Galerie handlowe, centra SPA & wellness, kluby fitness, obiekty sportowo-rekreacyjne, restauracje, hotele… Obecnie powstaje coraz więcej budynków o charakterze usługowym, które służą nam do odpoczynku i relaksu w czasie wolnym lub podczas spotkań czy podróży biznesowych. Oprócz funkcji, jaką spełniają, często przyciągają odwiedzających również wyjątkową architekturą i stylistyką

Na spotkanie biznesowe czy spędzenie wolnego czasu, zdecydowanie częściej wybieramy miejsca, które przyciągają swoją estetyką, są nowoczesne, efektowne i na pierwszy rzut oka widać, że zostały zaprojektowane i zrealizowane z dużym rozmachem, także finansowym. Im bardziej udziwniony i atrakcyjny budynek, tym chętniej i z większą ciekawością do niego wchodzimy. Nowo budowane obiekty usługowe takie, jak galerie handlowe, obiekty rekreacyjne czy hotele, muszą więc być na tyle interesujące pod względem wizualnym, by przyciągnąć jak największą liczbę odwiedzających, którzy następnie skorzystają z ich funkcji. Dostępnych rozwiązań i możliwości jest wiele. Wyobraźnię projektanta może ograniczyć jedynie budżet inwestora.

Bryła, materiał, estetyka wnętrz

Pomysłowość projektantów w tworzeniu nowoczesnych budynków usługowych niejednokrotnie przekracza nasze najśmielsze wyobrażenia. Wystarczy spojrzeć na projekty nowych stadionów, lotnisk, biurowców czy hoteli. Światowa architektura ma w swoim dorobku wiele ciekawych i odważnych budowli, jak choćby te w Dubaju, Hong Kongu, Szanghaju, Singapurze, Londynie czy Nowym Jorku.
W Polsce również powstaje coraz więcej oryginalnych obiektów, które jeśli nie swą wysokością, to na pewno architektonicznym rozmachem, mogą zachwycać użytkowników. –
We współczesnej architekturze dominuje wielka forma połączona z prostotą i minimalizmem wykończenia. Fasady nowoczesnych budynków najczęściej pokryte są surowymi materiałami (metal, szkło, kamień), o monochromatycznej kolorystyce – mówi Anna Baczkowska, architekt i menadżer techniczny w firmie Armstrong, światowego lidera na rynku sufitów podwieszanych.


W większości nowych obiektów również wnętrza aranżowane są w sposób oszczędny. –
Ich ascetyczny design często oparty jest na kontrastach. Surowość materiałów takich, jak mleczne szkło, chłodny metal, połyskliwy kamień itp., idealnie równoważy cieplejsze, naturalne drewno. A odcienie szarości, czerni i bieli, przełamują bardziej ostre kolorystycznie akcenty np. z tworzywa sztucznego – dodaje Anna Baczkowska.

Elementy wykończenia

Nowo budowane obiekty często charakteryzują się dużymi, otwartymi przestrzeniami. Poza oryginalnym wykończeniem ścian oraz podłóg, w ich aranżowaniu również znaczną rolę odgrywa sufit. Jego obszerna płaszczyzna, która zwykle musi ukryć wiele elementów technicznych (np. wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, oświetleniowych, nagłośnieniowych, przeciwpożarowych itp.), powinna być zatem wykończona w sposób zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny. Projektanci najczęściej korzystają więc z rozmaitych rozwiązań sufitów podwieszanych. – Nowoczesny sufit podwieszany stwarza niemal nieograniczone możliwości kreacji. Ze względu na różnorodność dostępnych propozycji, materiałów, rozmiarów, czy kształtów, architekt może dopasować rozwiązanie nawet do najbardziej oryginalnego wnętrza – wyjaśnia Anna Baczkowska.

Sufit monolityczny

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów sufitów podwieszanych stosowanych we wnętrzach użytkowych, są sufity modułowe. Montuje się je na specjalnych metalowych konstrukcjach nośnych, obniżonych od stropu np. o kilkanaście cm. Ruszt wypełnia się następnie płytami sufitowymi o różnych rozmiarach (standardowy wymiar płyt to 60cm x 60cm), które mogą być wykonane z wełny mineralnej (np. ULTIMA, OPTIMA, SAHARA), metalu (np. AXAL, R-CLIP) lub drewna (np. MADERA), w zależności od potrzeb projektu. – Sufity modułowe montuje się na całej powierzchni stropu, dzięki temu można uzyskać jego jednolity, monolityczny i estetyczny wygląd. Walorem tego rozwiązania jest możliwość ukrycia wszelkich elementów technicznych w przestrzeni pomiędzy stropem a płytami sufitowymi, łatwość w utrzymaniu oraz uzyskanie takich parametrów, które mogą dodatkowo poprawić komfort i ergonomię wnętrz (m.in. warunki akustyczne) – tłumaczy Anna Baczkowska.

Sufit „pływający”

Wśród dostępnych rozwiązań, znajdują się również produkty, które same w sobie mogą stać się ozdobą danego wnętrza – to podwieszane sufity „pływające”. – Sufity podwieszane z rodziny CANOPY to m.in.: lekkie (poliwęglanowe), kolorowe i półprzeźroczyste, wygięte w łuk płyty INFUSIONS CANOPY, a także płaskie, dostępne w 10 różnych kształtach, mineralne płyty OPTIMA CANOPY oraz łukowate panele z wełny mineralnej ULTIMA CANOPY i metalowe ORCAL CANOPY. Ciekawym rozwiązaniem są ponadto tzw. „chmurki” sufitowe (AXIOM CANOPY i AXIOM KNIFE EDGE CANOPY) – opowiada Anna Baczkowska. Propozycje rozmaitych pod względem kształtów i kolorów sufitów dekoracyjnych pozwalają na kreowanie przestrzeni użytkowej z zachowaniem równowagi pomiędzy funkcjonalnością a wysmakowanym i oryginalnym stylem. – Szeroki wachlarz produktów pozwala dopasować odpowiednie rozwiązanie nawet do najbardziej odważnych projektów  i wizjonerskich pomysłów projektantów – podsumowuje Anna Baczkowska.

(fot.Armstrong)

(fot.Armstrong)

(fot.Armstrong)

źródło: PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *