budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Pracownicy z Filipin - nasi przedsiębiorcy coraz chętniej ich zatrudniają

2021-07-21

Polscy fachowcy migrują za pracą za granicę. Co za tym idzie na naszym rodzimym rynku brakuje specjalistów takich jak: spawacze, rurarze i pracownicy obróbki stali. To jednak nie wszystkie zawody, w których widać deficyty kadrowe. Nasi pracodawcy potrzebują także pielęgniarek, położnych i operatorów robót ziemnych. Do tej pory zatrudniali oni Ukraińców, jednak ich wygórowane wymagania i częste migracje do naszych zachodnich sąsiadów spowodowały, że staje się to nieopłacalne. Odpowiedzią na wymagania naszego rynku pracy są więc pracownicy z Filipin.

 

Pracownicy z Filipin - jedni z najbardziej licznych na polskim rynku pracy

Jak już wspomniano, zatrudnianie Ukraińców przestaje się opłacać. W dalszym ciągu jednak pracownicy ze Wschodu stanowią na polskim rynku najliczniejszą grupę. Szala jednak znacząco przechyla się na rzecz Filipińczyków. Co pokazują statystyki?

W 2020 roku pozwolenie na pracę miało 296,5 tys. Ukraińców, zaraz po nich uplasowali się Białorusini (28,5 tysiąca), pracownicy z Indii (8,8 tysiąca), Gruzini (8,2 tysiąca) i Filipińczycy (pozwolenie na prace dostało 7557 osób).

Dlaczego warto zatrudniać Filipińczyków?

Pracownicy z Filipin wiążą się z jednym pracodawcą na długi czas. Dzięki temu nasi przedsiębiorcy nie muszą się martwić, że utracą kolejną parę rąk do pracy, tak, jak to się dzieje, jeśli chodzi o Ukraińców czy Białorusinów. W przypadku zatrudniania Ukraińców sytuacja jest utrudniona o tyle, że Ukraina wprowadziła 2-3 miesięczny system bezwizowy.

Pracownicy z Filipin na rocznych kontraktach w Polsce

Filipińczycy pracują w naszym kraju na rocznych kontraktach z możliwością przedłużenia ich na kolejne 3 lata. Oczywiście nasi pracodawcy chcą jak najdłużej utrzymać pracowników z Filipin. Po 5 latach pracy mogą oni ubiegać się o pobyt stały.

Polscy przedsiębiorcy chętnie szkolą Filipińczyków, co zwraca się z nawiązką, ponieważ zyskują lojalnych i zmotywowanych pracowników. W przypadku Ukraińców czy Białorusinów inwestycja w „dokształcanie” bywa często stratą czasu i pieniędzy.

Czy Filipińczycy zabierają pracę Polakom?

W naszym kraju brakuje specjalistów, ponieważ wolą oni pracować na stanowiskach w Unii Europejskiej za większe pieniądze niż te, które proponuje się im na rodzimym rynku. Filipińczycy robią dokładnie to samo - migrują za pracą w poszukiwaniu lepszego zarobku.

Pracownicy z Filipin mają u nas dobre warunki bytowe. Przedsiębiorcy często podpisują umowy z agencjami pracy, które zapewniają pracownikom transport i mieszkanie.

Filipińczyk w Polsce zarabia średnio 4 tys. złotych netto. Jeśli dodamy do tego niższe niż w innych krajach koszty wyżywienia i utrzymania, widać jasno, że migracja do naszego kraju po prostu się opłaca.

Pracownicy z Filipin - wykształceni i zdolni

Myliłby się ten, kto uważa, że Filipińczycy nadają się tylko do prac fizycznych. Wśród nich wiele osób ma wyższe wykształcenie, dlatego mogą pracować nawet na stanowiskach managerskich. Pracownicy z Filipin mają ogromne zdolności manualne. Kobiety są doskonałymi szwaczkami, poza tym sprawdzają się przy produkcji żywności. Cechuje je dokładność i sumienność. Filipińczycy to świetni fachowcy - u nas w kraju wielu z nich jest spawaczami TIG.

Filipińczycy swoje doświadczenie zdobywają na rynkach azjatyckich - w Japonii, Korei, Chinach, Dubaju, Tajwanie, Arabii Saudyjskiej. Migracja nie jest więc dla nich problemem (ponieważ są do niej przyzwyczajeni).

Współpraca z Filipińczykami to sama przyjemność, ponieważ naród ten jest uprzejmy, sympatyczny i optymistycznie nastawiony do życia. Pracownicy z Filipin gościnność mają we krwi - jeśli kogoś u siebie podejmują, zawsze częstują ich tym, co aktualnie mają.

Czy zatem Filipińczyk to pracownik idealny? Prawie, choć oczywiście wszystko zależy od człowieka. Nasi pracodawcy chętnie zatrudniają obcokrajowców z Azji, ponieważ rynki wschodnie pomału się wyczerpują. I nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się wkrótce zmienić.

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

pracownicy praca Filipiny

Zobacz także...

Szklane biurowce nie opustoszeją – 70% pracowników chce powrotu do pracy w biurze

2020-08-06

 Szklane biurowce nie opustoszeją  – 70% pracowników chce powrotu do pracy w biurze

Jak będzie wyglądać powrót do pracy w biurach? To jedno z najważniejszych pytań nad którym od kilku tygodni głowią się tysiące specjalistów i firm. więcej...

Sufity do biur teraz z medycznym poziomem higieny

2020-05-13

Sufity do biur teraz z medycznym poziomem higieny

Nowa rzeczywistość postpandemiczna w biurach to nie tylko zmiana modelu pracy, ale także samych pomieszczeń. Mniejszą uwagę będziemy zwracać na design wnętrz, a większą na ich higienę. więcej...

Ocena ryzyka zawodowego

2019-12-10

Ocena ryzyka zawodowego

Ocena ryzyka zawodowego przyczynia się w sposób znaczący do ochrony zdrowia i życia pracowników. Do jej przeprowadzenia zobowiązany jest każdy pracodawca, a jej przeprowadzenie pozwala zapewnić w firmie bezpieczne warunki pracy, a także na bieżąco kontrolować stopień zagrożenia w miejscu pracy. więcej...

Idealny pracownik hurtowni budowlanej - kim jest?

2019-10-28

Idealny pracownik hurtowni budowlanej - kim jest?

W ostatnich czasach można zauważyć bardzo dużą ilość wszelkiego rodzaju ofert pracy na portalach ogłoszeniowych. W końcu, w dzisiejszych czasach bezrobocie niemal nie istnieje, a każdy, kto chce pracować, znajdzie swoją wymarzoną pracę. więcej...