Separatory są specjalistycznymi urządzeniami, które służą do oddzielania tłuszczu od reszty ścieków. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska urządzenia te muszą się znajdować we wszystkich miejscach, które mogą i generują ponadprzeciętną ilość tłuszczy, czyli głównie w różnego rodzaju fabrykach i przetwórniach spożywczych.
Jak działa separator?
Separator znajduje swoje zastosowanie w hotelach, ubojniach, przedsiębiorstwach przetwórstwa mięsnego, czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest oddzielanie nadmiarów tłuszczów od reszty odpadów. Urządzenia działają na zasadzie wykorzystania praw fizyki. Tłuszcze są lżejsze od wody, więc unoszą się na jej powierzchni. W związku z tym separator pozwala na skuteczne oddzielenie lekkiego tłuszczu od innych nieczystości. Tłuszcze są jednak bardzo lepką substancją i należy mieć to na uwadze. Często osadzają się na ściankach czy poszczególnych elementach separatora. Właściwa i prawidłowa eksploatacja zakłada systematyczne czyszczenie separatorów.
Jak często czyścić separator?
Jest to kwestia zależna od branży i tego, ile rzeczywiście tłuszczu powstaje i gromadzi się w ciągu dnia. W miejscach takich jak masarnie, czy ubojnie, czyszczenie urządzeń powinno się odbywać się raz, a nawet dwa razy w tygodniu. Jednak wszystko powinno sprowadzać się w głównej mierze do serwisowania separatorów. Systematyczne oczyszczanie ich z zanieczyszczeń, nawet drobnych, konserwacja, i profilaktyczne sprawdzanie stanu urządzenia, może zaoszczędzić wielu napraw. Zaniedbywanie tych działań doprowadzić może w konsekwencji do całkowitego zatkania przewodów separatora. Wtedy nie obędzie się bez chemicznego bądź fizycznego udrożnienia całej sieci.
Jak przebiega czyszczenie separatorów?
Najważniejszą częścią czyszczenia separatorów jest spuszczenie wody z urządzenia. Następnie oczyszcza się podzespoły z wszelkich osadów. Następnie napełnia się je ponownie wodą. Cały proces jest szybki i łatwy, jednak konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej firmy, ponieważ wykonywanie tego na własną rękę może doprowadzić do poważnych uszkodzeń części elementów. Ponadto serwis separatorów, czyli regularne sprawdzanie stanu urządzenia, jego zapełnienia, drożności i wielu innych drobnych kwestii, jest bardzo istotne. Ponieważ nieprawidłowe separowanie odpadów może spowodować nałożenie dużych kar na firmę. Poza samym czyszczeniem należy mieć na uwadze także sam odbiór odpadów niebezpiecznych, czyli w tym przypadku odpadów ropopochodnych.