Zimowa aura i ujemne temperatury za oknem sprawiają, że niechętnie wietrzymy nasze mieszkania, co może powodować problem zaparowanych szyb. Ograniczenie kondensacji pary wodnej od strony pomieszczeń zapewni przede wszystkim dopływ świeżego powietrza. Z pomocą przyjdą także dwukomorowe szyby termoizolacyjne, które oprócz przejrzystego widoku na zewnątrz, przyniosą komfort i oszczędności w domowym budżecie.

Szyby od strony pomieszczeń zaczynają parować przy wysokiej wilgotności powietrza i wysokiej różnicy pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Jest to naturalne zjawisko o tej porze roku. W naszych czterech ścianach nie brakuje źródeł wytwarzania pary wodnej – począwszy od nas samych (dorosły Kowalski „produkuje” ponad trzy litry pary wodnej na dobę), przez typowe domowe czynności takie jak gotowanie, prasowanie czy kąpiel, po zwierzęta domowe. Nadmierna wilgotność staje się problemem, jeśli z jednej strony zainstalowaliśmy dobrze izolowane okna z jednokomorowymi szybami zespolonymi, z drugiej zaś wentylacja w naszym mieszkaniu jest mało efektywna. Wówczas wytworzona przez nas para nie może wydostać się na zewnątrz. Szczelne okna nie pozwalają na wymianę wilgotnego powietrza na suche z zewnątrz. Wilgotne powietrze skrapla się na najchłodniejszych elementach konstrukcyjnych tj. na ścianach i szybach. Sposobem na zaparowane szyby może być wymiana okien na okna z dwukomorowymi szybami termoizolacyjnymi, które pomogą ograniczyć potrzebę ogrzewania pomieszczeń. Jeśli jednak wymiana okien w najbliższym czasie nie jest możliwa, to najprostszym sposobem będzie wietrzenie pomieszczeń.

Wietrzenie z głową

Świeże powietrze jest niezbędne dla naszego samopoczucia, zapewnia zdrowy sen i komfortowe warunki pracy, a wietrzenie to najłatwiejszy sposób dostarczenia jego orzeźwiającej porcji do naszych mieszkań. Odpowiednia cyrkulacja pozwala obniżyć poziom wilgotności w naszych mieszkaniach, a więc jest sposobem na ograniczenie problemu zaparowanych szyb. Szczególnie podczas chłodniejszych dni, nie powinniśmy unikać otwierania okien, jednak aby to robić prawidłowo i bez straty dla naszych portfeli powinniśmy przestrzegać kilku zasad. W trosce o jak najmniejsze straty ciepła, zamiast długotrwałego rozszczelnienia okien, powinniśmy na krótką chwilę otworzyć całe skrzydło okienne. Na chwilę przed wietrzeniem należy zamknąć zawory termostatyczne przy grzejnikach i zamknąć drzwi w pomieszczeniu. Otwarte na oścież okno pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, jednak należy pamiętać, że otwarte okno na zbyt długi czas wyziębi nam mieszkanie. Nagrzanie tak wychłodzonego pomieszczenia będzie wymagało większej ilości ciepła, co zwiększa rachunki za ogrzewanie.

Szyby w walce z zaparowanymi oknami

Zjawisko kondensacji na szybach od strony pomieszczeń ograniczy zastosowanie w oknach dwukomorowych szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Therm Triple. O tym rozwiązaniu warto pomyśleć na etapie zakupu nowych okien lub wymiany starej stolarki okiennej na nową. Dzięki wykorzystaniu w takich przeszkleniach szyb niskoemisyjnych i wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym (argon lub krypton), charakteryzują się one niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug. „Im niższy współczynnik przenikania ciepła dla szyb, tym szyba od strony pomieszczenia pozostaje cieplejsza i prawdopodobieństwo jej zaparowania jest mniejsze”. – mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska. „Standardem dla dwukomorowego przeszklenia, świadczącym o niskiej przepuszczalności energii jest Ug na poziomie 0,6 W/m2K” – dodaje. Dodatkowo wykorzystanie w nich ciepłych ramek spowoduje, że mostki termiczne, które występowały szczególnie w okolicy tradycyjnych ramek dystansowych, zostaną zniwelowane.

Odpowiednio dobrane szyby zespolone mają wpływ na izolacyjność cieplną okna, która jest istotnym aspektem w ograniczeniu zjawiska kondensacji wewnętrznej, ale i w ograniczaniu kosztów ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że problem zaparowanych szyb jest naturalnym zjawiskiem, do którego się przyczyniamy wykonywaniem codziennych czynności domowych. Odpowiedni sposób wietrzenia pozwoli nie tylko na ograniczenie tego zjawiska, ale przede wszystkim zapewni dostęp do zdrowego, świeżego powietrza i zapewni komfortowe warunki w naszych mieszkaniach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *