Dzięki temu już od kilku miesięcy możemy cieszyć się uproszczeniem i przyspieszeniem procesu inwestycyjno-budowlanego. Dodatkowo niedawno rząd ogłosił możliwość budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia budowlanego, co wkrótce ma zostać uregulowane prawnie. Aby jednak korzystać z najnowszych przepisów, potrzebna jest wiedza z zakresu prawa budowlanego i nieruchomości.
Budowa- wymagane pozwolenia
W najnowszym prawie budowlanym w zauważalny sposób zmienił się wykaz obiektów, których budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Przykładowo z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę zwolnione zostały osoby, które planują realizację przydomowego tarasu naziemnego o powierzchni zabudowy do 35 m2. Aby przyspieszyć budowę i nie zagubić się w skomplikowanych aktach prawnych, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Dobra kancelaria prawo budowlane Warszawa odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Co ciekawe, wprowadzono również zmianę dotyczącą budowy pomostów. Dzięki temu można je realizować jedynie na zgłoszenie przy określeniu ich cech charakterystycznych – długość całkowita do 25 metrów i wysokość do 2,5 metra od korony pomostu do dna akwenu.
Z nowych przepisów skorzystają także osoby zainteresowane budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Z obowiązku uzyskania pozwolenia na ich budowę zwolniono wszystkie oczyszczalnie o wydajności do 7,5 m3 na dobę. Jeśli planujesz budowę lub zakup nieruchomości z uwzględnieniem nowych inwestycji, warto wcześniej swoje zamiary skonsultować z bardziej doświadczonymi osobami. Dobra kancelaria nieruchomości Warszawa, Kraków, Wrocław, czy inne miasto z pewnością doradzi ci, czy warto w danym miejscu inwestować swoje pieniądze.
Roboty budowlane- konieczne zgłoszenia
W najnowszym prawie budowlanych znowelizowany został również przepis dotyczący wykazu robót budowlanych, które wymagają zgłoszenia. Zmiana wymogów dotyczy zwłaszcza przebudowy przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dotychczas obowiązek zgłoszenia dotyczył każdej przebudowy, która miała na celu zwiększenie obszaru oddziaływania obiektu.
Uznano, że obowiązek zgłoszenia nie powinien dotyczyć każdego zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu. Zgłoszeniu podlega więc jedynie taka przebudowa, która będzie wykraczała poza działkę, na której budynek jest usytuowany. Jeśli więc zwiększenie oddziaływania zlokalizowane jest na działce inwestora, nie należy to do kompetencji organów administracji architektonicznej i budowlanej. Co więcej, na zgłoszenie można wykonać położenie instalacji gazowej. Warunkiem jest dostarczenie do urzędu wykonanego projektu budowlanego.
Inne niezbędne informacje
Ważną modyfikacją procesu budowlanego w ubiegłym roku było podzielenie projektu budowlanego na trzy części:
-
Projekt zagospodarowania działki lub terenu,
-
Projekt architektoniczno-budowlany,
-
Projekt techniczny.
Celem takiego zabiegu legislacyjnego było zmniejszenie obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlanych. Dzięki temu dokumentacja projektowa w zakresie niezbędnym do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę może być znacznie szybciej przygotowana. Dokładny zakres dokumentacji związanej z każdym z trzech projektów warto wcześniej ustalić z osobą ze znajomością przepisów budowlanych, co pozwoli uniknąć poprawek, a tym samym otrzymać szybciej zielone światło do działania.