Poszukując mieszkania spełniającego nasze oczekiwania, często musimy przejść prawdziwą szkołę życia. Jesteśmy zarzucani nie tylko ofertami, ale tysiącami informacji, których przetworzenie wymaga dodatkowego czasu i energii. W ten sposób wokół rynku mieszkaniowego, szczególnie tego pierwotnego, powstaje wiele niedopowiedzeń. Boimy się brać pod uwagę nowe mieszkania, bo drogie, niepewne i daleko od centrum. A prawda jest taka, że wiele z tych „ale” to tylko mity.
Sprzedaż mieszkań w Polsce to jedna z najlepiej rozwijających się gałęzi naszej gospodarki. Zapotrzebowanie jest ogromne i ciągle rośnie, nie tylko dlatego, że coraz częściej decydujemy się na zakup zamiast wynajmu, ale i dlatego, że mieszkanie to doskonała inwestycja. Wciąż jednak czujemy niepewność słysząc określenie „mieszkania deweloperskie”, wokół których na przestrzeni lat powstało wiele mitów. Najwyższy czas obalić największe z nich – a opowiada nam o nich firma deweloperska Republika Wnętrz z Wrocławia
Rynek pierwotny jest drogi
PRAWDA/MIT – Rzeczywiście ceny mieszkań na rynku pierwotnym są stosunkowo wysokie, ale porównując je z kosztami, jakie ponieślibyśmy za zakup mieszkania wtórnego w centrum np. Wrocławia, różnica będzie niewielka. Często też możemy spotkać mieszkania deweloperskie w cenach promocyjnych. Pamiętajmy też, że mieszkanie deweloperskie jest zupełnie nowe, a razem z nim wszelkie materiały i instalacje. Mieszkanie wtórne zazwyczaj wymaga odświeżenia, a w wielu wypadkach generalnego remontu, więc ostateczny koszt zakupu może wyjść na korzyść nowego mieszkania. Wyposażenie i urządzenie mieszkania niezależnie od tego, czy jest ono nowe czy wtórne, zawsze wyniesie nas tyle samo, a wskazane jest raczej w obu przypadkach.
Nie można negocjować ceny
MIT – To zdecydowanie nieprawda. Każdą cenę mieszkania deweloperskiego można negocjować. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mieszkanie już posiada promocyjną cenę, wówczas negocjacje są mocno ograniczone. Negocjować można również cenę miejsca w garażu czy komórki lokatorskiej. Często też deweloperzy oferują ciekawe upusty i promocje. Pamiętajmy także, że im większa powierzchnia mieszkania, tym cena za metr jest niższa.
Nowe mieszkania daleko od centrum
MIT – Podobnie, jak mieszkania z rynku wtórnego, również te deweloperskie dostępne są w różnych lokalizacjach. Oczywiście, im bliżej centrum tym cena za takie mieszkanie jest wyższa, ale ta sama zasada dotyczy mieszkań wtórnych. Możliwości inwestycyjne w centrum miasta zawsze są ograniczone, ale co raz częściej deweloperzy przekształcają stare kamienice w nowe mieszkania lub stawiają plomby w atrakcyjnych lokalizacjach. Warto też zwrócić uwagę na to, że nieco oddalone od centrum inwestycje zwykle są bardzo dobrze zagospodarowane – zaplecze handlowe, place zabaw, tereny zielone. Być może to o wiele lepsza perspektywa niż zgiełk centrum miasta.
Do nowego mieszkania nie można się od razu wprowadzić
PRAWDA – Zwykle sprzedaż mieszkań deweloperskich zamyka się na kilka tygodni przed terminem oddania do użytku, a to oznacza, że po dokonaniu zakupu jeszcze przez pewien czas nie możemy się wprowadzić. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego jest to o wiele prostsze i o ile będzie to możliwe możemy zamieszkać w nim od razu po sfinalizowaniu zakupu. Mitem jest natomiast to, że okres oczekiwania wydłuża się jeszcze na czas wykańczania nowego mieszkania. To każdy lokator, jeśli nie zdecydował się na pomoc dewelopera, przeprowadza we własnym zakresie i jeśli chce, może wprowadzić się tuż po otrzymaniu kluczy, a prace wykończeniowe prowadzić już jako mieszkaniec.