Frezy do aluminium – budowa i charakterystyka

Frezowanie aluminium, choć odbywa się na podobnych zasadach co frezowanie stali bądź innych materiałów, wymaga użycia zupełnie innych narzędzi. Dotyczy to zarówno ich konstrukcji jak i obróbki powierzchniowej. Aby mówić o narzędziach, na początku trzeba znać sposób, w jaki obrabia się aluminium poprzez frezowanie. Przede wszystkim aluminium obrabia się na stosunkowo dużych prędkościach obrotowych i posuwach. Przy założeniu, że obrabiane jest typowe aluminium typu 5056, 2017, wówczas ilość obrotów może sięgać nawet 25 000. Oczywiście zależne jest to od narzędzia, mocy maszyny, sposobu mocowania oraz uchwytu. Tak szybkościowa obróbka wymaga użycia specjalnych narzędzi, które pozwolą na właściwe odprowadzenie wióra, dopracowanie powierzchni obrabianych i w ostatecznym efekcie otrzymanie wymiarów zgodnych z założeniem.

Frezy do aluminium są frezami dwu lub trzyostrzowymi. Sporadycznie stosuje się frezy jednoostrzowe, jednak to rozwiązanie zdecydowanie częściej wykorzystywane jest w obróbce wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych. Trzy lub dwa ostrza pozwalają na osiągnięcie bardzo precyzyjnych wymiarów, oraz efektywne odprowadzanie wióra. Istotna jest nie tylko geometria ostrza, ale również konstrukcja rowka wiórowego. Wynika to przede wszystkim z charakterystyki wióra aluminiowego, który jest stosunkowo długi, niezwykle ciągliwy, a przy tym trudno łamliwy. Zastosowanie typowego frezu ze standardowym rowkiem wiórowym spowoduje powstanie bardzo dużego nagromadzenia kępy wiórowej, co prowadzi do niedokładności podczas obróbki oraz zarysowania powierzchni.

Jednym z najbardziej istotnych elementów dotyczących frezów do aluminium jest oczywiście powłoka. Do frezowania aluminium doskonale sprawdzają się frezy powlekane DLC lub PCD oraz powłokami diamentowymi. Zastosowanie tego typu pokrycia nie tylko zwiększa trwałość frezu, ale także powoduje, iż frez jest odporny na „przepalenie”, które zdarza się w momencie, gdy obróbka aluminium odbywa się bez chłodzenia. Powłoki DLC oraz PCD zwiększają ogólnie trwałość ostrzy i powodują, iż frez pozostawia po obróbce niezwykle gładką powierzchnię. Powłoki diamentowe są wyjątkowo twarde, pozwalają na osiągnięcie bardzo dużych precyzji podczas obróbki miękkich materiałów jak aluminium, jednak stosunkowo wysoka cena powoduje, iż taka obróbka musi być bardzo opłacalna.

Frezowanie aluminium – podstawowe zasady

Obróbka aluminium odbywa się na stosunkowo dużych prędkościach, zarówno obrotowych jak również posuwowych. Zachowanie wysokiej wydajności obróbki wymaga przede wszystkim wysokiej sprawności maszyny. Zarówno frezowanie zgrubne jak i wykańczające odbywa się na dużych prędkościach obrotowych. Przy frezowaniu wykańczającym zmniejszane są nieco prędkości posuwowe, ze względu na dążenie do osiągnięcia bardzo ładnej powierzchni. Istotnym elementem jest kieszeniowanie, które należy wykonywać tak, aby frez był cały czas utrzymywany w materiale. Każde wyjście i ponowne wejście freza, może odkształcić materiał, lub spowodować zarysowanie powierzchni. Biorąc pod uwagę, iż nowoczesne technologie pozwalają na frezowanie aluminium bez dodatku chłodziwa, frezy koniecznie muszą wytrzymywać wysoką temperaturę. Frezowanie bez chłodziwa niesie za sobą konieczność doboru odpowiednich narzędzi, ale także minimalizuje ryzyko powstawania niedokładności na gotowym wyrobie. Wynika to z faktu, iż aluminium potrafi „puchnąć” podczas obróbki z chłodziwem. Jest to szczególnie częste zjawisko, podczas obróbki prowadzonej na złych parametrach, zbyt niskich prędkościach obrotowych lub posuwach.

Dobra inwestycja – szybki zwrot

Aluminium choć jest materiałem szybko obrabialnym, jest materiałem niezwykle niewdzięcznym do obróbki. Jest to wynikiem powstawania efektu puchnięcia, odkruszania się oraz konieczności zachowania optymalnych warunków obróbczych. Inwestycja w dobrej jakości frezy do aluminium, które są dostosowane do potrzeb konkretnej obróbki zwraca się bardzo szybko. Przy odpowiednich narzędziach i parametrach, aluminium jest obrabiane w sposób „błyskawiczny”, o ile można tak stwierdzić w odniesieniu do obróbki skrawaniem. Dobrej jakości frezy do aluminium wytrzymują znaczne prędkości, wysokie temperatury i gwarantują wysoką jakość powierzchni. Pozwalają one także na znaczne oszczędności, szczególnie jeżeli chodzi o seryjną obróbkę detali. Sklep narzędziowy WWiN.pl oferuje bardzo szeroki asortyment różnego rodzaju narzędzi skrawających, w tym między innymi właśnie frezy do aluminium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *