Dwa projekty realizowane przez NSG Group w Polsce na rzecz lokalnej społeczności i pracowników firmy zostały wyróżnione w najnowszym raporcie FOB „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2015”. Cykl warsztatów filmowych dla dzieci i młodzieży „Szklany ekran Pilkingtona” oraz projekt edukacyjny, zwiększający bezpieczeństwo pracowników, uznano wzorcowymi przykładami działań społecznie odpowiedzialnych.
Dnia 31 marca 2016 r. Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB) opublikowało czternastą edycję raportu „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre Praktyki”, prezentującego najlepsze przykłady działań, podejmowanych przez przedsiębiorstwa w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (ang. CSR). W tegorocznej publikacji wyróżniono aż dwa projekty prowadzone przez NSG Group w Polsce – producenta szkła oraz produktów szklanych marki Pilkington dla budownictwa i motoryzacji. Realizowane w ostatnich latach programy „Szklany ekran Pilkingtona” i „Dzień Bezpieczeństwa w NSG Group” zaprezentowano jako wzorcowe działania, prowadzone w sposób długofalowy. „Społeczna odpowiedzialność biznesu, oparta na angażowaniu społeczności lokalnej i pogłębionej relacji z otoczeniem, a także na zrównoważonym podejściu do pracowników i kontrahentów pod względem bezpieczeństwa, etyki i jakości, jest jednym z kluczowych założeń działalności NSG Group” – mówi Monika Kuczyńska, dyrektor HR w NSG Group w Polsce. „Nasze projekty znalazły się w gronie najlepszych praktyk już po raz piąty i cieszymy się, że mogą być inspiracją dla innych przedsiębiorstw”.
Działania dla najmłodszych
Raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre Praktyki 2015” przedstawia projekty zrealizowane lub kontynuowane w minionym roku, pogrupowane zgodnie z obszarami normy ISO 26000: ład organizacyjny, prawa człowieka, praktyki z zakresu pracy, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie i rozwój społeczności lokalnej. W tej ostatniej kategorii po raz drugi wyróżniono cykliczne warsztaty filmowo-dziennikarskie dla dzieci „Szklany ekran Pilkingtona”, towarzyszące corocznie Festiwalowi Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu, objęte mecenatem NSG Group. Założeniem projektu jest zwiększanie możliwości rozwoju i angażowanie najmłodszych mieszkańców w kwestie kultury, poprzez podnoszenie poziomu wiedzy i możliwość zdobycia nowych doświadczeń w zakresie sztuki filmowej i dziennikarstwa. „Projekty ukierunkowane na edukację młodzieży i dzieci są dla nas szczególnie cenne, dlatego w ubiegłym roku zdecydowaliśmy o kontynuacji warsztatów zainicjowanych w 2014 roku. Organizowane w ramach cyklu spotkania z ciekawymi ludźmi ze świata filmu: reżyserami, scenarzystami czy aktorami cieszą się dużym zainteresowaniem, wspierają rozwój i odkrywanie pasji wśród najmłodszych, zachęcając do aktywnego spędzania czasu” – dodaje Monika Kuczyńska.
Bezpieczeństwo pracy
W najnowszej edycji raportu FOB wyróżniło także długofalowy program „Dzień Bezpieczeństwa NSG Group”, obejmujący działania na rzecz podnoszenia świadomości pracowników w zakresie bezpieczeństwa i zapobiegania wypadkom przy pracy. Projekt zainicjowany 5 lat temu, realizowany jest z udziałem pracowników wszystkich oddziałów NSG Group w Polsce, mieszkańców najbliższego otoczenia zakładów, a także lokalnych instytucji i placówek oświatowych, takich jak szkoły czy przedszkola. W ramach corocznych działań w zakładach organizowane są liczne spotkania, wykłady i prezentacje z zakresu bezpiecznych zachowań, pokazy i praktyczne ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy, a także symulacje wypadków podczas pracy. Pracownicy mają okazję poznania najlepszego sprzętu ochronnego, możliwość zrobienia badań profilaktycznych – m.in. pomiaru ciśnienia, poziomu cukru, pH skóry czy zaszczepienia się przeciwko grypie. Zaangażowanie kadry i udział pracowników w tworzeniu procedur BHP i profilaktyce ochrony zdrowia, a także popularyzacja wiedzy i rozwój kultury bezpieczeństwa pracy zostały docenione przez FOB już po raz piąty.
W tegorocznym raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki 2015” zaprezentowano łącznie ponad 452 przykłady dobrych praktyk i 359 praktyk długoletnich. Oficjalna premiera publikacji miała miejsce 31 marca br. podczas konferencji w Kinie Muranów w Warszawie.