Eko trendy w dekoracji wnętrz – na czym polegają i jak je stosować?

Żyjemy w naprawdę ciekawych czasach dla designu. Równolegle obowiązują różne tendencje, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Od kilku sezonów niezmiernie popularne są style skandynawskie, które w ostatnim czasie zyskały silnych konkurentów w postaci art déco oraz pochodnych boho, w tym stylu globalnego nomady, gromadzącego pamiątki i artefakty z różnych zakątków świata.

W tym sezonie wnętrza opanowała jednak również zupełnie nowa tendencja. Na salony i do innych pomieszczeń wkroczyła bowiem eko architektura. W dzisiejszym tekście chcemy opowiedzieć, czym się ona wyróżnia i jak wykorzystać ją do własnych domowych potrzeb.

 

 

Na czym polega eko architektura we wnętrzach?

 

Moda na ekologię i bycie eko zatacza coraz szersze kręgi. Powoli staje się powszechnie obowiązującym stylem życia. Pojawiła się już jakiś czas temu w kulinariach oraz w ubiorze. Teraz zaczęła wkracza do wnętrz.

Co wyróżnia mieszkania i domy, projektowane w tym stylu? Przede wszystkim, mocno odwołują się do natury, wprowadzając jej elementy i ślady do wyposażenia oraz dekoracji. Mogą to być nawiązania bezpośrednie, w formie wykorzystywania naturalnych materiałów, a także motywy ze świata fauny i flory, użyte do dekoracji.

 

Rośliny w eko domach

 

Jednym z najważniejszym elementów wszystkich eko aranżacji jest wprowadzenie do wnętrz prawdziwej natury. Wciąż przede wszystkim stawia się na rośliny zielone, w ozdobnych donicach, rozmieszczone od kuchni, przez salon, aż po łazienkę.

Z pomocą roślin tworzy się całe dekoracyjne konstrukcje. Mogą to być nawet ściany z roślin zielonych i kwiatów.

Szczególnie popularną ostatnio rośliną do wnętrz są mchy. Wykorzystuje się je do budowania całych ścianek lub elementów mebli (na przykład stołów, szaf i szafek). Do najczęściej stosowanych gatunków należy chrobotek reniferowego.

Dlaczego akurat mchy? Te wiecznie zielone rośliny potrafią tworzyć niezmiernie dekoracyjne formy, a przy tym stanowią naturalną ścianę dźwiękoszczelną, wygłuszającą całe pomieszczenia. Dlatego też używa się ich w biurach oraz domach mieszkalnych.

Chrobotka nie trzeba też podlewać – samodzielnie pobiera wilgoć z powietrza. Nie wymaga nadmiernej pielęgnacji, aby spełniać swoje funkcje praktyczne i dekoracyjne przez długie lata.

 

Naturalne surowce w wyposażeniu wnętrz

 

Chyba najpopularniejszym wyznacznikiem eko stylu są meble i inne elementy wyposażenia z naturalnych materiałów. Stosuje się zazwyczaj drewno lub kamień, poddawane różnym procesom obróbki, aby jak najlepiej spełniały swoje funkcje.

O ile użycie ich jako materiałów wykończeniowych do pomieszczeń oraz do mebli, nie budzi zdziwienia, to już nowoczesne eko lampy, w których główny trzon konstrukcyjny, a często także cały klosz wykonano z drewna, już są swego rodzaju ciekawostką.

Lampy z drewna lub z elementami kamiennymi można znaleźć w ofercie sklepu Azzardo.com.pl, w którym stawia się na wysokiej klasy design oraz najlepszą jakość wykonania.

Światło w pomieszczeniach eko gra olbrzymią rolę. Musi równocześnie pozwalać na optymalne wykonywanie różnych czynności, a także dekorować. Zazwyczaj bywa zbliżone do światła naturalnego, dając maksymalny komfort funkcjonowania wszystkim domownikom.

 

Eko malowane – stylowe dodatki

 

Czasami naturze trzeba nieco pomóc, również w przypadku aranżacji wnętrz. W eko przestrzeniach, oprócz naturalnych surowców, pojawiają się bowiem tworzywa imitujące elementy przyrody. Stosuje się tekstylia, dekorowane wzorami roślinnymi, przykleja się na ścianach znów modne fototapety, pokazujące wnętrze lasu deszczowego. Wszystko po to, żeby dać jak najlepszą iluzję spędzania czasu na łonie natury.

 

 

 

Eko znaczy przyjazny

 

Wielka popularność eko architektury bierze się z chęci obcowania z przyrodą, której nam coraz bardziej brakuje, zwłaszcza w centrach dużych miast.

Mchy, naturalne materiały i tapety dają nam namiastkę przyrody, którą możemy mieć zawsze przy sobie, nawet w najbardziej zabetonowanej miejskiej dżungli. Bowiem eko tak naprawdę to nie tylko styl wnętrzarski a cała filozofia naturalnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *