Obróbka skrawaniem – co musisz o niej wiedzieć?

Obróbka skrawaniem to zdecydowanie najchętniej stosowany typ obróbki służący przede wszystkim do zmiany właściwości fizycznych różnych materiałów. Cechuje ją dokładność, a także uniwersalność, można ją bowiem zastosować zarówno do drewna, jak i metalu czy tworzyw sztucznych. Proces obróbki skrawaniem wymaga jednakże specjalistycznych sprzętów, a także umiejętności. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Obróbka skrawaniem – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów obróbki skrawaniem. Zalicza się do nich m.in. obróbkę ścierną, którą stosuje się do szlifowania, gładzenia oraz polerowania. Inny typ stanowi obróbka wiórowa, w które wykonuje się szereg prac, takich jak toczenie, struganie, przeciąganie, a nawet dłutowanie. Jeszcze inny typ obróbki skrawaniem to obróbka obwiedniowa wykorzystująca koła zębate. Wybór poszczególnej metody skrawania zależny jest o rodzaju materiału, a także efektu, jaki zamierzamy uzyskać. Zazwyczaj wybrany surowiec można poddać zmianom przy zastosowaniu kilku metod, lecz rezultat może być zupełnie inny. 

 

 

 

Do czego służy obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem ma na celu zmianę właściwości fizycznych obrabianego przedmiotu. Może to być, chociażby zmiana jego kształtu czy rozmiaru. Bardzo często stosuje się ją także do pozbycia się nieestetycznych, wystających elementów, wówczas w głównej mierze sprowadza się do polerowania i gładzenia. Wśród materiałów poddawanych obróbce skrawaniem, najczęściej wymienia się stal, żeliwo, aluminium, tworzywo sztuczne, a także drewno. Najbardziej wymagająca jest przeważnie obróbka skrawaniem metali. Do tego celu wykorzystuje się nierzadko obróbkę CNC, czyli bazującą na numerycznym układzie sterowania, który wyposażony jest w mikrokomputer. Usługi tego typu znajdziemy na http://www.mettec.com.pl/oferta/obrobka-metali/obrobka-metali-skrawaniem/.

 

Obróbka skrawaniem – gdzie się ją stosuje?

Obróbka skrawaniem stosowana jest przede wszystkim w zakładach produkcyjnych, które zajmują się wytwarzaniem części do maszyn. Wykorzystuje się ją również m.in. w zakładach blacharskich. Wymaga specjalistycznego sprzętu, jak chociażby frezarek, tokarek czy szlifierek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *