W dniu 28 lipca 2011 na sesji Rady Miasta Torunia przedstawiono informacje o aktualnym stanie realizacji zadania pn. „Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi”.

Prezentację wraz z krótkim filmem dotyczącym bieżącej budowy mostu przedstawiła radnym Barbara Tyrankiewicz, kierownik Biura Realizacji Projektu Mostowego. Dyrektor Kontraktu z firmy Strabag omówił techniczne szczegóły montażu elementów mostu.

Od rozpoczęcia robót minęło około 270 dni. W okresie jesienno – zimowym Wykonawca prowadził prace przygotowawcze takie jak wycinka drzew czy przygotowanie zaplecza budowy i dróg technologicznych. W marcu rozpoczęto prace na wszystkich głównych obiektach inżynierskich trasy mostowej.

Realizowano roboty na podporach mostu przez Wisłę, estakady Żółkiewskiego oraz podporach prawobrzeżnych i lewobrzeżnych estakad. Wbito setki pali, zużyto tony stali konstrukcyjnej, a także rozpoczęto budowę sztucznej wyspy. Wykonano i odwodniono wykop pod przejście podziemne na lewym brzegu rzeki, przebudowano trakcję kolejową w obrębie przyszłego wiaduktu kolejowego. Rozpoczęto też roboty ziemne związane z tunelami.

Wspomniano również o utrudnieniach na jakie natknął się Wykonawca w trakcie realizacji dotychczasowych prac, w tym m.in. niski stan wody w Wiśle uniemożliwiający rozpoczęcie budowy wyspy centralnej w nurcie rzeki, odkryte niewybuchy czy kolizje związane z infrastrukturą podziemną.

Po zakończeniu prezentacji Radni mieli możliwość zadawania pytań związanych z realizacją inwestycji. Dotyczyły one przede wszystkim utrzymania wyznaczonego terminu zakończenia robót. Jak poinformował Lesław Milewski, dyrektor kontraktu z firmy Strabag przyjęty termin ukończenia budowy tj. 04.07.2013 r., nie ulegnie zmianie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *