budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Altany drewniane: pomagamy wybrać najlepszy model

2016-08-25

Przed poszukiwaniami altanki należy podjąć decyzję, jakiej ma być ona wielkości i jaki ma być jej kształt. Na rynku dostępne są altanki na planie kwadratu, prostokąta, koła lub pięcio-, tudzież ośmiokątne. Mogą to być altany zamknięte (ze ściankami) lub otwarte. Mogą mieć podłogę i solidny dach, nadający całej konstrukcji wagę przekraczającą grubo 200 kg, jak i mogą być lekkim pawilonem  z materiałowym dachem, o konstrukcji wspartej  jedynie na 4 słupach nośnych.


Sklepy oferują duży wybór altan drewnianych. Na zdjęciu powyżej: drewniana altana Amsterdam o średnicy 5 m.

Dach kryty gontem. Ściana z ażurowego, drewnianego płotu. fot. http://ogrodosfera.pl/altany-drewniane


Wybór wielkości altany jest podyktowany wielkością ogrodu i przeznaczeniem altany. Jeśli altana ma nam służyć głównie jako miejsce urządzania spotkań w większym gronie, wówczas wybierzmy  model z otwartymi ściankami, w którym zmieści się stół z optymalną ilością krzeseł  (minimum 6 m2). Jeśli natomiast altana ma być miejscem grillowania - wówczas dodatkowo przydatne będą osłony boczne, chroniące przed wiatrem. 


Wielkość altany powinna być dopasowana do wielkości ogrodu. Na zdjęciu: duża altana Lizbona, o długości 5 m,

częściowo zabudowana. Świetnie nadaje się do urządzania przyjęć z grillem w roli głównej. Fot. Ogrodosfera

Jednocześnie pamiętajmy, że zbyt wielka altana w małym ogrodzie może zaburzyć proporcje przestrzeni. Z drugiej strony, zbyt mała altana może nie spełniać w praktyce swoich funkcji. Altany mniejsze doskonale sprawdzą się wówczas, gdy traktujemy altanę jako kameralne miejsce wypoczynku, spożywania posiłków w gronie rodziny lub jeśli budujemy altanę głownie ze względu na dzieci. Możemy ustawić w niej mały zestaw obiadowy lub wypoczynek w postaci kanapy i stolika kawowego lub leżak. Wtedy wystarczy altana o powierzchni mniej więcej 10 m2.

Jeśli mamy już obraz tego jakiej  wielkości ma być altana, skupmy się nieco na stylu, w jakim ma być utrzymana. Drewno to materiał niejednorodny. W zależności od gatunku, można uzyskać z niego z jednolite belki, doskonale sprawdzające się w altanach w stylu minimalistycznym, jak i można pokusić się o wyeksponowanie naturalnego piękna drewna z jego naturalnym rysunkiem i sękami. 
Najchętniej wybierane gatunki drzewa to sosna i świerk. Ich cena nie jest wygórowana i są na tyle trwałe, że wytrzymają działanie wilgoci i naporu śniegu w zimie. Czasami można spotkać się z altanami z modrzewiu lub jodły, tudzież z dębu lub olchy. Takie materiały są dużo droższe, bo wspomniane gatunki same w sobie są lepsze jakościowo. Specjaliści jednak twierdzą, że nie ma potrzeby podnoszenia wydatków na altanę tylko po to, aby była ona ze wspomnianych gatunków drewna. Zostawmy je dla mebli, a w przypadku altan - w zupełności sprawdzą się rodzime iglaki.

Rozważając gatunek drewna oraz styl, w jakim ma być altana, miejmy przed oczyma altanę jako element całości, jaką stanowi nasz ogród wraz z domem. Warto sprawić, aby altana harmonijnie wkomponowała się w otoczenie. Przykład? Altana w stylu góralskim  nie będzie wyglądała dobrze w kompozycji ogrodowej stylizowanej na prowansalski sad.     


Drewno powinno być zaimpregnowane. Kupując altanę z surowego drewna zadbajmy nie tyko o jej pomalowanie, ale też nałożenie na drewno warstwy impregnatu. W sprzedaży dostępne są altany wykonane z drewna zabezpieczonego fabrycznie, gdzie substancja zabezpieczającą jest wstrzykiwania do desek metodą ciśnieniową, dzięki której preparat wnika głęboko w strukturę drewna. 


Altany drewniane są sprzedawane z elementami potrzebnymi do jej zamontowania. Łączniki i elementy kotwiące zrobione są ze stali, której wierzchnia warstwa jest pokryta substancją chroniącą przed korozją. Jest to ważne szczególnie w przypadku elementów metalowych używanych do kotwienia altany - oddzielają one słupy nośne od podłoża, dzięki czemu drewno nie "pije" wilgoci z ziemi. Niezależnie od wyjściowego stopnia zaimpregnowania materiałów, altany drewniane muszą być poddawane okresowej konserwacji, aby zapobiec rozwijaniu się grzybów, pleśni i zagnieżdżenia się korników. 

Równie ważny co konstrukcja altany, jest jej dach. W altanach drewnianych spotkamy się z dachami krytymi w całości z desek. Na powierzchni desek można położyć papę, gont lub płytki ceramiczne, tudzież strzechę lub panele pleksi. Jeśli zdecydujemy się na lekki pawilon, wówczas można ograniczyć się do dachu ażurowego, z drewnianej kraty. Tego typu dachy są przeznaczone do pokrycia ich roślinnością. 

Z uwagi na przeciętną wagę dachu, wspiera się on na solidnej więźbie dachowej, którą trzeba skonstruować samodzielnie. Pamiętajmy, że im bardziej złożony dach (np. ośmiospadowy), tym bardziej czasochłonny będzie jego montaż. 

Uwzględniwszy różnorodne potrzeby i gusta działkowiczów, przygotowaliśmy kilka różnorodnych modeli altan ogrodowych. Jak widać, jest w czym wybierać:

Pierwsza w naszym zestawieniu jest ta prosta drewniana altanka: 

Jej konstrukcja opiera się na czterech słupach - kratkach. Solidna drewniana więźba dachowa dźwiga tutaj czterospadowy dach, który w modelu na zdjęciu pokryto dla efektów wizualnych gontem. Kotwienie tego typu altanki w podłożu nie jest konieczne. Dzięki temu, łatwo jest ją przenieść do innego miejsca w ogrodzie lub zdemontować ją w celu schowania na zimę w suchym miejscu. Altanka bardzo chętnie jest obsadzana roślinami, które efektownie prezentują się z drewnianymi kratkami. Dostęp do altanki dostępny jest z kilku miejsc, co doskonale sprawdza się podczas większych przyjęć urządzanych w ogrodzie. Niestety, ten model nie ochroni nas przed wiatrem i deszczem. 

Całkiem inne funkcje spełnia zabudowana drewniana altana o niewielkich rozmiarach, model  Maciejka: 

Jak widać, jest to zamknięta przestrzeń, do której dostęp znajdziemy na jednej ze ścian. Altana tego typu jest chętnie wybierana przez osoby, które szukają czegoś na kształt letniego domku ogrodowego, w którym można zainstalować światło, zapalić lampę termalną i poczuć się jak w domu. Altana Maciejka jest mało mobilna, co oznacza, że miejsce dla niej trzeba wybrać świadomie. Poza tym, nie każdemu odpowiada dość klaustrofobiczna atmosfera, która panuje w środku. 


Jeśli szukamy czegoś pomiędzy altaną całkowicie zamkniętą a pawilonem, popatrzmy na ten ośmiokątny model o powierzchni dachu równej 18 m2: 

Trzeba przyznać, że wygląda niezwykle stylowo. W aranżacji przedstawione na zdjęciu ma biały kolor, jednak sprzedawana jest w stanie surowym, w wersji do samodzielnego pomalowania na dowolny kolor. Drewniany dach można pokryć papą lub gontem. Altana najlepiej wygląda, jeśli jest połączona z drewnianą podłogą. 


Osoby, które oczekują, że altana będzie nie tylko miejscem relaksu, ale także będzie można ustawić pod jej dachem kosiarkę, rowery i inne sprzęty, powinny zwrócić uwagę na modele takie jak ta altana:

Jedna ze ścian pozostawia swobodny dostęp do środka, dzięki czemu wjeżdżanie pod dach nawet większą kosiarką nie będzie stanowiło problemu. Jednocześnie, altana nie jest typową wiatą garażową. Piękne drewno, zdobienia, kraty i efektowny dach czynią z niej dość przytulną przestrzeń, w której bardzo dobrze będą wyglądały meble ogrodowe.

Więcej przykładowych rozwiązań i projektów altan ogrodowych można znaleźć na tej stronie: http://ogrodosfera.pl/altany-drewniane

   

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

WP ogród altany drewniane altanki ogrodowe altana ogrodwa wp

Zobacz także...

Basen w ogrodzie? Oto 4 powody, dla których warto zadbać o jego zadaszenie

2021-03-17

Basen w ogrodzie? Oto 4 powody, dla których warto zadbać o jego zadaszenie

Posiadanie prywatnego basenu w ogrodzie to rozwiązanie wygodne, praktyczne i dostarczające radości całej rodzinie. więcej...

Wygodne meble ogrodowe za niewielkie pieniądze

2019-06-24

Wygodne meble ogrodowe za niewielkie pieniądze

Dom z ogródkiem to marzenie, które urzeczywistnia coraz więcej młodych ludzi. Zakładając rodziny pragną w godnych warunkach wychowywać swoje dzieci. Mając do wyboru wynajem mieszkania czy domu coraz więcej szczególnie młodych ludzi woli kupować lub budować domy i być na swoim. więcej...

Miniaturowy ogród w donicy – zrób to sam

2017-06-14

Miniaturowy ogród w donicy – zrób to sam

Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu na pielęgnację ogrodu lub posiadasz balkon i na prawdziwy ogród nie masz miejsca, zrób swój miniaturowy ogród w donicy. Niewątpliwie paleta barw kwiatów sprawi, że nasze otoczenie będzie świeższe i pełne energii. Niezależnie od tego jakie kwiaty wybierzemy. GARDENA pomoże nam dobrać odpowiednie narzędzia do pracy. więcej...

Na jaką instalację warto zdecydować się w ogrodzie?

2016-10-28

Na jaką instalację warto zdecydować się w ogrodzie?

Decydując się na założenie ogrodu warto zdecydować się również na stosowną instalację gromadzącą lub oczyszczającą ścieki. Do wyboru są tradycyjne szamba i przydomowe oczyszczalnie. Warto poznać dobre i złe strony każdego rozwiązania. więcej...

Stwórz kompost i zadbaj o swój ogród

2016-10-06

Stwórz kompost i zadbaj o swój ogród

Podczas licznych prac ogrodowych gromadzi się mnóstwo odpadków roślinnych (liście, pędy roślin, resztki warzyw, stara ziemia doniczkowa), które mogą posłużyć jako kompost wzbogacający nasz ogród w cenne związki organiczne. Jeśli zostanie odpowiednio przygotowany, sprawi, że gleba naszego ogrodu zostanie dotleniona i spulchniona, a także wzbogacona o dużą dawkę próchnicy. więcej...