Na początku czerwca 2011 roku pojawił się w internecie kolejny, trzeci już numer e-kwartalnika „Krytyka Architektury”. Tym razem tematem przewodnim zeszytu jest architektura parametryczna.
Wprawdzie już od wielu lat wykorzystuje się w architekturze nowe, matematyczne modele i metody wspomagające pracę, ale w tej chwili ten kierunek projektowania przeżywa burzliwy rozwój. Pozwala nie tylko na usprawnienie i przyspieszenie działania, ale także generuje nietypowe formy architektoniczne, wspomagając pracę koncepcyjną projektantów.
W trzecim numerze „Krytyki Architektury” można znaleźć analizy obiektów, które zostały zaprojektowane z wykorzystaniem metod parametrycznych oraz generatywnych.
„Pokazujemy kilka realizacji wykonanych przy pomocy tej techniki oraz teksty sondujące aktualny stan teorii projektowania parametrycznego. Dzięki relacji z ostatniej konferencji Smart Geometry mamy też szansę dowiedzieć się, co piszczy w parametrycznej trawie”- mówi redaktor naczelny magazynu Krzysztof Sołoducha. Numer zawiera też felietony, rozmowy oraz recenzje.
Najnowszy numer e-magazynu „Krytyka Architektury” można pobrać bezpłatnie pod adresem: www.krytyka-architektury.info. Kolejny numer magazynu ukaże się pod koniec sierpnia 2011 roku i będzie poświęcony podsumowaniu wyników plebiscytu Polska Architektura 2010.
Pierwszy numer e-magazynu „Krytyka Architektury” ukazał się w październiku 2010 roku. Pobrało go z sieci ponad 3000 czytelników. Kwartalnik, jako jedyne rynkowe czasopismo architektoniczne, znalazł się na liście pism finansowanych z grantów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydawcą e-kwartalnika „Krytyka Architektury” jest wortal Sztuka-Architektury.pl, który jest jednym z największych, sieciowych mediów architektonicznych w Polsce. Powstał w 2001 roku jako rozwinięcie strony internetowej towarzyszącej polskiej prezentacji wystawy laureatów nagrody Pritkzera – architektonicznego Nobla. Wortal jest także wydawcą e-magazynu architektonicznego pt. Krytyka Architektury. Oprócz prezentacji aktualności z polskiej i światowej architektury serwis Sztuka-Architektury.pl jest organizatorem szeregu wydarzeń architektonicznych, jak: „ArchFilmFest – Festiwal Filmów o Architekturze”, „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo” czy „Polska Architektura XXL” – doroczny plebiscyt będący podsumowaniem największych wydarzeń architektonicznych.
Fot 1 Krytyka Architektury Okładka nr 2/2011
źródło: PR