposażenia pracownika oraz akcesoria stosowane przez niego, w celu zabezpieczenia przed zagrożeniami, związanymi z występowaniem niebezpiecznych bądź szkodliwych czynników, związanych z wykonywanymi przez niego obowiązkami służbowymi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: http://protekt.com.pl/.
Podstawowy sprzęt alpinistyczny, który zapewnia ochronę przed upadkiem z wysokości, to przede wszystkim:
-
szelki bezpieczeństwa,
-
linki bezpieczeństwa,
-
amortyzatory bezpieczeństwa.
- Szelki bezpieczeństwa
Bodaj najważniejszym elementem wyposażenia pracownika podczas prac na wysokości są profesjonalne szelki bezpieczeństwa z klamrami zaczepowymi i regulowanymi pasami na klatkę piersiową i uda, które wyróżniają się przede wszystkim trwałością oraz wygodą użytkowania. Specjalna konstrukcja zapewnia pełną swobodę ruchów oraz doskonale chroni przed upadkiem z dużej wysokości. Wykonane są z wysokiej jakości innowacyjnych i wytrzymałych materiałów, takich jak poliamid, poliester i stal, dzięki czemu stanowią niezawodny element ochrony pracownika.
Artykuły BHP są niezbędne w każdym miejscu pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.
Najczęściej wykorzystywane są podczas:
-
prac na dachach,
-
budowy lub rozbiórki budynków,
-
wykonywania izolacji i renowacji elewacji,
-
budowy i remontu mostów,
-
mycia okien i czyszczenia rynien,
-
prac w głębokich zbiornikach i silosach.
Sprzęt wysokościowy to często praktyczne połączenia kilku elementów, dlatego popularnym środkiem ochrony indywidualnej są np. innowacyjne kombinezony i kurtki, zintegrowane z szelkami bezpieczeństwa, które zapewniają wiatroszczelność i wodoodporność podczas prac, wykonywanych w najbardziej ekstremalnych warunkach pogodowych.
Linki bezpieczeństwa
Uniwersalne linki bezpieczeństwa to kolejny podstawowy element wyposażenia każdego pracownika podczas prac wysokościowych. Wyróżniają się przede wszystkim wytrzymałością oraz bardzo solidnym wykonaniem. Dzięki klamrom regulacyjnym, zapewniają możliwość wykonywania obowiązków w komfortowych warunkach.
Linki bezpieczeństwa stanowią doskonałe uzupełnienie sprzętu wysokościowego – świetnie współpracują z amortyzatorami oraz pozostałymi elementami wyposażenia, a jednocześnie umożliwiają dostosowywanie długości linki do indywidualnych potrzeb pracownika. Zazwyczaj wykonane są z poliamidu i poliestru, zaś klamry regulacyjne z niezawodnej i wytrzymałej stali ocynkowanej.
Amortyzatory bezpieczeństwa
Amortyzatory bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych elementów obowiązkowego sprzętu alpinistycznego pracowników budowy, zapewniającego ochronę przed upadkiem z dużych wysokości. Profesjonalne amortyzatory wykonane są z bardzo trwałych i elastycznych komponentów, takich jak wzmacniana taśma poliamidowa, dzięki czemu zapewniają niezawodność i bezpieczeństwo nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.