budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Ile możesz oszczędzić dzięki pompie ciepła?

2012-04-20

Odpowiednio dobrany system grzewczy powinien zapewniać optymalną temperaturę przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Prognozy są obliczane przez specjalistów na podstawie szczegółowych danych. Chcąc jednak zobaczyć, na jakiego rzędu oszczędności możemy liczyć w związku z instalacją pompy ciepła, możemy skorzystać z internetowego kalkulatora.

Wybierając pompę ciepła, musimy przede wszystkim dostosować jej wydajność do faktycznego zapotrzebowania energetycznego budynku. Liczne przykłady pokazują, że zarówno urządzenie o zbyt słabej mocy, jak i zbyt dużej będzie generowało niepotrzebne straty. Producenci urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii chcąc ułatwić potencjalnym użytkownikom oszacowanie korzyści płynących z ekologicznych instalacji, zamieszczają na swoich stronach internetowych proste aplikacje, które pozwalają zrobić to we własnym zakresie.


Gaz, węgiel czy odnawialne źródło energii?
Obecnie programy pozwalają nie tylko sprawdzić roczny koszt ogrzewania z pompą ciepła, ale także zestawić go z pozostałymi rozwiązaniami oferowanymi na rynku. Aby przekonać się, jak wygląda bilans wydatków, wystarczą nam podstawowe dane o budynku, takie jak ogrzewana powierzchnia czy liczba mieszkańców.

– Dla przykładu 100-metrowy dom, gdzie na stałe przebywają 3 osoby, a roczne wykorzystanie pełnej mocy to 2000 godzin w najkorzystniejszym wariancie można ogrzać już za 1497 zł stosując pompę ciepła w układzie woda/woda – tłumaczy Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo sp. z o.o. – Najdroższą instalację z kolei stanowi w tym układzie piec olejowy, który będzie kosztował nas niespełna 6000 zł.

W kalkulacjach warto też uwzględniać, takie parametry jak chociażby roczne zużycie wody, które możemy sprawdzić na podstawie rachunków. Im więcej danych wprowadzimy, tym obliczenia będą dokładniejsze.

Jeśli pompa ciepła, to jaka?
Niektóre aplikacje pomagają również wybrać odpowiednie dla nas urządzenie. Na bazie tych samych danych algorytm wskazuje, który z modeli pomp będzie najlepszy i jaką powinien mieć moc. Bardziej wnikliwi mogą zapoznać się ze specyfikacją techniczną urządzenia.

– Na przestrzeni ostatnich lat rynek pomp ciepła w Polsce bardzo się rozwinął, dlatego w dobie świadomych konsumentów producencie powinni udostępniać narzędzia umożliwiające własnoręczne przeanalizowanie oferty, a tym samym podjęcie racjonalnej decyzji – mówi Paweł Kocięba-Żabski.

Mając komplet informacji, powinniśmy zawsze skonsultować się z specjalistą - w tym przypadku instalatorem - i upewnić się, że biorąc pod uwagę wszystkie niuanse budynku, w którym mieszkamy, wybrane przez nas rozwiązanie jest właściwe.

O firmie

Firma NATEO Sp. z. o.o. powstała w 1991 roku i jest jednym z najstarszych polskich przedsiębiorstw produkujących pompy ciepła. Firma od niemal 20 lat specjalizuje się w produkcji i dystrybucji ekologicznych systemów grzewczych. Posiada w swojej ofercie produkty przeznaczone zarówno do domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych, dużych obiektów przemysłowych, zakładów produkcyjnych a także szpitali, szkół i obiektów sakralnych. Uzupełnieniem oferty NATEO są usługi projektowe oraz produkcja nowoczesnych układów elektronicznych: sterowników, systemów łagodnego startu oraz kart rozszerzeń do komputerów przemysłowych.

Strona producenta: www.nateo.pl

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

Pompy ciepła nateo informacje budowlane pompy ciepła NATEO porady budowlane

Zobacz także...

Tani alarm na czas budowy – Czy to naprawdę się opłaca?

2017-08-16

Tani alarm na czas budowy – Czy to naprawdę się opłaca?

Osoby budujące własny dom, inwestorzy, często chcą zabezpieczyć każdy element, który został już postawiony, aby mieć nad nim kontrolę. Często chodzi o troskę o okna, instalację elektryczną lub inną. Wtedy tez powstaje pytanie czy lepiej postawić na profesjonalny alarm czy może jednak kupić ten tańszy i pozwolić sobie na tzw. prowizorkę. Warto zatem zastanowić się nad odpowiednim wyborem i przeanalizować wady i zalety każdego z nich przed ostateczną instalacją. więcej...

Dobra hurtownia na wagę złota, czyli dlaczego kontakt ze specjalistą ma kluczowe znaczenie?

2016-12-06

Dobra hurtownia na wagę złota, czyli dlaczego kontakt ze specjalistą ma kluczowe znaczenie?

W dobie sprzedaży internetowej mogłoby się wydawać, że sprzedaż tradycyjna odchodzi w zapomnienie – zwłaszcza w kontekście wygody, szybkości realizacji zamówienia czy ogólnego trendu przenoszenia wszelkiej aktywności w sferę on-line. Jednak aktualna sytuacja hurtowni budowlanych wskazuje na coś zupełnie innego. Dlaczego klienci wolą zakupy w sklepach stacjonarnych? więcej...

Poradnik projektanta instalacji HVAC. Oceniamy dźwiękochłonność izolacji akustycznych

2016-11-29

Poradnik projektanta instalacji HVAC. Oceniamy dźwiękochłonność izolacji akustycznych

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort osób wewnątrz pomieszczeń. więcej...

Jak dobrać koparkę do potrzeb? Koparka, koparko-spycharka czy koparko-ładowarka?

2016-07-05

Jak dobrać koparkę do potrzeb? Koparka, koparko-spycharka czy koparko-ładowarka?

Dobrej klasy koparka to niezbędne wyposażenie każdego przedsiębiorstwa budowlanego, które zamierza skutecznie konkurować o atrakcyjne zlecenia. Profesjonalny i funkcjonalny zarazem sprzęt pozwala istotnie skrócić czas realizacji prac budowlanych, zaoferować klientom wyższą jakość usług i tym samym wyższy poziom satysfakcji. Konieczne jest jednak wybranie odpowiedniego sprzętu do profilu prowadzonej działalności oraz posiadanych możliwości finansowych. więcej...

Polak buduje dom tradycyjnie – Raport o budowie domów w 2015 roku

2016-04-19

Polak buduje dom tradycyjnie – Raport o budowie domów w 2015 roku

Średni, murowany dom na wsi, za mniej niż pół miliona, zbudowany na kredyt, jako spełnienie marzeń. Taki jest statystyczny polski dom, według Oferteo.pl. Badania portalu podsumowujące rok 2015 pokazują, że większość trendów trzyma się mocno od lat, a nowinki są jeszcze mało popularne. więcej...