GREEN POWER – prezentacja Domu Zeroenergetycznego Plus na targach BUDMA 2013

Za nami poznańskie targi BUDMA 2013, których tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem “Budownictwo przyszłości. Inteligentna architektura”. Największa w branży budowlanej impreza była również okazją do zaprezentowania idei Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER, którego budowa rusza na wiosnę tego roku.

Na stoisku 57 w centralnej części pawilonu 4 poświęconego energooszczędności, spotkali się Partnerzy akcji Dom Zeroenergetyczny Plus – GREEN POWER. Specjalnie wydzielona strefa Match Maker pełniła rolę miejsca spotkań z kontrahentami, udzielania porad osobom zainteresowanym budownictwem wysokoenergooszczędnym. Został także zorganizowany konkurs z nagrodami, w którym pytania wymagały od uczestników wiedzy na temat Domu GREEN POWER oraz technologii dedykowanych do ciepłego budownictwa.

Łączymy się w idei

W pierwszy dzień targów, eksperci z każdej firmy prezentowali technologie, które znajdą zastosowaniu w budynku GREEN POWER. Pierwszy głos zabrał Ryszard Piotrowski, organizator akcji, który – po przywitaniu – przybliżył słuchaczom ideę Domu Zeroenergetycznego Plus, która prezentuje nową wizję zrównoważonego budownictwa, niezależnego od energii zewnętrznej, w minimalnym stopniu oddziaływującego na środowisko naturalne.

Piętro GREEN POWER w szkielecie stalowym

Następnie Marek Beśka z firmy Lindab omówił system budowlany Familyhouse, oparty na szkielecie stalowym Lindab Construline. Umożliwia on uzyskanie wysokich parametrów termicznych ścian zewnętrznych, dzięki czemu w znaczny sposób zostanie zmniejszone zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych, co przełoży się także na zmniejszenie emisji CO2. W systemie tym zostanie wybudowane piętro budynku GREEN POWER. Każda konstrukcja szkieletowa w prawie 80% składa się z izolacji termicznej. W budynku GREEN POWER jest to skalna wełna mineralna  ROCKWOOL – ROCKTON. Jej cechy oraz wpływ na ograniczenie strat ciepła przez ściany zewnętrzne przybliżył Tomasz Kwiatkowski z firmy ROCKWOOL. Omówił on także System Płyt Spadkowych DACHROCK SPS, dzięki którym zostanie zapewniona odpowiednia termoizolacja dachu płaskiego, przy zachowaniu wymaganych spadków. Aby termoizolacja nie uległa zawilgoceniu konieczne jest zastosowanie membran. W tym wypadku będą to produkty Du Pont Tyvek, o których parametrach i miejscu stosowania mówił również Marek Beśka. Usztywnieniem konstrukcji stalowej są płyty włóknowo-gipsowe  firmy Fermacell. Są to ekologiczne płyty wykonane z jednorodnej mieszanki gipsu i włókien celulozy, a ich zalety przedstawił Paweł Gorzelany z firmy Fels-Werke.

Stop ucieczce ciepła!

Ograniczenie zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzewania możliwe jest tylko wtedy, gdy współczynnik jego przenikania przez przegrody zewnętrzne jest na możliwie najniższym poziomie. Najłatwiej i skutecznie można to wykonać stosując bezspoinowy system ociepleń. W Domu Zeroenergetycznym Plus – GREEN POWER będzie on oparty na wełnie mineralnej, która zostanie zamocowana i wykończona przy użyciu najnowocześniejszych systemów TYTAN® EO, na bazie tynków zolokrzemowych z nanotechnologią. Rozwiązanie to przedstawiła Alicja Giersz z firmy Selena. Dodatkowo zaprezentowała ona możliwości jakie daje piana pistoletowa TYTAN PROFESSIONAL 65 O2 przy minimalizowaniu strat ciepła na łączeniach ramy okiennej z murem.  Drugi przedstawiciel firmy Selena – Konrad Liberda – zaprezentował najważniejsze cechy pap Matizol Super Montaż, którymi zostanie uszczelniony dach płaski domu GREEN POWER.

Kolejnym miejscem, które jest wyjątkowo narażone na powstawanie mostków termicznych jest połączenie płyty balkonowej z konstrukcją budynku. Ponieważ w domu GREEN POWER zaprojektowane zostały balkony, konieczne było zastosowanie rozwiązania, który skutecznie zapobiegnie stratom ciepła w tych miejscach. Posłuży do tego łącznik SCHÖCK ISOKORB XT, którego zasady funkcjonowania przedstawił Michał Krzyżaniak z firmy SCHÖCK.

Dodatkowym elementem Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER, który ma wpływ nie tylko na poprawę parametrów termicznych ścian, ale także – przy zastosowaniu wewnętrznym – utrzymuje korzystny mikroklimat – jest cegła elewacyjna JANTAR. Jej zalety przedstawił Leszek Reszotnik z firmy EkoKLINKIER.

Ważne instalacje

Dom Zeroenergetyczny Plus – GREEN POWER wymaga instalacji, które pozwolą na wykorzystanie potencjału budynku wysokoenergooszczędnego. Jedną z nich jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W GREEN POWER znajdą się dwa takie systemy – jeden do wentylacji sali konferencyjnej, drugi – do części mieszkalnej. W pierwszym przypadku będzie to centralka ERV Plus, która zapewnia niezbędną wymianę powietrza w pomieszczeniach, z jednoczesnym odzyskiem ciepła i wilgoci ze strumienia powietrza usuwanego. Może ona współpracować z systemem DVM GEO, opartym o gruntową pompę ciepła. Dostawcą obu rodzajów urządzeń do domu GREEN POWER jest firma Samsung, a przedstawił je Piotr Kałużniacki. Drugi system wentylacyjny to Comfosystems – kompaktowa centrala energetyczna z wbudowaną centralą wentylacyjną. Producentem jest firma Zehnder, która wyposaży obiekt w sufitowe ogrzewanie promiennikowe NESTSYSTEMS. Te innowacyjne rozwiązania przedstawił Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska.

Wspomożeniem dla pracy rekuperatorów jest Gruntowy Powietrzny Wymiennik Ciepła (w skrócie GPWC), który zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do centrali wentylacyjnej oraz gwarantuje wstępne podgrzanie (ponad 0°C w przypadku mrozu) lub schłodzenie tego powietrza. Taką instalację posiada w swojej ofercie firma Rehau, a zasadę jej działania przedstawił pan Krzysztof Twardy. Firma ta jest także dostawcą niskoszumowej kanalizacji wewnętrznej RAUPIANO PLUS oraz sond geotermalnych RAUGEO.
Instalacje grzewcze z gruntową pompą ciepła nie mogą się obejść bez jeszcze jednej rzeczy, a mianowicie roztworu na bazie glikolu. W domu GREEN POWER zastosowany zostanie płyn ERGOLID EKO, produkowany przez firmę Boryszew ERG. Jego cechy omówił Krzysztof Żygadło.

Pozostałe instalacje wewnętrzne pod budowę domu GREEN POWER zostaną dostarczone przez ogólnopolską sieć hurtowni elektrotechnicznych, instalacyjno-sanitarnych, grzewczych i wentylacyjnych Onninen, która od 100 lat zaopatruje inwestorów w produkty potrzebne do wyposażenia domu w zintegrowane systemy instalacyjne. Firma ma fińskie korzenie i działa nie tylko w Polsce, ale również w Finlandii, Szwecji, Norwegii, Rosji i Krajach Nadbałtyckich. Dom Zeroenergetyczny Plus zostanie wyposażony w produkty w marce własnej onnline, które są doskonałym i sprawdzonym już na rynku produktem zarówno dla profesjonalistów ceniących sobie wysoką jakość w konkurencyjnej cenie, jak również dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę związaną z budową domu. Firmę przedstawiła Klaudia Górska.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *