Rekuperator. Dlaczego tak ważne jest odpowiednie dobranie urządzenia?

Rekuperator powietrza to inwestycja na lata. Z tego względu niezwykle ważny jest zakup urządzenia o właściwie dobranych parametrach. Dlaczego jest to tak istotne?

Rekuperacja powietrza z uwagi na swoje zalety staje się coraz popularniejsza. Urządzenia do rekuperacji pozwalają nie tylko zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu, ale także przyczyniają się do oczyszczenia powietrza w naszym domu. Niestety, źle dobrane urządzenie może nie działać prawidłowo, a co za tym idzie – nie spełniać swoich funkcji.

Jak działa rekuperator?

Rekuperacja zapewnia odzysk ciepła z usuwanego powietrza i pozwala ponownie wykorzystać ciepło do ogrzania powietrza nowego, chłodnego, wpuszczanego z zewnątrz. Świeże powietrze z zewnątrz zasysane jest poprzez otwór w budynku, a gdy przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewa się w jego kanalikach.

Jak dobrać rekuperator?

Głównym elementem systemu rekuperacji jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z funkcją odzysku ciepła. Gdy rekuperator ma właściwie dobraną moc wentylacja może pracować skutecznie i energooszczędnie. W przeciwnym razie, np. gdy rekuperator jest za słaby by tłoczyć odpowiednią ilość powietrza, pomieszczenia mogą nie być w wystarczającym stopniu wentylowane, a przez to będzie w nich nieświeżo i duszno.

Decydując się na rekuperator nie warto szukać urządzeń najtańszych, lecz warto wybrać produkt dobrej jakości. Choć nietrudno znaleźć oferty urządzeń o sprawnościach blisko stuprocentowych, nie wszystkie są w stanie potwierdzić to stosownym certyfikatem. Zdarza się, że podawana jest sprawność teoretyczna, na dodatek wyłącznie dla wymiennika umieszczonego w rekuperatorze, co więcej – obliczona w warunkach laboratoryjnych. To oznacza, że w rzeczywistości przy przepływie powietrza przez całe urządzenie sprawność spada o kilkadziesiąt procent!

Właściwie dobrany rekuperator jest dostosowany do tzw. projektowego strumienia powietrza. Ten z kolei uzależniony jest m.in. od takich czynników jak objętość budynku, typ pomieszczeń czy liczba domowników. Najczęściej przyjmuje się, że krotność wymian powietrza zawiera się w granicach od 0,5 do 0,7 1/h. Rekuperatory wysokiej jakości dostępne są m.in. na stronie https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.

Podsumowując, przy wyborze rekuperatora powietrza należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak sprawność wymiennika do odzysku ciepła, wentylatory, certyfikaty. Warto także wziąć pod uwagę sposób zabezpieczenia wymiennika przed zamarzaniem.

 

 

Źle dobrany rekuperator może nie tylko nie spełniać swoich funkcji, ale także przysporzyć wiele problemów użytkownikom. Zła wentylacja wpływa m.in. na samopoczucie domowników. Z kolei konieczność otwierania okien sprawia, że rekuperator pełni swoją funkcję tylko w niewielkim stopniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *