budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Jakie są rodzaje zbiorników ciśnieniowych?

2020-09-18

Zbiorniki ciśnieniowe wykorzystywane są zazwyczaj w instalacjach pneumatycznych oraz wielu różnych gałęziach przemysłu. Te funkcjonalne urządzenia charakteryzują się bardzo szerokim zakresem działania. Podpowiadamy, jakie są rodzaje zbiorników ciśnieniowych oraz w jaki sposób mogą one być stosowane.

Zbiorniki ciśnieniowe - do czego służą i czym są?

Zbiorniki ciśnieniowe to urządzenia, które służą do przechowywania sprężonego powietrza. Dodatkowo mają one także udział w schładzaniu instalacji oraz utrzymywaniu w nich odpowiedniego poziomu ciśnienia. Ich montaż ma niebagatelne znaczenie w prawidłowym eksploatowaniu instalacji. Bardzo kompleksowo współpracują one z wieloma innymi urządzeniami, które mają moc regulowania ich pracy. Cały ten sprzęt powinien być dobrze dopasowany do zbiornika, o czym dokładnie stanowią Przepisy Dozoru Technicznego.

 

 

 

Rodzaje zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe występują w kilku różnych rodzajach. Można wymienić tak zwany zbiornik główny, który bardzo często możemy spotkać także pod określeniem "mokry". Najczęściej znajduje się on w pomieszczeniach ze sprężarką. Służy on przede wszystkim do magazynowania powietrza oraz do sterowania pracą sprężarki.

Innym rozwiązaniem są zbiorniki pomocnicze nazywane niekiedy "suchymi". Te najczęściej możemy znaleźć w okolicach punktów, w których zachodzi zapotrzebowanie na relatywnie duże i zmienne ilości sprężonego powietrza. Zbiorniki suche zapewniają stały dostęp sprężonego powietrza i umożliwiają ciągłą pracę urządzenia. Zbiorniki pomocnicze muszą charakteryzować się odpowiednią pojemnością. W momencie, w którym dostęp do sprężonego powietrza zostaje ograniczony, może to mieć negatywny wpływ na pracę całego systemu. W takim wypadku praca filtra może zostać bardzo poważne zaburzona.

Do czego stosuje się zbiorniki ciśnieniowe?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, jaka dokładnie jest praktyczna rola zbiorników ciśnieniowych. W istocie jest ono bardzo szerokie, a tego typu urządzenia wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu.

Najważniejszym i jednocześnie najbardziej oczywistym sposobem wykorzystywania zbiorników ciśnieniowych jest przechowywanie w nich sprężonego powietrza. W niektórych branżach zapotrzebowanie na nie jest bardzo wysokie, a do jego prawidłowego magazynowania potrzebne są właśnie odpowiednio przygotowane zbiorniki ciśnieniowe. Urządzenia te można stosować w momencie, kiedy są one ustawione zarówno pionowo, jak i poziomo. Zbiorniki ciśnieniowe mogą spełniać zapotrzebowanie sprężarki a niekiedy nawet całego systemu i instalacji.

Bardzo istotną rolą zbiorników jest także stabilizowanie ciśnienia w sieci. Wykorzystuje się je w tej formie szczególnie tam, gdzie zapotrzebowanie na nie bywa zmienne.

Zbiorniki ciśnieniowe najczęściej wykonywane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub stali węglowej. Właśnie dlatego są to urządzenia niesamowicie trwałe, które z powodzeniem można stosować w różnych gałęziach przemysłu. Koszta ich zakup różnią się ze sobą ze względu na wiele różnych kwestii.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.komnino.com.pl/pl/

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

zbiorniki urządzenia

Zobacz także...

W jakie czujniki są wyposażone zbiorniki na paliwa?

2020-10-26

W jakie czujniki są wyposażone zbiorniki na paliwa?

Zbiorniki dwupłaszczowe na paliwo zapewniają bezpieczne przechowywanie i dłuższą trwałość cieczy. Magazynowane paliwa odbywa się w powłoce wewnętrznej. więcej...

Sprawdzamy elektronarzędzia marki Festool

2020-08-20

Sprawdzamy elektronarzędzia marki Festool

Elektronarzędzia są to urządzenia zasilane prądem elektrycznym. Obecnie wiele modeli posiada wbudowane akumulatory. więcej...

Profesjonalne narzędzia do nitowania ułatwią i przyspieszą pracę

2019-11-25

Profesjonalne narzędzia do nitowania ułatwią i przyspieszą pracę

Nitownica to urządzenie, na które coraz częściej poza firmami decydują się amatorzy wykonujący prace majsterkowe w swoich przydomowych warsztatach. Na co zwrócić uwagę przed jej kupnem i do czego tak naprawdę służy? więcej...

Zbiornik buforowy Noel - ciepła woda niskim kosztem

2019-06-19

Zbiornik buforowy Noel - ciepła woda niskim kosztem

Zbiorniki buforowe Noel powstały w rezultacie wieloletnich badań i innowacji wprowadzanych do kolejnych rozwiązań. Dzięki naszemu zaangażowaniu oraz uważnemu wsłuchiwaniu się w potrzeby Klientów, możemy dziś zaoferować produkt, który stanowi połączenie akumulatora energii cieplnej z wydajnym systemem dostarczania ciepłej wody bieżącej w potrzebnych ilościach. więcej...

Sprzęt budowlany

2019-01-31

Sprzęt budowlany

Sprzęt budowlany oznacza urządzenia używany do budowy czegokolwiek. Jak mały dom do wielopiętrowego budynku, czy też przykładowo budowy dróg. Aby wykonać przykładowo wielopiętrowy budynek, potrzebny jest ciężki sprzęt budowlany. więcej...