Z pewnością wiele osób zetknęło się z określeniem „kanadyjczyk” w przypadku domów drewnianych, ale czy każdy ma świadomość, co to dokładnie oznacza? Jakie są zalety takich projektów? Warto się tego dowiedzieć szczególnie, że od kilku lat moda na budowanie domów z drewna staje się coraz większa. I wcale nie chodzi o tradycyjne budownictwo wzorowane na zakopiańskim stylu. Najnowsze projekty charakteryzują się nowoczesnym designem i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Można je obejrzeć m.in. na stronie firmy projektowej Archeton.
Poznaj – Domy szkieletowe – przyszłość budownictwa z tradycją w tle
Domy drewniane – czym charakteryzuje się projekt?
Mówiąc o domach drewnianych bardzo ważne jest aby rozróżnić budynki, które w całości budowane są np. z drewnianych bali od domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej. To właśnie te drugie wznoszone są przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii, która pozwala więcej osiągnąć. Tego rodzaju projekty domów drewnianych dostępne są na stronie firmy projektowej Archeton: http://www.archeton.pl/projekty-domow-w-technologii-szkieletu-drewnianego.
Technologii budowy ścian zewnętrznych opartych o szkielet drewnianych jest kilka, ale różnice między poszczególnymi nie są duże. Budowę domu z drewna rozpoczyna się od wylania fundamentów, które zazwyczaj maja postać płyty fundamentowej, są prostsze i tańsza niż w przypadku fundamentów domów budowanych w technologii tradycyjnej. Konstrukcję wznosi się w formie stelażu z drewna sosnowego lub świerkowego. Słupki i belki są rozmieszczone z uwzględnieniem otworów na drzwi i okna oraz połączone w sztywną całość poszyciem w postaci drewnopochodnych płyt budowlanych. Szczeliny całego szkieletu wypełnia się materiałem izolacyjnym np. w postaci wełny mineralnej lub zasypki celulozowej. Dodatkową ochronę zapewnia folia paroizolacyjna oraz folia wiatroizolacyjna. Ostatnią warstwą zewnętrzną jest styropian, a na nim tynk w związku z tym, gotowe domy drewniane mogą wyglądać dokładnie tak samo jak murowane, ponieważ charakterystyczna dla nich konstrukcja ukryta jest wewnątrz ścian.
- Polecamy porady dotyczące domu – remontu, budowy.
Zalety domów z drewna
Zwolennicy domów z drewna potrafią wskazać wiele zalet takiego rozwiązania. Jeżeli ktoś jest na etapie podejmowania decyzji dotyczącej projektu oraz techniki budowy, powinien wziąć pod uwagę poniższe korzyści:
-
bardzo krótki czas budowy – domy z drewna można postawić już w ciągu zaledwie 3 miesięcy, podczas gdy domy murowane o podobnej wielkości buduje się co najmniej rok. Wpływ na to ma sposób montażu drewnianej konstrukcji, której elementy łączy się za pomocą gwoździ i metalowych łączników. Brak konieczności wykonywania tzw. prac mokrych (betonowania i murowania) sprawia, że nie ma potrzeby robienia przerw w budowie np. na związanie betonu;
-
lepsza izolacja termiczna w odniesieniu do porównywalnej z murowaną grubości ściany – ściany na całej swojej grubości są izolacją cieplną;
-
lekka konstrukcja – dzięki temu tańszy jest koszt fundamentu, który nie musi dźwigać tak dużego ciężaru, jak w przypadku domów murowanych;
-
łatwość przebudowy i modernizacji – jest to możliwe do wykonania dzięki konstrukcji szkieletowej;
-
wnętrze domów drewnianych jest większe o kilka metrów kwadratowych (ok. 10%) niż w takim samym budynku murowanym dzięki temu, że ściany zewnętrzne są cieńsze.
Wymienione wyżej zalety domów drewnianych przekonują do wyboru tego rodzaju projektu. Trzeba mieć jednak świadomość, że w Polsce ta technologia jest stosunkowo nowa, co może stanowić pewne ograniczenia w trakcie realizacji inwestycji. Jednak, postępująca w tym kierunku moda daje nadzieję, że już niedługo budowa domów z drewna będzie tak samo dostępna i popularna jak tradycyjne budynki murowane. Wiele różnorodnych projektów domów dostępnych jest na stronie firmy projektowej: http://www.archeton.pl/.