Obiekt noclegowy jest to obiekt oferujący podróżnemu – stale lub czasowo – nocleg w pokoju lub innym pomieszczeniu. Liczba określonych miejsc w poszczególnym obiekcie noclegowym musi być większa niż określone minimum, które określają poszczególne państwa. Wszystkie miejsca w obiekcie noclegowym, nawet jeśli nie mają charakteru dochodowego, muszą podlegać jednolitemu zarządowi na zasadach komercyjnych. W obrębie obiektów noclegów wyróżnia się obiekty hotelarskie.
Obiekt hotelarski to budynek lub zespół budynków lub urządzeń terenowych, których główną funkcją jest zaspokojenie potrzeb bytowych osób przebywających poza miejscem swojego zamieszkania. Obiekty te muszą spełniać minimalne wymagania, które ujęte są przepisami prawnymi dla danego rodzaju obiektu. Nazwy obiektów podlegają ochronie prawnej i nie można ich stosować jeśli nie uzyska się odpowiedniej kategorii. Kategorię tę przyznaje marszałek województwa.
czytaj także:
Podziały obiektów noclegowych w Polsce
Pierwszym podział – według Ustawy o usługach turystycznych z 1997r., w którym wyróżnia się:
- Hotele – obiekty posiadające minimum 10 pokoi, w tym większość 1- i 2-osobowych, świadczących dla swoich gości szeroki zakres usług. Kategoryzowane są od 1 do 5 gwiazdek.
- Motele – obiekty posiadające minimum 10 pokoi, w tym większość 1- i 2-osobowych, położone przy drogach z dostępem do parkingu. Kategoryzowane są od 1 do 5 gwiazdek.
- Pensjonaty – obiekty posiadające minimum 7 pokoi, świadczące całodzienne wyżywienie. Kategoryzowane są od 1 do 5 gwiazdek.
- Kempingi – obiekt umożliwiający nocleg w namiotach, przyczepach samochodowych, samochodach mieszkalnych oraz umożliwiający przygotowywanie posiłków. Kategoryzowane są od 1 do 4 gwiazdek
- Domy wycieczkowe – obiekty posiadające minimum 30 miejsc noclegowych, świadczące minimalny zakres usług, dostosowane są do samoobsługi klientów. Kategoryzowane są w skali od I do III.
- Schroniska młodzieżowe – obiekty dostosowane do samoobsługi klienta, przeznaczone do indywidualnej lub grupowej turystyki młodzieżowej. Kategoryzowane są w skali od I do III
- Schroniska – obiekty położone przy szlakach turystycznych, świadczące minimalny zakres usług dla klientów.
- Pola biwakowe – obiekty niestrzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach.
Drugim podziałem jest podział według Głównego Urzędu Statystycznego. Wyróżnia on te same obiekty noclegowe co wyżej oraz dodatkowo:
- Ośrodek wczasowy – obiekt przeznaczony wyłącznie do świadczenia usług związanych z wczasami.
- Ośrodek kolonijny – obiekt przeznaczony wyłącznie do świadczenia usług związanych z koloniami.
- Ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy – obiekt dostosowany do przeprowadzania kursów, szkoleń, itp.
- Domki turystyczne – obiekty, domki posiadające minimum 4 pokoje.
- Zakłady uzdrowiskowe – obiekty w miejscowościach uzdrowiskowych, świadczące dla klientów usługi noclegowe i zdrowotne.
- Kwatery agroturystyczne – pokoje oraz budynki wynajmowane turystom przeważnie przez rolników, stanowiące ich własność.
- Pokoje gościnne – umeblowane pomieszczenia w mieszkaniach i domach wynajmowane klientom przez osoby prywatne.
- Inne obiekty hotelarskie – obiekty świadczące zakres usług dla hoteli, moteli, pensjonatów. Podgrupa wprowadzona w roku 2004, której nie została nadana jeszcze kategoryzacja.
- Pozostałe niesklasyfikowane – obiekty noclegowe, oferujące nocleg klientom, które nie spełniły wymagań kategoryzacyjnych, m.in. internaty, domy studenckie.
Każdy, nawet najbardziej wymagający turysta może znaleźć idealny nocleg poprzez wyszukiwarkę noclegów w Internecie. Dzięki temu może on wybrać obiekt noclegowy spełniający jego wymagania. Jednymi z bardziej znanych wyszukiwarek noclegów są zapewne Booking.com oraz Trivago.pl, gdzie można znaleźć nocleg w adekwatnej do niego cenie. Znajdziemy tu miejsce na nocowanie nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach za granicą. Linki do stron:
https://www.booking.com/index.pl.html
https://www.trivago.pl/
Natomiast turyści podróżujący jedynie po Polsce, mogą skorzystać z wyszukiwarek noclegów, takich jak nocleg24h.pl/, viston.pl, nocowanie.pl czy też e-turysta.pl.
Jak widać, wybór jest ogromny, a turystyka cały czas się rozwija.