Normy energetyczne 2021 – co musisz wiedzieć?

Każda część budynku ma wpływ na energooszczędność całości, dlatego ich parametry podlegają normom regulowanym przez Unię Europejską. 1 stycznia 2021 roku w życie wejdzie nowa norma przenikalności ciepła dla m.in. okien dachowych. Co to oznacza?

    

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

To jeden z najważniejszych parametrów, które decydują o jakości i klasie okien dachowych. Oznacza się go jako U(w), a ego jednostką jest W/(m²·K). Współczynnik określa, ile energii (tu wyrażonej w watach) przenika przez 1 m² powierzchni przegrody (może być nią okno, ale też ściana czy dach) gdy różnica temperatur pomiędzy obiema stronami wynosi 1 stopień Kelvina. Co ważne, w przypadku współczynnika U(w) im niższa wartość, tym nasze okno przepuszcza mniej ciepła. Oznacza to, że w czasie lata nasze okno pozwoli na utrzymanie niższej temperatury na poddaszu, a w czasie zimy zatrzyma ciepło pochodzące z instalacji grzewczej.

    

Normy energetyczne dla okien dachowych – od kiedy obowiązują?

Przyjęte przez Unię Europejską przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Warto jednak dodać, iż dotyczy to tylko pozwoleń na budowę, które zostaną złożone po tej dacie. W przypadku pozwoleń złożonych wcześniej nadal będą obowiązywać stare normy dla okien dachowych, które wynoszą 1,3 U(w). Mimo tego warto już na etapie przyszłej budowy wybrać okna o wyższym standardzie, dzięki czemu zbudujemy bardziej energooszczędny dom. W ten sposób zapewnimy sobie niższe rachunki za ogrzewanie na wiele lat. Zmiany dotyczą również budynków modernizowanych oraz rozbudowywanych. W nich również okna dachowe muszą spełniać nowe normy energooszczędności.

     

Jakie będą nowe normy energetyczne dla okien dachowych?

Od wspomnianej wyżej daty okna dachowe w pomieszczeniach użytkowych muszą wykazywać wyższą izolacyjność cieplną. Ich współczynnik U(w) musi wynosić maksimum 1,1. W ramach nowej normy niższe U(w) muszą wykazywać również ściany zewnętrzne, okna i drzwi balkonowe. Dlaczego Unia Europejska decyduje się na “śrubowanie” norm? Jednym z głównych powodów jest zmniejszenie zużycia energii. Okna dachowe są newralgicznym punktem dachu, dlatego ich niska przenikalność cieplna jest tak istotna. Za prawidłową izolacyjność termiczną okna dachowego odpowiadają nie tylko jego parametry, ale i poprawny montaż. W ten sposób wyższe standardy izolacji termicznej oznaczają niższe zużycie energii na ogrzewanie. Co za tym idzie, zyskuje środowisko naturalne, ponieważ mniejsze zapotrzebowanie na energię ogranicza wpływ człowieka na otoczenie.

    

 

 

Okna spełniające normy energetyczne 2021, czyli jakie?

W Dakea dbamy o to, aby nasze okna spełniały najwyższe standardy, dlatego proponujemy okna dachowe o wysokiej izolacyjności cieplnej, które spełniają normy Unii Europejskiej. Dzięki zastosowaniu trójszybowej konstrukcji z powłokami niskoemisyjnymi odbijającymi ciepło i wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej kryptonem (lub argonem) stworzyliśmy okna, których współczynnik przenikalności ciepła nie przekracza 1.00 W/(m²·K). W ten sposób zapewniamy wysoką izolację cieplną poddasza, co wprost przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i ciepłe pomieszczenia w czasie zimnych miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *