Produkcja przemysłowa w ocenie Pracodawców RP. Kolejne miesiące mogą być gorsze

W ocenie Pracodawców RP najnowsze dane o produkcji przemysłowej w sierpniu wystawiają pozytywną ocenę polskim przedsiębiorcom i polskiej gospodarce. Jednocześnie trzeba podkreślić, że kolejne miesiące mogą być gorsze.

Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 4,3 proc. miesiąc do miesiąca i 8,1 proc. rok do roku wobec wzrostu o 1,8 proc. rok do roku w lipcu. Jest to bardzo dobry, a jednocześnie zaskakujący wynik. Wzmacnia tezę mówiącą o tym, że tegoroczna dynamika PKB osiągnie 4 proc.

Trudno jednak przypuszczać, że kolejne odczyty będą podobne. Po pierwsze kryzys w Europie przełoży się na mniejszy portfel zamówień przedsiębiorstw nastawionych na eksport, a poza tym nadal mamy do czynienia z zastojem w inwestycjach. Także ostatnie, nie najlepsze dane z rynku pracy, nie dają impulsu do tego, aby przedsiębiorstwa produkowały więcej. Należy mieć nadzieję, że na rynku pracy nie nastąpi żadne zdecydowane tąpnięcie. Oznaczałoby to hamulec dla konsumpcji co byłoby wyraźnym ciosem dla przedsiębiorstw i całej gospodarki. W kolejnych miesiącach należy spodziewać się gorszych odczytów także dlatego, że rosną ceny surowców przekładających się na ceny oferowanych produktów – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

Pracodawcy RP podtrzymują swoją prognozę mówiącą, iż tegoroczna dynamika PKB wyniesie 4 proc. Jednocześnie należy z dużą rezerwą podchodzić do nadal obowiązującej w założeniach do ustawy budżetowej na rok 2012 prognozy mówiącej także o identycznym wzroście w przyszłym roku, tym bardziej że nikt tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć, w którym kierunku rozwinie się sytuacja w Europie.

* *

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej są największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Organizacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Prezydentem Pracodawców RP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy organizacji powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl). Pracodawcy RP powołali również Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, w ramach którego prowadzony jest wielowymiarowy, rzetelny i systematyczny monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców (www.obserwatorium.pracodawcyrp.pl).

źródło: Pracodawcy RP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *