Jakość w łazience – przyjemność użytkowania, oszczędność kosztów remontu

Jakość w łazience – przyjemność użytkowania, oszczędność kosztów remontu

Wysoka jakość to podstawowa cecha produktów, które mają nam służyć latami. W Światowy Dzień Jakości, który przypada 9 listopada, ekspert z firmy Aquaform radzi na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrej jakości produktów do wyposażenia łazienki.

Łazienka to inwestycja na lata. Jest to równocześnie najintensywniej eksploatowane pomieszczenie w naszym mieszkaniu. Użycie w niej mebli i armatury niskiej jakości może narazić nas nie tylko na ciągły dyskomfort użytkowania, ale także na poważne koszty związane z ewentualną wymianą niesprawnej baterii podtynkowej, czy chociażby zestawu odpływowego zabudowanej wanny lub kabiny prysznicowej. Wybierając produkty do łazienki powinniśmy kierować się nie tylko ich wyglądem i ceną, ale także jakością, na którą składa się: technologia wykonania, odpowiednie potwierdzenia zgodności z normami, okres gwarancji, dostępność sieci serwisowej, którą zapewnia producent. Daje to pewność, że biała wanna nie zmieni po roku koloru na żółty, dziecko nie przytrzaśnie sobie palców szufladą szafki podumywalkowej, a kabina prysznicowa nie zrani nas jeśli się w niej potkniemy. Jak wybrać jakościową wannę, kabinę i meble do łazienki, podpowiada nam Krzysztof Promiński Kierownik Działu Jakości i Certyfikacji w firmie Aquaform:


1. Bezpieczne szkło w kabinach i parawanach prysznicowych
Jako wypełnienie kabiny prysznicowej, czy parawanu wykorzystuje się szkło albo tworzywo sztuczne. Mogłoby się wydawać, że szkło jest mniej praktyczne niż plastik. W rzeczywistości jednak, to plastik częściej ulega uszkodzeniom i zarysowaniom. Jest mniej trwały. W dobrej jakości kabinach stosuje się bezpieczne szkło odpowiednio zahartowane, które w przypadku rozbicia rozpada się na drobne kawałki bez ostrych brzegów.

2. Stabilna konstrukcja
Wybierając kabinę prysznicową powinniśmy zwrócić uwagę na jakość profili, w których osadzone jest szkło lub plastik oraz zapytać o system jej montażu. W dobrych kabinach stosuje się profile aluminiowe, które mocno trzymają szkło, drzwi mają solidne zawiasy lub rolki, a konstrukcja gwarantuje pewne przymocowanie kabiny do ściany. Profile plastikowe łatwo pękają, a mocniejsze oparcie się o ścianę kabiny może spowodować jej wyłamanie. Przykładowo, firma Aquaform podczas tzw. badań stabilności wykonuje testy polegające na uderzeniu kabiny workiem o masie dorosłego człowieka. W ten sposób można zasymulować faktyczne uderzenie i sprawdzić, co się dzieje z kabiną w przypadku potknięcia się użytkownika.

3. Solidne rolki i zawiasy
W kabinach prysznicowych powinno zwrócić się także uwagę, aby drzwi otwierały się lekko bez oporu i nie wypadały z zawiasów przy mocniejszym szarpnięciu. Wysokiej jakości kabiny mają łożyskowane rolki lub zawiasy unoszące drzwi przy otwieraniu. Bardzo dużym udogodnieniem jest możliwość wypinania rolek. Pozwala to na łatwe mycie i utrzymanie kabiny w czystości  Drzwi w firmie Aquaform przechodzą tzw. badania niezawodności. Jest to 20 000 cykli otwierania i zamykania, czyli ok. 27 lat codziennego użytkowania kabiny przez jedną osobę.

4. Szczelność kabiny
Nie ma nic gorszego niż przeciekające ściany w kabinie i woda na podłodze. Dlatego bardzo ważny jest dobór uszczelki o odpowiednim kształcie i dobrej jakości. Od tego często zależy szczelność kabiny, a ponadto dobre uszczelki nie kruszą się, nie zmieniają barwy i są odporne na trwałe zanieczyszczenia.

5. Szkło, które „odpycha” brud  
To co sprawia nam trudność w łazience to osadzający się brud w kabinie lub na parawanie. Substancje mineralne zawarte w wodzie chętnie gromadzą się na powierzchni szkła i z czasem powodują trudne do usunięcia zabarwienia. Dlatego, szkło w lepszych produktach pokryte jest specjalną powłoką polimerową np.: DP Active, która wygładza jego „porowatą” powierzchnię i niejako „odpycha” wodę. Dzięki temu, krople wody wraz z zanieczyszczeniami nie wnikają trwale w szkło i są łatwe do usunięcia.

6. Meble wodoodporne
W każdej łazience, meble to główny element całej aranżacji przestrzeni. Przy ich wyborze kierujemy się kolorem, kształtem, wzorem. Chcemy, aby były ozdobą łazienki, ale też spełniały praktyczne funkcje. Żeby szafki otwierały się cicho i łatwo, miały trwałe chwyty, które nie oderwą się, kiedy na przykład nasz maluch mocniej za nie szarpnie. Do łazienki powinniśmy wybrać meble jak najbardziej odporne na wilgoć. Najlepiej sprawdzają się meble wykonane z połączenia gęstej płyty MDF oraz płyty akrylowej. Powłoka akrylowa jest dodatkowo odporna na działanie promieni UV i na zmianę barwy. Gwarantuje, że nasze meble zachowają swój kolor i wysoki połysk na długie lata.

7. Sprawdź  pochodzenie i sieć serwisową
Wybierając produkty do łazienki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich pochodzenie, okres gwarancji i sieć serwisową.  W łazience wiele elementów zamontowanych jest na stałe i obudowanych płytkami ceramicznymi. Ich ewentualny demontaż może spowodować kucie kafelków lub pozostawienie widocznych dziur w ścianach. Powinniśmy unikać nieznanych producentów, gdyż możemy mieć problem z elementami zamiennymi. Często oferowane przez nich produkty promocyjne są produkowane w krótkich seriach. Uszkodzony zawias lub pęknięta szyba w kabinie prysznicowej mogą wymagać wtedy wymiany całej kabiny i ponownego montażu. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się czy dany producent ma sieć serwisową w Polsce oraz czy oferuje dojazd do naszego domu i dokonanie naprawy na miejscu. Dwuletnia gwarancja na armaturę łazienkową to minimum jakiego powinniśmy poszukiwać. Pięcioletnia gwarancja na kabinę prysznicową świadczy już o dużej solidności produktu, a piętnastoletnia gwarancja na niezmienność barwy wannowego akrylu z pewnością sprawi, że biel wanny nie zmieni się po roku w żółto-kremowy.

O Aquaform:
Aquaform S.A. jest producentem kabin prysznicowych, mebli łazienkowych, wanien, brodzików i parawanów nawannowych. Firma została założona w 1994 r., jako spółka należąca do niemieckiego koncernu Dusar, jednego z europejskich liderów w branży wyposażenia łazienek.
W 2010 r. zarząd Aquaform zdecydował o przekształceniu firmy w spółkę akcyjną. Całość produkcji firmy odbywa się w fabryce w Środzie Wielkopolskiej (pow. 20 000 m2). Firma prowadzi sprzedaż w ponad 1.000 punktów na terenie całej Polski. Część produkcji trafia także na inne rynki europejskie, w tym w dużej mierze do Niemiec.

Wysoka jakość materiałów oraz niezawodne rozwiązania techniczne stosowane przez firmę Aquaform zostały potwierdzone przez liczne badania kontrolne prowadzone w laboratorium spółki, a także przyznane firmie certyfikaty jakości i atesty bezpieczeństwa wydane przez niezależne instytuty badań.
Firma może się poszczycić nagrodami zarówno biznesowymi m.in. tytułem Gazeli Roku 2004, jak i produktowymi. W ostatnim czasie wanna linii Simi otrzymała nagrodę w prestiżowym konkursie „Łazienka – Wybór Roku 2011”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *