To mieszkanie jest dla nas a nie my dla mieszkania. Często powtarzamy sobie to zdanie, zwłaszcza w ferworze sprzątania. Łazienka i kuchnia są to te miejsca w których najtrudniej utrzymać porządek, ze względu na ich bardzo często użytkowanie. Jaką baterię wybrać, żeby brud się na niej nie osadzał? Jak pielęgnować krany, żeby służyły nam jak najdłużej i lśniły czystością? Eksperci firmy Oras przedstawiają kilka wskazówek, które ułatwią nam dbanie o czystość baterii.

Już wówczas, gdy wybieramy baterie łazienkowe lub kuchenne warto mieć na uwadze jej późniejsze czyszczenie. Armatura o łagodnych kształtach zapewni bezproblemowe utrzymanie jej w czystości, w trakcie codziennego użytkowania. Przy wyborze odpowiedniego kranu warto pamiętać, aby jego design nie przesłaniał funkcji praktycznych i nie utrudniał codziennego użytkowania. Baterie umywalkowe i kuchenne o ostrych kształtach i poziomej, równej wylewce okazują się niefunkcjonalne przy codziennym użytkowaniu. Woda, która spływa na baterię nie opada swobodnie i po wyschnięciu tworzy nieestetyczny osad.

Jaką baterię wybrać?

Wybierając armaturę warto poszukać modeli o opływowych, okrągłych kształtach, które w znaczny sposób ułatwią utrzymywanie baterii w czystości. W liniach Oras Electra, Vega czy Vienda wyraźnie widać skandynawskie zamiłowanie do prostoty i funkcjonalności. Dobrym rozwiązaniem są również krany z uchwytem, w którym zaprojektowano specjalny otwór. To dzięki niemu krople wody mogą swobodnie spływać i się nie osadzają, jak np. w linii Oras Safira. Doskonałym rozwiązaniem jest również wybór baterii bezdotykowych. Dzięki temu, że nie dotykamy kranu, jego powierzchnia pozostaje czysta, bez zabrudzeń z mydła i relatywnie bardziej sucha. Dzięki temu na bateriach bezdotykowych panuje znacznie mniej sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii, niż na tradycyjnych kranach jednouchwytowych.

Jak najefektywniej czyścić armaturę?

Aby nasze krany zachowały doskonały wygląd i służyły nam jak najdłużej powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z wytycznymi producenta dołączonymi do naszego kranu. Zwykle znajdują się tam wskazówki co do stężenia pH środków jakich możemy użyć do czyszczenia, tak żeby nie uszkodzić powierzchni baterii. Przy czyszczeniu zewnętrznych powierzchni baterii stosujmy te same ogólne zasady, co przy czyszczeniu malowanych powierzchni w domu. Należy regularnie czyścić zewnętrzne powierzchnie kranów, stosując obojętny lub lekko alkaliczny płynny środek.

Najlepiej jest czyścić baterię gąbką lub delikatną ściereczką razem ze środkiem czyszczącym. Zwróćmy uwagę, żeby nie zawierał on chloru ani kwasu fosforowego, ponieważ substancje te mogą naruszyć powierzchnię baterii. Uważajmy również na rozpylacze w butelkach. Powinniśmy unikać bezpośredniego kontaktu środka czyszczącego z kranem. Doskonałą alternatywą dla drogich środków czystości jest ciepła woda z mydłem – z pewnością nie uszkodzi ona powierzchni armatury. Umytą baterię spłuczmy dokładnie ciepłą wodą i wytrzyjmy ją do sucha. Dzięki temu dłużej utrzyma czystość. W suchym środowisku również bakterie wolniej się rozwijają.

Powierzchnie szlachetne (np. polerowany mosiądz, złoto, satynę) naszych baterii, które uległy zmatowieniu można doprowadzić do dawnego blasku przy pomocy środka czystości zawierającego srebro. Natomiast jeżeli posiadamy baterie kolorowe, po ich dokładnym wyczyszczeniu warto zastosować dodatkowo na ich powierzchnię wosk samochodowy. Woskowana powierzchnia jest bardziej odporna na zabrudzenia i łatwiejsza do czyszczenia.

Jak najefektywniej czyścić armaturę kuchenną i łazienkową? – radzi Mariusz Szychowski, Specjalista ds. Technicznego Wsparcia Wyrobu w Oras Polska

  • Baterię czyść ciepłą wodą z mydłem

  • Nie używaj rozpylaczy w butelkach, bo mogą zniszczyć kran

  • Do mycia baterii używaj delikatnej gąbki lub miękkiej ściereczki

  • Po umyciu baterię spłucz dokładnie wodą i wytrzyj starannie do sucha

  • Dbaj o baterię systematycznie – przedłuży to jej żywotność

O firmie Oras:

Firma Oras powstała w Finlandii w 1945 roku. Od lat jest liderem w projektowaniu i produkcji armatury łączącej ekologiczne rozwiązania i nowoczesny design. Działa w 18 krajach Europy. W Polsce obecna jest od 1998 roku. Posiada 2 fabryki: w Finlandii i Polsce. Jednym z kluczowych założeń, którymi kieruje się firma jest dbałość o środowisko. Producent posiada w ofercie baterie jednouchwytowe, termostatyczne i bezdotykowe, pozwalające w łatwy i przyjazny sposób oszczędzać wodę i energię. Firma współpracuje ze znanymi projektantami m.in. włoskim domem projektowym Alessi. Jakość produktów Oras potwierdzają liczne międzynarodowe nagrody.

PR

AF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *