Materiałem bardzo często wykorzystywanym do produkcji uszczelnień jest klingeryt. Przez wiele lat jego obecność na rynku uszczelkarskim wzbudzała duże zastrzeżenia, a to głównie ze względu na obecność azbestu w strukturze – liczne badania udowodniły jednak, że obawy te są jak najbardziej bezpodstawne. Dlaczego? Dowiedziono bowiem, że włókna azbestowe są trwale zwulkanizowane wypełniaczem. Dla tych, którzy nadal poddają pod wątpliwość nieszkodliwość klingerytu, istotną będzie informacja, że istnieją także uszczelki powstałe na bazie klingerytu bezazbestowego. Płyta taka wykonana jest z mieszanki włókien organicznych, trwale złączonych za pomocą kauczuku. To mieszanka gumy z włóknami roślinnymi i mineralnymi.
Cechy szczególne:
Płyta klingerytowa znalazła zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle uszczelkarskim. W porównaniu z innymi materiałami uszczelniającymi, klingeryt jest twardszy oraz sztywniejszy, ponadto można go wykorzystywać wielokrotnie w tym samym połączeniu, czego nie można powiedzieć o innych rodzajach materiałów przeznaczonych na uszczelnienia. Z wyżej wymienionych powodów klingeryt zyskał renomę oraz jest coraz chętniej wykorzystywany w przemyśle. Co jeszcze warto dodać? Eksperci z ANBI-TECH podkreślają, że szczególną zaletą tegoż tworzywa jest jego elastyczność, którą można osiągnąć dzięki wysokiej klasy materiałom – włóknom oraz wypełniaczom.
Zastosowanie:
Ze względu na fakt, iż klingeryt nadaje się do pracy w różnych warunkach, najchętniej stosuje się go w instalacjach pary wodnej, olejów, gazów, paliw, kwasów organicznych oraz nieorganicznych o słabym stężeniu czy też smarach i środkach chłodzących. W przypadku przemysłu samochodowego, najczęściej wymienianym elementem są właśnie uszczelnienia, to one bowiem zużywają się najszybciej. Niezależnie czy mamy do czynienia z silnikiem diesla czy też spalinowym, do elementów takich jak: głowica, kolektor, rura wydechowa, rozrząd, pokrywy zaworów czy np. miski olejowej uszczelka jest niezbędna. Jak brak prowadzi do nieuchronnego i często nieodwracalnego uszkodzenia wyżej wymienionych części.
Przechowywanie:
W przypadku elementów wykonywanych z gumy, przechowywanie jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na żywotność wykonanych z niej materiałów, co dotyczy także uszczelek powstałych z płyt klingerytowych. Niewiedza w tej dziedzinie może doprowadzić do skrócenia żywotności materiału, dlatego też przed zastosowaniem klingerytu należy zapoznać się z warunkami jego magazynowania.
Płyta klingerytowa – do czego służy?
Płyty są najczęściej wykorzystywane do samodzielnego wycinania uszczelek płaskich. Warto jednak zwrócić się o pomoc do specjalistów (zob. oferta ANBI-TECH) – współczesna technologia umożliwia bowiem precyzyjne wycinanie dowolnych kształtów za pomocą urządzeń CNC, korzystających z najnowszych osiągnięć w dziedzinie obróbki materiałów. W przemyśle najchętniej stosowane są płyty o wymiarach 1 000mm x 1 500mm oraz 2 000mm x 1 500mm oraz grubości 0,8mm, 1,0mm, 1,5mm, 2,0mm, 3,0mm. Jeśli jednak mamy specjalne potrzeby, najlepiej skorzystać z wcześniej wspomnianego rozwiązania. Nie zapominajmy także o ateście – warto sprawdzić, czy produkt, proponowany nam przez producenta, posiada atesty poświadczające jego nieszkodliwość dla zdrowia.