budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Rekuperator. Dlaczego tak ważne jest odpowiednie dobranie urządzenia?

2021-07-19

Rekuperator powietrza to inwestycja na lata. Z tego względu niezwykle ważny jest zakup urządzenia o właściwie dobranych parametrach. Dlaczego jest to tak istotne?

Rekuperacja powietrza z uwagi na swoje zalety staje się coraz popularniejsza. Urządzenia do rekuperacji pozwalają nie tylko zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu, ale także przyczyniają się do oczyszczenia powietrza w naszym domu. Niestety, źle dobrane urządzenie może nie działać prawidłowo, a co za tym idzie - nie spełniać swoich funkcji.

Jak działa rekuperator?

Rekuperacja zapewnia odzysk ciepła z usuwanego powietrza i pozwala ponownie wykorzystać ciepło do ogrzania powietrza nowego, chłodnego, wpuszczanego z zewnątrz. Świeże powietrze z zewnątrz zasysane jest poprzez otwór w budynku, a gdy przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewa się w jego kanalikach.

Jak dobrać rekuperator?

Głównym elementem systemu rekuperacji jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z funkcją odzysku ciepła. Gdy rekuperator ma właściwie dobraną moc wentylacja może pracować skutecznie i energooszczędnie. W przeciwnym razie, np. gdy rekuperator jest za słaby by tłoczyć odpowiednią ilość powietrza, pomieszczenia mogą nie być w wystarczającym stopniu wentylowane, a przez to będzie w nich nieświeżo i duszno.

Decydując się na rekuperator nie warto szukać urządzeń najtańszych, lecz warto wybrać produkt dobrej jakości. Choć nietrudno znaleźć oferty urządzeń o sprawnościach blisko stuprocentowych, nie wszystkie są w stanie potwierdzić to stosownym certyfikatem. Zdarza się, że podawana jest sprawność teoretyczna, na dodatek wyłącznie dla wymiennika umieszczonego w rekuperatorze, co więcej - obliczona w warunkach laboratoryjnych. To oznacza, że w rzeczywistości przy przepływie powietrza przez całe urządzenie sprawność spada o kilkadziesiąt procent!

Właściwie dobrany rekuperator jest dostosowany do tzw. projektowego strumienia powietrza. Ten z kolei uzależniony jest m.in. od takich czynników jak objętość budynku, typ pomieszczeń czy liczba domowników. Najczęściej przyjmuje się, że krotność wymian powietrza zawiera się w granicach od 0,5 do 0,7 1/h. Rekuperatory wysokiej jakości dostępne są m.in. na stronie https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.

Podsumowując, przy wyborze rekuperatora powietrza należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak sprawność wymiennika do odzysku ciepła, wentylatory, certyfikaty. Warto także wziąć pod uwagę sposób zabezpieczenia wymiennika przed zamarzaniem.

 

 

Źle dobrany rekuperator może nie tylko nie spełniać swoich funkcji, ale także przysporzyć wiele problemów użytkownikom. Zła wentylacja wpływa m.in. na samopoczucie domowników. Z kolei konieczność otwierania okien sprawia, że rekuperator pełni swoją funkcję tylko w niewielkim stopniu.

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

wentylacja rekuperator powietrze

Zobacz także...

Jak wybrać odpowiednią wentylację dla domu jednorodzinnego?

2021-04-06

Jak wybrać odpowiednią wentylację dla domu jednorodzinnego?

Obecnie rodzajów wentylacji jest naprawdę sporo, a każdy z nich nieco różni się od siebie. Niektóre są bardziej skuteczne i wydajne, a inne niestety trochę mniej. więcej...

Zalety serwisowania klimatyzacji

2021-03-02

Zalety serwisowania klimatyzacji

Jeśli by chcieć wybrać jedno z najchętniej kupowanych urządzeń do domu, to z całą pewnością klimatyzacja byłaby tu w ścisłej czołówce. Pomimo jednak jej ogromnej popularności niewiele osób wie, że jest to sprzęt, który od czasu do czasu koniecznie trzeba serwisować. więcej...

Dezynfekcja klimatyzacji w domu

2020-12-04

Dezynfekcja klimatyzacji w domu

Dezynfekcja klimatyzacji w domu Pracujący klimatyzator w danym miejscu nagle zaczyna się psuć, wydziela nieodpowiedni zapach, ciągnie zbyt dużo energii i nie jest efektywny. Takie sytuacje mówią o tym, że potrzebny jest serwis klimatyzacji. więcej...

Nawilżacz ultradźwiękowy

2020-11-26

Nawilżacz ultradźwiękowy

Okres grzewczy jest bez wątpienia trudny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Oczywiście każdy lubi wchodzić z mrozu do ciepłego mieszkania, lecz po kilku godzin przebywania w takim miejscu, prawdopodobnie będziemy zmuszeni konfrontować się z wysuszeniem skóry i śluzówki nosa. więcej...

Akcja wentylacja!

2016-02-17

Akcja wentylacja!

Zimowa aura i ujemne temperatury za oknem sprawiają, że niechętnie wietrzymy nasze mieszkania, co może powodować problem zaparowanych szyb. Ograniczenie kondensacji pary wodnej od strony pomieszczeń zapewni przede wszystkim dopływ świeżego powietrza. więcej...