Cumulus i Naria – nowe kolory polskich cegieł Terca

Stalowa cegła Cumulus oraz brunatna Naria to dwie nowości z polskich zakładów Wienerberger w Toruniu i Jankowej Żagańskiej, produkujących klinkier Terca. Cegła Cumulus uzupełniła kolekcję Futura, wyróżniającą się nasyconymi, lekko połyskującymi barwami. Natomiast Naria poszerzyła ofertę cegieł strukturyzowanych o stonowanych kolorach ziemi.

Choć dwie nowe cegły klinkierowe Terca, Cumulus i Naria, zadebiutowały na rynku jednocześnie, to są one dedykowane na elewacje domów o odmiennych stylistykach. Angobowany Cumulus, o jednolitym, stalowym kolorze i subtelnej, „drapanej” fakturze, zaspokoi gusta inwestorów marzących o nowoczesnej, metalicznej elewacji. Strukturyzowana Naria, na której malowniczo przeplatają się odcienie koloru brunatnego to z kolei rozwiązanie dla wielbicieli ceglanego, surowego muru.

Cumulus, tak jak pozostałe cegły z kolekcji Futura, poddawany jest procesowi angobowania. To właśnie ta technologia sprawia, że kolory są bardziej nasycone i lekko połyskujące. Na powierzchnię cegieł w trakcie produkcji, natryskiwana jest cienka warstwa uszlachetnionej gliny, co powoduje, że podczas wypału warstwa angoby „spieka” się z cegłą. Uzyskane w ten sposób barwy kolekcji Futura oscylują wokół różnorodnych odcieni: czerwieni, karmelu, brązów, szarości, czerni i mają gładką fakturę. Dopiero nowy Cumulus, wyróżnia się na tle całej kolekcji, gdyż lico jest delikatnie strukturyzowane, przez co na gotowym murze, stalowa, jednolita kolorystycznie powierzchnia, przełamana jest nieregularnościami.

Naria, o brunatnym kolorze, wpisuje się w stylistykę całej kolekcji Awangarda. Naturalne barwy cegieł z tej kolekcji uzyskuje się między innymi poprzez sterowanie temperaturą oraz ilością tlenu podczas wypału. Taki proces produkcji sprawia również, że cegły nigdy nie są jednakowe – gotowa klinkierowa ściana sprawia wrażenie, jakby była wykonana z materiału o wielu odcieniach danego koloru. Jednocześnie niektóre cegły z kolekcji Awangarda mają dodatkowo strukturyzowaną powierzchnię, która przywodzi na myśl fakturę naturalnej skóry, pooranej gleby czy żłobień kory. Nowa, brunatna Naria również zachwyca taką nieregularną, surową fakturą.

Zarówno cegła Cumulus, jak i Naria są odpowiedzią na rosnącą w polskim budownictwie popularność cegieł klinkierowych o zróżnicowanej fakturze i ciemnej kolorystyce. Elewacja ze stalowego Cumulusa najbardziej pasuje do modernistycznych obiektów, gdzie efektownie będzie łączyć się z ciemnoszarym lub czarnym dachem ceramicznym. Natomiast brunatna Naria idealnie skomponuje się z drewnianą stolarką i postarzaną dachówką ceramiczną w domach o bardziej klasycznej architekturze.

PR
AF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *