Dom czy biuro składają się często z bardzo dużych przestrzeni, które dla naszej wygody oraz komfortu użytkowania należy podzielić na mniejsze pomieszczenia. Jakie rozwiązanie wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poniżej przedstawiamy możliwości, jakie daje wykorzystanie profili aluminiowych w konstrukcjach ścianek działowych.
Gdy dysponujemy sporą powierzchnią, którą potrzebujemy podzielić na mniejsze pomieszczenia, a jednocześnie zachować wrażenie przestronności, dobrym rozwiązaniem będą ściany w całości wykonane ze szkła.
Rozwiązanie dla domu
W nowoczesnym budownictwie szkło jest materiałem modnym. Przestało ono spełniać jedynie rolę dekoracyjną, a zaczęło uczestniczyć w kształtowaniu przestrzeni mieszkalnej oraz biurowej. Tafle szkła nie tylko wpływają na aspekt wizualny pomieszczenia, ale również na stronę użytkową. W mieszkaniach oraz domach prywatnych szkło stosuje się głownie do produkcji ścian dekoracyjnych, drzwi przesuwnych, czy trwałych ścian działowych. Podążając za modą, twórcy szklanych tafli wykorzystują często półprzezroczyste szkła barwne, oszklenia nieprzepuszczające światła o różnej kolorystyce i wzornictwie oraz całkowicie transparentne panele, dające wrażenie lekkości i przestrzeni. I chociaż mogłoby się wydawać, że profile aluminiowe nie odgrywają tutaj żadnej roli, nic bardziej mylnego! O ile w pomieszczeniach przeznaczonych jedynie do użytku domowników aspekt wizualny nie ma aż takiego znaczenia, to w przypadku przestrzeni reprezentacyjnych, gdy chcemy uniknąć zbyt technicznego wyglądu np. prowadnic, stosuje się obudowę skonstruowaną właśnie z profili aluminiowych, które pozwalają ukryć to, co chcielibyśmy zostawić jedynie dla naszych oczu (w ofercie ALUMEX).
Szklane ścianki działowe bardzo dobrze sprawdzają się, gdy chcemy oddzielić kuchnię od pokoju dziennego. W ten sposób, kuchenne zapachy oraz zabrudzenia nie będą dostawały się do strefy mieszkalnej. W tym wypadku jest to bardzo funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie wyjście, pozwalające zachować efekt modnej ostatnimi czasy otwartej kuchni, bez ponoszenia przykrych niekiedy konsekwencji takiego rozwiązania.
Popularne jest obecnie także dzielenie przestrzeni wspólnej na róże strefy, np. odseparowanie części wypoczynkowej od rozrywkowej. Sprawdza się to, np. wtedy, gdy część naszych gości ma ochotę na rozmowę, a reszta będzie chciała pograć w gry lub obejrzeć telewizję. Szklane ściany zapewniają komfort zarówno jednej jak i drugiej grupie, która zachowa wrażenie przebywania w jednym pomieszczeniu, dzięki zachowaniu kontaktu wzrokowego przy jednoczesnym utrzymaniu komfortowej ciszy.
Coś dla biura
Ścianki działowe wykorzystujące profile aluminiowe znalazły zastosowanie nie tylko w domach prywatnych, ale i w biurach. Podział dużej przestrzeni, w której każdy pracownik powinien mieć swoje miejsce, jest rzeczą bardzo ważną – również dla wygody klientów przedsiębiorstwa, którzy dzięki takiemu rozwiązaniu mogą szybko zorientować się w hierarchii firmy. Szklane boxy to także komfort ciszy oraz odrobina prywatności.
Ścianki działowe
Jak podkreślają eksperci z firmy ALUMEX: „Profile aluminiowe dają możliwość tworzenia różnorodnych konstrukcji do wewnętrznej zabudowy. Różnorodna kolorystyka i wiele wariantów wypełnień daje niezliczone możliwości tworzenia ścianek działowych, boksów kasowych, wiatrołapów, kabin prysznicowych. Poprzez zastosowanie odpowiednich uszczelek można tworzyć konstrukcje dymoszczelne tj. ognioodporne, antywłamaniowe.”