Inwestorzy indywidualni i instytucjonalni wracają na rynek nieruchomości

Wiele sygnałów na rynku nieruchomości pokazuje, że kryzys jest już za branżą. Kolejnym dowodem jest rosnące zainteresowanie inwestorów pakietowym zakupem mieszkań w największych aglomeracjach. Firma Dolcan, ogólnopolski deweloper z ponad 23-letnim doświadczeniem, w ostatnim roku zanotowała znaczący wzrost inwestycyjnych transakcji pakietowych, przy czym w największej sprzedała 13 mieszkań.

Podczas hossy na rynku nieruchomości – w latach 2006-2008 transakcje pakietowe w segmencie mieszkaniowym stanowiły znaczący odsetek zawieranych umów. Wówczas pakiety mieszkań od jednego dewelopera lub nawet w jednej inwestycji często obejmowały ok. 10-15 mieszkań. Polski rynek mieszkaniowy cieszył się wówczas dużym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych – zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych – głównie z Irlandii, Hiszpanii, Niemiec. W latach kryzysu zakupy pakietowe zdarzały się sporadycznie, i zwykle nie były to więcej niż 2 mieszkania w jednej inwestycji.

Od początku 2013 roku obserwujemy stopniowe wychodzenie branży z okresu stagnacji, a ostatnie kwartały tego roku i pierwsze 2014 to czas widocznych wzrostów obserwowanych w statystykach sprzedawanych nowych mieszkań. Potwierdza to także wciąż rosnąca liczba transakcji pakietowych zawierana przez deweloperów – Od początku 2014 roku zanotowaliśmy ok. 20 transakcji pakietowego zakupu mieszkań w naszych inwestycjach. Największą z nich było kupno 13 mieszkań w warszawskiej inwestycji Ogrody Ochota, przy al. Krakowskiej, przez inwestora instytucjonalnego z sektora prywatnego. Widzimy też, że w naszych biurach sprzedaży pojawia się coraz więcej klientów inwestycyjnych, który bardzo często interesują się właśnie pakietowym zakupem lokali – potwierdza Marcin Orzechowski, Członek Zarządu w firmie Dolcan.

Wśród transakcji pakietowych przeprowadzonych przez dewelopera przeważały te dotyczące zakupu 2-3 lokali, jednak ich liczba jest znacznie większa niż w poprzednich latach. Inwestorzy interesowali się głównie inwestycjami znajdującymi się w obrębie centrum Warszawy, doskonale skomunikowanymi z pozostałymi częściami stolicy oraz z dworcami kolejowymi i lotniskiem. Takie mieszkania dużo łatwiej jest wynająć, mają one też większą szansę na znaczny wzrost ich wartości z czasem. W przypadku firmy Dolcan były to głównie inwestycji Ogrody Ochota i Skierniewicka City na Woli. Kilka transakcji firma odnotowała także w swojej najnowszej inwestycji Miasteczko Rubikon we Włochach, w pobliżu al. Jerozolimskich – inwestorzy kupowali po 2-3 lokale. Miasteczko Rubikon to doskonała inwestycja dla inwestorów – składa się z samych miniapartamentów o powierzchni od 19 do 48 mkw., z wygodnymi i funkcjonalnymi układami. Inwestycja położona jest w dogodnym komunikacyjnie miejscu – w pobliżu przystanków autobusowych i stacji kolejki SKM/WKD, z której do centrum można dojechać w mniej niż 15 minut. Niewielkie metraże mieszkań gwarantują też inwestorom łatwiejsze i szybsze poszukiwanie najemców. Dodatkowo, jak pokazują przeprowadzane analizy im mniejszy lokal, tym większa rentowność inwestycji, która w przypadku mieszkań kupowanych w pakiecie jest jeszcze większa, dzięki wynegocjowanym atrakcyjnym rabatom. Tym co wyróżnia tę inwestycję są także niskie ceny całościowe miniapartamentów, zaczynające się już od 156 tys. zł.

Zmienili się też sami klienci decydujący się na pakietowe zakupy, w porównaniu z latami przed kryzysem – W latach, gdy na polskim rynku mieszkaniowym panowała hossa bardzo duża część klientów kupowała mieszkania masowo w celach spekulacyjnych – żeby później odsprzedać je drożej, często jeszcze zanim inwestycja została oddana do użytku. Obecnie takich klientów w zasadzie nie ma. Aktualnie są to przeważnie osoby, które chcą zarabiać na wynajmie mieszkań i liczą na wzrost ich wartości w dłuższej perspektywie czasu. Duża jest też grupa osób, które kupują w danej inwestycji 2 mieszkania – jedno dla siebie, a drugie chwilowo pod wynajem, ale docelowo z myślą o dorastających dzieciach – podkreśla Marcin Orzechowski.

Dolcan – najważniejsze informacje o firmie:

Dolcan to firma deweloperska – jeden z liderów rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Firma jest spółką z wyłącznie polskim kapitałem. Do tej pory deweloper zrealizował 26 projektów oddając do użytku ok. 6.000 mieszkań – głównie na terenie Warszawy, ale także Częstochowy, Lublina, Szczecina, Bydgoszczy i Kozienic. Obecnie spółka zatrudnia 200 osób.

Inwestycje firmy dopasowane są do oczekiwań klientów ze wszystkich segmentów budownictwa mieszkaniowego. Dolcan realizuje wysokiej jakości mieszkania w budownictwie wielorodzinnym, kameralne osiedla domów oraz apartamentowce. Obecnie są to m.in. kompleks Ogrody Ochota, w którym docelowo znajdzie się ponad 1.500 mieszkań oraz kolejne osiedla we Włochach. W budowie jest również 5 projektów mieszkań bezczynszowych czyli inwestycji, w których mieszkańcy nie będą zmuszeni ponosić kosztów wspólnych administrowania nieruchomością – czynszów. Takie projekty prowadzone są na Białołęce, w Rembertowe i Ząbkach.

Grupa Dolcan ma wieloletnie doświadczenie także w innych segmentach. Zarządza hurtowniami materiałów budowlanych, salonem wyposażenia wnętrz, hotelem w Częstochowie, 100 ha łowiskiem ryb „Jegiel” oraz kopalnią kruszywa zlokalizowaną koło Serocka.

Od 20 lat nieprzerwanie sponsoruje także pierwszoligową drużynę piłki nożnej Dolcan Ząbki. Aktywnie angażuje się w działania społeczne m.in. w pomoc szpitalowi w Wołominie, dofinansowała remont Szpitala Dziecięcego  na ul. Niekłańskiej w Warszawie, wspiera Fundację „Dzieci Ulicy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *