Najlepsze roboty sprzątające? Sprawdziliśmy aktualny ranking. Te funkcje robią różnicę!

Jeśli właśnie stoisz przed zakupem robota sprzątającego, zapewne zastanawiasz się, jaki model wybrać spośród wielu dostępnych na rynku. Poszczególne urządzenia oferują szereg zaawansowanych funkcji, mają różny czas pracy i kosztują od 1 000 do ponad 5 000 zł. Jak zatem wybrać optymalne rozwiązanie? Skąd takie różnice w cenie? Sprawdziliśmy. Oto nowoczesne, niezawodne i polecane przez użytkowników roboty sprzątające.

 

Czym się różni robot za niespełna 1 tys. zł od modelu za ponad 5 tys.?

 

 

Zanim przybliżymy nieco najpopularniejsze i najchętniej wybierane modele robotów sprzątających, warto dowiedzieć się, jakie elementy wpływają zasadniczo na cenę poszczególnych urządzeń. Otóż wystarczy wziąć „pod lupę” dowolny ranking robotów sprzątających, aby przekonać się, że najwyższej klasy, markowe modele oferują podobną funkcjonalność. W zasadzie wyraźna różnica w tym zakresie występuje dopiero pomiędzy najniższymi i najwyższymi modelami w rodzinie danej marki. Jak przekonaliśmy się dokonując przeglądu robotów sprzątających na https://rankingrobotow.pl/ranking/, cechą, która realnie wpływa na to, jaka kwotę musimy przeznaczyć na urządzenie, jest moc ssąca odkurzacza. Okazuje się bowiem, że najwyższy model będzie miał ją aż czterdziestokrotnie większą w porównaniu z modelem w najniższej serii (tak jest chociażby pomiędzy modelami iRobot Roomba s9+ oraz iRobot Roomba serii 600).

Innym elementem różnicującym poszczególne urządzenia, a tym samym ich cenę, jest czas pracy robota na jednym ładowaniu akumulatora. Ten może wynosić np. 60 lub 90 minut. 

Analizując wspomniane wcześniej rankingi, zauważyliśmy, że funkcja automatycznego opróżniania pojemnika na brud robi równie sporą różnicę w cenie. Tutaj trzeba zapłacić więcej, ale zyskujemy robota, który automatycznie opróżnia się do zamkniętego worka AllergenLock Ten z kolei mieści zawartość 30 pojemników, dzięki czemu zapominamy o odkurzaniu na kilka tygodni. Tak jest właśnie w przypadku Roomby s9+.

Na jakie funkcje robotów w poszczególnych modelach warto zwrócić uwagę?

Nieograniczony czas pracy – tę zaletę posiadają iRoboty Roomba od serii 900 do s9+, a zatem są w nią zaopatrzone także modele i3, i6, czy i7. Co dokładnie oznacza nieograniczony czas pracy robota? Otóż w sytuacji wyczerpania akumulatora podczas pracy urządzenia, powróci ono automatycznie do stacji dokującej, naładuje akumulator, a następnie wznowi sprzątanie dokładnie w miejscu, w którym praca została przerwana. Nie ma zatem tutaj mowy o niedokończonym odkurzaniu. Tej funkcji nie oferują jednak tańsze modele, tj. z serii 600 oraz e5 i e6.

Inną funkcją, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę podczas zakupu będzie tworzenie map i precyzyjna, inteligentna nawigacja liniowa. Specjalne czujniki ruchu pozwalają tutaj na uporządkowane, celowe sprzątanie podłóg w równych rzędach.

Nie bez znaczenie pozostaje to, czy jesteśmy właścicielami pas lub kota. Funkcja skutecznego sprzątania sierści i włosów jest niedostępna w urządzeniach serii 600. Pozostałe modele dysponują już taką funkcjonalnością.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *