Styl marynarski – rozwiń żagle w aranżacji mieszkania

Wolność, przygoda, niebezpieczeństwo wpisane w zawód – marynarze wzbudzali niegdyś ogromne zainteresowanie w gronie kobiet i zazdrość wśród mężczyzn. Nic zatem dziwnego, że styl morski był zawsze obecny w modzie. Kobiety marynarzy wybierały sukienki w biało-niebieskie paski, a kropką nad i była czerwona chustka wokół szyi. Styl marynistyczny wkradł się również do wnętrz. O pomysłach na morską dekorację opowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Styl marynarski jest bardzo uniwersalny dzięki swojej prostocie, dlatego z sukcesem wpisze się do każdego wnętrza. Jego funkcjonalność polega na tym, że sprawdzi się nie tylko wśród pasjonatów żeglugi, ale również stanie się charakterystycznym motywem dekoracyjnym, który nada różnym wnętrzom lekkości.

Powiew bryzy morskiej

„Aranżując wnętrze w stylu marynarskim, na początku swojej wodnej przygody warto zastanowić się, czy ma być to przewodni motyw dekoracyjny w naszym domu, czy chcemy stworzyć tylko marynistyczny kącik. Jest to styl, który głównie kojarzony jest z jasnymi meblami, malowanym na biało drewnem, biało-niebieskimi dodatkami oraz typowo morskimi gadżetami, takimi jak muszle, modele okrętów czy busole” – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Salon w stylu marynarskim charakteryzuje lekkość, jasność oraz przejrzystość. Są one nadawane pomieszczeniom dzięki wprowadzaniu światła, a także białym ścianom, które powiększą optycznie każde wnętrze. Stąd nawet posiadacze małego metrażu będą mogli wnieść do niego cząstkę wielkiego morza. Dopełnieniem będzie wybór białej lub jasnoniebieskiej sofy udekorowanej dużą ilością poduszek – jasnych lub dla kontrastu granatowych, czerwonych lub w paski. Całości nadmorskiego look’u dodadzą nadmorskie dekoracje. Intrygujące obrazy albo zdjęcia przedstawiające wybrzeże czy latarnię morską lub ramka wypełniona muszlami to marynarski strzał w dziesiątkę.

„Sypialnia jest azylem, w którym chcemy zregenerować siły po ciężkim dniu. Aranżując ją w stylu marynistycznym, wprowadzimy do niej nadmorski klimat, który kojarzy się ze spokojem i odpoczynkiem. Warto zdecydować się na łóżko lekkim z baldachimem – delikatny materiał kołyszący się niczym morskie fale sprawi, że w sypialnianym azylu będziemy czuli się, jak na plaży. Dopełnieniem dekoracyjnym będzie wybór biało-niebieskiej pościeli oraz obrazy z morskimi widokami” – dodaje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Piracki pokój naszego malucha

Styl marynarski w swojej podstawowej wersji jest delikatny i subtelny, ale – w innej odmianie – również odważny oraz kontrastowy. Jeżeli nasze dziecko jest aktywne i ma bujną wyobraźnię, warto stworzyć mu kącik zabaw, który przeniesie je do innego świata. Najlepszym pomysłem na wykorzystanie stylu marynistycznego będzie przeobrażenie go w styl… piracki. Pokój małego pirata stanie się kolorowy i interesujący dzięki wykorzystaniu kontrastujących ze sobą kolorów takich jak biel, różne odcienie niebieskiego i czerwieni. Całości aranżacji dopełni łóżko o nietypowych kształtach np. łodzi. W pokoju nie może zabraknąć gadżetów rodem ze statku Jacka Sparrowa – takich jak imitacja masztu z imieniem dziecka, fototapeta z piratami czy kompas. Klimat wnętrza sprawi, że nie tylko najmłodsi będą chcieli w nim przebywać.

Pamiątka z nadmorskich wakacji

„Prawdziwi pasjonaci żeglugi mogą wykorzystać swoje hobby jako motyw dekoracyjny. Posiadacze typowo marynarskich atrybutów nie muszą chować ich w szafach czy piwnicy. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu żeglarskich lin i sznurów, możemy postawić na różnego rodzaju węzły, których nietypowe kształty udekorują każdą ścianę w salonie lub w gabinecie. Sentymentalni podróżnicy mogą również wykorzystać jako dekorację piasek z odległej plaży zamknięty w oryginalnym słoiku lub butelce, dzięki czemu wspomnienia będą do nas wracały za każdym razem, gdy na niego spojrzymy. Ciekawym rozwiązaniem jest również fototapeta przedstawiająca rodzaje masztów lub okrętów, którą można wykorzystać w gabinecie prawdziwego marynarza” – doradza Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Wodna inspiracja

Pomimo tego, że styl marynarski pasuje do każdego pomieszczenia, ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie go podczas aranżacji wnętrza, które najbardziej kojarzy się z wodą – czyli w łazience. Jeżeli charakteryzuje się ona dużym metrażem, można udekorować ją fototapetą z nadmorskim nadrukiem, którą umieścimy na przykład za wanną. Dzięki temu każda kąpiel będzie nam przypominała wakacyjny wyjazd nad morze. Delikatniejsze aranżacje łazienek w marynarskim stylu opierać się mogą na niebiesko-białych dodatkach takich jak ręczniki, dywaniki oraz przybory toaletowe.

Styl marynistyczny jest uniwersalny, a mimo to może nadać wszystkim wnętrzom oryginalnego charakteru. Obszerna baza pomysłów na aranżację mieszkań dla pasjonatów żeglugi i morza dostępna jest na największym portalu wnętrzarskim Homebook.pl. Czerpiąc z tych inspiracji możemy w pełni rozwinąć żagle… przy urządzaniu naszych wnętrz.

www.homebook.pl

www.homebook.pl to nowoczesna platforma internetowa od maja 2013 roku skupiającą entuzjastów i profesjonalistów projektowania wnętrz. To miejsce w sieci, które pomaga w odświeżeniu lub całkowitej metamorfozie domu, mieszkania lub ogrodu. Użytkownicy znajdą tu informacje o markowych produktach, tysiące inspirujących zdjęć oraz porady i kontakt
do specjalistów z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *