Jak dzielimy artykuły samoprzylepne? – odmiany, zastosowanie

Klejenie jest czynnością, z którą każdy z nas niejednokrotnie musiał zmagać się w domu bądź pracy. Niektórzy wykonują ją wyłącznie sporadycznie i w użytku w pełni amatorskim. Inni zaś muszą każdego dnia podejmować znacznie cięższe i zaawansowane wyzwania dotyczące klejenia bądź uszczelniania różnego rodzaju instalacji.

Samo klejenie różnorodnych powierzchni nie jest wcale rzeczą prostą i wymaga dobrej znajomości wszystkich rodzajów taśm, wykrojów i klejów. Poniżej przedstawiony zostanie podział artykułów klejących, przez wzgląd na ich formę.

Taśmy klejące – najpopularniejsze na rynku

Z pewnością, każdy z nas wie jak wygląda taśma. Jej budowa nie jest w żaden sposób skomplikowana, a sam materiał pozwala na klejenie długich i wymagających powierzchni. Niemniej jednak, nawet w tym przypadku istnieje wiele typów służących różnym celom. Podstawą w kwestii rozróżniania taśm jest ich podział na jedno- oraz dwustronnie klejące. Ta cecha w dużej mierze klasyfikuje dany typ artykułu klejącego.

Ogromne znaczenie w kwestii już samej użyteczności ma rodzaj użytego kleju na warstwie i typ nośnika. Wyróżniamy zazwyczaj kleje kauczukowe i akrylowe. Posiadają różną moc klejenia i swoje podtypy i rodzaje. Znacznie ważniejszym, pod kątem wytrzymałości samego artykułu jest materiał nośnika. Tutaj można podzielić dany asortyment na nośniki foliowe, piankowe, tkaninowe, butylowe czy też transferowe. Każdy z tych rodzajów posiada swoje indywidualne przeznaczenie, o którym decydują takie czynniki jak chociażby wytrzymałość na rozciąganie, odporność na warunki atmosferyczne czy brak reakcji na kontakt ze środkami chemicznymi.

Wykroje na arkuszach i rolkach – gdzie się je stosuje?

Jak sama nazwa mówi, wykroje z taśm klejących to po prostu mniejsze i gotowe wyroby powstałe z wcześniej omawianych produktów. Wyjątkiem jest jednak fakt, iż nie występują one w pierwotnej formie nawoju na rolce, a są osadzone na arkuszach. Same wykroje i kółka można przeznaczyć do wielu celów. Począwszy od zaklejania kopert, aż po najbardziej wymagające prace w branży poligraficznej i reklamowej. Na życzenie klienta, firmy produkujące artykuły do klejenia są w stanie wyprodukować wykroje z niemal każdego rodzaju taśmy, co dotyczy jego nośnika i kleju. Zazwyczaj cel stosowania takiego asortymentu jest , a tego typu wyroby są wyroby bardzo potrzebne, gdyż w znaczny sposób mogą usprawnić pracę wielu branż.

Kleje – różnorodność i nieustanne zapotrzebowanie

Nie da się ukryć, że klej to chyba najbardziej precyzyjny ze wszystkich powyższych typów materiałów klejących. Można skleić nim trudne powierzchnie, co doskonale odzwierciedla chociażby stosowanie klejów UV. Ich obecność jest niezwykle potrzeba zarówno w przemyśle, jak i w użytku codziennym. Stosowanie ich w montażu jest w stanie usprawnić pracę, a bez ich obecności nie jest możliwe rozwiązanie wielu problemów. Warto jednak pamiętać, by dobierać klej do materiałów, z których wykonane są elementy, które planujemy połączyć. Dzięki temu nasza spoina będzie bardziej trwała. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *