Energooszczędność i styl – jak to połączyć?

Standardy budownictwa energooszczędnego dyktowane normami prawa unijnego i polskiego w dużym stopniu determinują założenia projektowe, a w konsekwencji wygląd inwestycji. Wbrew obiegowym opiniom forma jednorodzinnego domu niskoenergetycznego nie musi odbiegać od tradycyjnych modeli. Jak zatem może wyglądać energooszczędny dom przyszłości? Pod względem architektonicznym budynki niskoenergetyczne są przykładem synergii nowoczesności i …

Czytaj dalej

Relacja z konferencji MS więcej niż OKNA

Wyróżnienie okna MS evolution prestiżowym certyfikatem niemieckiego Instytutu Techniki Okiennej ift Rosenheim oraz wymogi względem budownictwa energooszczędnego – o tym rozmawiano podczas konferencji, która odbyła się 16 października w Centrum Prasowym PAP. Konferencję rozpoczęło wystąpienie mgr inż. Jerzego Żurawskiego z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, który opowiedział o efektywności energetycznej …

Czytaj dalej

Budownictwo energooszczędne – moda czy konieczność?

Od kilku lat w Polsce coraz więcej uwagi poświęca się zastosowaniu w projektach budowlanych energooszczędnych rozwiązań. Budynki, powstające przy wykorzystaniu materiałów przyjaznych środowisku, wyznaczają we współczesnym budownictwie nowy, proekologiczny trend. Niskie koszty eksploatacyjne, odczuwalne zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz walory zdrowotne to argumenty, które do innowacyjnych rozwiązań i technologii przekonują …

Czytaj dalej

Zbuduj dom tak, aby otrzymać dofinansowanie z NFOŚiGW

Planowane dopłaty do budownictwa energooszczędnego to kolejny argument zachęcający do konstruowania ekodomów. Dofinansowanie będzie jednak wypłacane dopiero po zakończeniu inwestycji, na podstawie badań potwierdzających osiągnięcie energooszczędnych parametrów. Aby uniknąć niepowodzenia w tej kwestii, warto kupić materiały u producenta, który od lat znany jest z promowania idei ekologicznych. Przed polskim budownictwem …

Czytaj dalej

Nadchodzi czas budynków energooszczędnych?

Przyszły rok będzie prawdopodobnie najcięższy dla deweloperów. Nic więc dziwnego, że większość szuka nowych rozwiązań, które uatrakcyjniłyby ich ofertę w oczach potencjalnych klientów. Jednym z nich może być nowy program dopłat do budownictwa energooszczędnego NFOŚiGW, który zacznie funkcjonować od 1. stycznia 2013 roku. Temu tematowi poświęcony został główny panel konferencji ZAWÓD: …

Czytaj dalej

Inwestycja w energooszczędność

Początek 2013 roku przyniesie wiele zmian w ofercie dopłat do kredytów hipotecznych. Najważniejszą z nich jest zakończenie programu „Rodzina na swoim”, czyli dofinansowania dla małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci lub też osób niepozostających w związku małżeńskim, które planowały zakup domu lub mieszkania. Jednym z programów, mających zastąpić „Rodzinę na swoim” …

Czytaj dalej

Wizyta Wiceprezydenta szwajcarskiego systemu certyfikacji Minergie Pana Ruedi Kriesi w domach pasywnych w Warszawie

Odpowiednie projektowanie i budowa domów niskoenergetycznych z dostępnych powszechnie materiałów to wyzwanie dla inwestora i wykonawcy. Warto przyjrzeć się bliżej standardom budownictwa energooszczędnego. Wynikające z nich korzyści stanowią bowiem opłacalny i jakościowy system. Z reguły inwestor nie jest z wykształcenia specjalistą, aby właściwie ocenić zaproponowane mu rozwiązania. Do kontroli poprawności …

Czytaj dalej