Uważaj, kogo wpuszczasz na dach!

Zwykle inwestorzy podczas budowy dachu przywiązują dużą uwagę zarówno do materiałów budowlanych, jak i do starannego wykonania. Niestety później bardzo często zapominają o przeglądach, a ewentualne drobne usterki zlecają tańszym i często nieprofesjonalnym firmom dekarskim. To duży błąd, bo takie działanie może skutkować nie tylko poważnym uszkodzeniem dachu, ale również utratą gwarancji jaką udzielają dekarze na prace dekarskie. Zanim więc zdecydujemy się wpuścić kogoś na dach – przeczytajmy dokładnie umowę z firmą, która budowała dach.

 

Dach pokryty dachówką będzie służyć nam wiele lat pod warunkiem, że będziemy o niego odpowiednio dbać. Przede wszystkim należy pamiętać o zalecanych przez dekarzy przeglądach dachu. To zadanie najlepiej jest zlecać firmie, która budowała dach. Taka firma nie tylko zna doskonale technologię i materiały z jakich dach jest zbudowany, ale również często w umowie gwarancyjnej zastrzega, że gwarancja obejmuje naprawę drobnych usterek na dachu, o ile przegląd dachu jest wykonywany tylko przez tą firmę. Optymalnie jest, jeżeli możemy sobie pozwolić na przegląd dwa razy w roku. Jeden raz przed, a drugi raz po zimie. Przegląd jesienny warto połączyć z przeglądem komina i czyszczeniem rynien. Przegląd wiosenny z kolei pozwoli sprawdzić, czy mróz oraz śnieg nie spowodowały uszkodzeń rynien, dachówki lub drobnych przecieków w newralgicznych punkach dachu – mówi Cezary Gozdera uczestnik branżowego programu Superdekarz.

 

Obowiązkowe przeglądy dachu powinny być regułą w umowach bo potwierdza to kunszt i przywiązanie do jakości prac przez firmę dekarską. Takie działanie nie jest podyktowane chęcią dodatkowego zysku przez firmy budowlane, ale jest rodzajem zabezpieczenia. Ostatnio największym problemem firm dekarskich jest to, że inwestorzy powierzają montaż kolektorów słonecznych osobom, które nie mają pojęcia o budowie dachu. Taki instalator może wyrządzić na dachu wiele szkód – począwszy od nieodpowiedniego montażu kolektora do konstrukcji dachu, poprzez nieprawidłowe docięcie dachówek lub nieszczelne przeprowadzenie przewodów solarnych przez membranę dachową, a skończywszy na nadmiernym obciążeniu konstrukcji dachu. A co robi inwestor, kiedy dach zaczyna przeciekać? Oczywiście dzwoni po firmę która budowała dach, bo przecież to dach przecieka a nie kolektor – mówi Superdekarz.

 

Ale nie tylko podczas montażu kolektora niewykwalifikowany wykonawca może popełnić błąd. Generalnie, wszelkie prace na dachu, należy powierzać wykwalifikowanej firmie, bo nawet takie z pozoru łatwe zadania jak montaż anteny czy zabezpieczeń przeciwśnieżnych mogą doprowadzić do zniszczenia dachu. Osoby bez kwalifikacji nie powinny nawet chodzić po dachu, bo i nieumiejętnym chodzeniem po pokryciu, można narobić szkód – mówi Cezary Gozdera.

 

Poszukując fachowców zarówno do budowy dachu, jak i sezonowych przeglądów warto wybierać firmy cieszące się renomą i zaufaniem. Jeżeli nie znamy nikogo osobiście, możemy się posłużyć wyszukiwarką polecanych dekarzy, na stronie www.superdekarz.pl. Jest to proste narzędzie, które pozwala odnaleźć mieszkających w okolicy dekarzy, którzy biorą udział w ogólnopolskich zmaganiach o tytuł Superdekarza Roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *