Dzisiaj ocieplanie fundamentów jest standardem w nowym budownictwie. Przede wszystkim ze względów ekonomicznych oraz zdrowotnych mieszkańców. Dlatego w dzisiejszym materiale przedstawiamy w dużym skrócie, jak ocieplić fundamenty? Dowiesz się, dlaczego jest to istotne oraz na jakich wysokościach, a także, przy jakiego użyciu materiału zrobić to najlepiej.
Dlaczego warto ocieplać fundamenty?
Jeśli postawisz dom na gruncie i musisz zdawać sobie sprawę, że może dojść do zawilgocenia fundamentów. Nawet w sytuacji, gdy wody gruntowe są odpowiednio odprowadzone od domu i wydaje się, że wszystko jest bezpieczne, bardzo często dochodzi do powstawania wielu zjawisk, które mają negatywny wpływ na jakość życia. Na początek legendarne już mostki termiczne, czyli miejsca w konstrukcji budynków, którymi ucieka ciepło. Są to zjawiska bardzo niepożądane, które w przypadku nieocieplonych fundamentów wystąpią na pewno. Dodatkowo mokry fundament jest podatny na swego rodzaju korozję. Dochodzi do zniszczenia struktury. Woda zaczyna wsiąkać w materiał. W czasie zimy zamarza w środku i powoduje pęknięcia. Wilgoć przenosi się na pozostałe części ścian i oddziałuje na pomieszczenia. Wywołuje powstawanie grzybów oraz pleśni. Tak powstaje podciąganie kapilarne, czyli zjawisko zasysania wilgoci przez fundament w górę. Jak ocieplić fundamenty, żeby temu zapobiec?
Czym ocieplić fundamenty?
Bardzo popularnym materiałem do izolowania fundamentów jest styropian. Jednak na rynku istnieje odpowiednia alternatywa i jest nią płyta PIR. Doskonałe tworzywo, które posiada wysokie właściwości termoizolacyjne. Dodatkowo jest odporne na wilgoć, a także działanie wysokich temperatur. Świetnie współpracuje również z całą konstrukcją budynku, ponieważ jest odporna na wstrząsy i naprężenia. Większość struktury od czasu do czasu poddawana jest jakimś ruchom. Szczególnie przy ruchliwych drogach oraz na terenach górniczych, gdzie prowadzone jest wydobycie. Delikatne tąpnięcia, mogą mieć negatywny wpływ na jakość fundamentów po wielu latach, jednak płyta PIR temu zapobiega.
Przeczytaj również: Osuszanie budynków, hydroizolacja
Jak ocieplić fundamenty? Najlepiej metr poniżej poziomu gruntu
W internecie z łatwością znajdziesz wiele porad, jak ocieplić fundamenty. Eksperci z zakresu budownictwa zalecają wykonanie izolacji na poziomie około jednego metra pod powierzchnią gruntu, jednak w zasadzie im głębiej tym lepiej dla całego procesu. Dodatkowo tę izolację warto przedłużyć na wysokość mniej więcej trzydziestu centymetrów nad poziomem gruntu, żeby zachować ciągłość ocieplenia z innymi elementami. Na murze powinna znajdować się jedynie izolacja pionowa. Później do niej należy przymocować płyty PIR. Dla bezpieczeństwa można położyć jeszcze jedną warstwę. I tak powstaje odpowiednia izolacja, która zapewnia komfort i ciepło przez długie lata.