Zastosowanie skomplikowanej technologii ściany szczelinowej na Placu Unii nie jest przypadkowe. Pośród gęstej miejskiej zabudowy powstaje budynek mający aż cztery kondygnacje podziemne. Tradycyjny wykop o takiej głębokości musiałby zajmować całą powierzchnię Placu Unii Lubelskiej. Tymczasem, dzięki wybudowaniu dochodzącej do 53 metrów głębokości ściany szczelinowej, która zapewnia stabilność ścian wykopu, możliwa jest budowa w ostrej granicy działki.

– Czterokondygnacyjna podziemna część kompleksu biurowo-usługowego wykonywana jest metodą mieszaną. Jednocześnie wbijamy w ścianę szczelinową stalowe kotwy, które wiążą ścianę z gruntem wokół wykopu i stabilizują ją oraz wylewamy stropy, spod których następnie wydobywana jest ziemia. W tej chwili pracujemy na poziomie -4, a do stycznia 2012 roku wywieziemy z placu budowy ponad 170 000 m3 gruntu” – wyjaśnia Marc Lebbe, członek zarządu Liebrecht & wooD.

Pierwsze ściany szczelinowe zaczęły powstawać w Europie w latach 50-tych. Ich wykorzystanie jest obecnie najnowocześniejszą i najbardziej cenioną metodą prowadzenia prac ziemnych w obszarach o gęstej zabudowie. Wśród zalet tej technologii są możliwość zastosowania jej w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budowli (nawet ok. 30 cm od sąsiadujących obiektów), niski poziom hałasu oraz brak wstrząsów przy wykonaniu.

Najgłębsza tego typu konstrukcja powstała w Malezji w Kuala Lumpur City Center i sięga 125 m. W Warszawie ściany szczelinowe zastosowano m.in. w Centrum Nauki Kopernik (16 m), na stacji „Centrum” warszawskiego metra (26,5 m), w budynku hotelu Intercontinental (29 do 41 m), przy budowie apartamentowca Złota 44 (34 m). Ściana szczelinowa Placu Unii jest jedną z najgłębszych tego typu konstrukcji w stolicy.

Budowa Placu Unii przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2013 roku. Inwestorami Placu Unii są firma deweloperska Liebrecht & wooD oraz fundusz BBI Development NFI.

***
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej:
www.placunii.pl oraz stronach inwestorów:
www.liebrecht-wood.pl oraz www.bbidevelopment.pl
Zapraszamy również na http://www.facebook.com/PlacUnii

Liebrecht & wooD to europejska firma deweloperska, realizująca od ponad 15 lat projekty na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Jako jeden z niewielu deweloperów, Liebrecht & wooD zapewnia kompleksową obsługę w dziedzinie obrotu nieruchomościami, od koncepcji po zarządzanie obiektem. Wysokie walory architektoniczne zrealizowanych projektów, znalazły uznanie jurorów wielu europejskich konkursów, w tym jury nagrody CEE Retail Awards 2009 za projekt Fashion House Outlet Centre Warsaw. W kwietniu 2009 r. firma odebrała także nagrodę „Dewelopera Roku” w Rumunii na Europa Property SEE Real Estate Awards. Główna działalność firmy skupia się na realizacjach biurowych, parkach handlowych oraz centrach typu outlet (Fashion House Outlet Centre), zlokalizowanych w głównych miastach Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji, takich jak: Warszawa, Gdańsk, Sosnowiec, Bukareszt, Belgrad, Moskwa i Sankt Petersburg.

BBI Development NFI S.A. jest polską spółką publiczną, której akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W portfelu inwestycyjnym BBI Development znajdują się projekty wyróżniające się unikatową, prestiżową lokalizacją. BBI Development realizuje projekty głównie w Warszawie, oferując nabywcom zarówno ekskluzywne apartamenty przy Trakcie Królewskim (Rezydencja Foksal), jak i lofty (Koneser). Ostatnią oddaną inwestycją jest budynek mieszkalny o podwyższonym standardzie – Dom na Dolnej. BBI wspólnie z WSS Społem Śródmieście w miejscu obecnego domu handlowego Sezam realizować będzie projekt Nowy Sezam – obiekt biurowo-handlowy u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, połączony z wyjściem ze stacji Metra.

źródło: www.otwarty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *