Pewnie nie ma łatwiejszego sposobu na natychmiastową zmianę stylizacji przestrzeni mieszkalnej, niż poprzez dekorację ścienną. Ściślej, poprzez zawieszenie obrazu. Jednak nie wszystko jest takie łatwe, jak się nam wydaje. Jak więc znaleźć odpowiednią grafikę do danego typu wnętrza i czy obrazy zawsze musimy oprawiać w ramę?
POMYSŁ 1 – OBRAZ JAKO GŁÓWNY BOHATER STYLIZACJI
Warto wyeksponować zalety grafiki ściennej, czyniąc ją głównym punktem kompozycji przestrzeni. Nie bójmy się traktować obrazu jak najważniejszej dekoracji naszego salonu, sypialni, przedpokoju, czy biura, dlatego odważmy się na wielkoformatowe plansze. Barwne obrazy zajmujące sporą część pionowej płaszczyzny, wzbogacą całość wnętrza o zupełnie nowe doznania estetyczne. Wybierając konkretne dzieło, starajmy się kierować własnym instynktem, ze szczególnym uwzględnieniem wyglądu pomieszczenia, do którego ten obraz ma być przeznaczony. Znacznie łatwiej dopasowywać jego specyfikę do minimalistycznego wnętrza utrzymanego w monochromatycznej i naturalnej palecie barw. W tym przypadku możemy pozwolić sobie na wiele, manipulując zarówno kolorystyka płótna, jak i tematyką oraz wielkością. Obraz przyciągający wzrok to obraz fascynujący, zastanawiający, zmuszający do myślenia. Nierzadko kontrowersyjny i pełny niejasności. Gdy nie zależy nam na aż tak bardzo intensywnym oddziaływaniu detalu na całość stylizacji, szukajmy rozwiązań pośród kojącej nerwy martwej natury, pejzażu i w impresjach. W każdym przypadku pamiętajmy, że obraz najlepiej prezentuje się będąc osadzonym na jednolitym tle – tak jak w galerii sztuki.
POMYSŁ 2 – OBRAZ W CIENIU ARANŻACJI
Obraz może być głównym bohaterem wnętrza, ale równie dobrze sprawdzi się jako jego subtelne dopełnienie. Tutaj szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kolorystykę płótna. Istotne, by obraz wprowadzony do pomieszczenia nie stłumił jego energii, ani nie „kłócił się” z pozostałymi elementami. Kolejną cechą jest wielkość. Sprawdźmy, czy grafika jest proporcjonalna do miejsca, na którym ma się znaleźć. Czy nie potrzebuje dodatkowego wzmocnienia, na przykład poprzez kolejny obraz. Zadajmy sobie ważne pytania – Czy pokój bez tego obrazu wydaje się nam niedokończony? Czy może dobierając tego typu dekorację, narażamy stylizację na chaos i kompozycyjne „załamanie”? Główną rolą płótna jest wzmocnienie wyrazu przestrzeni, jednakże nie nadanie mu zupełnie innego charakteru. Obrazy pozostające w cieniu całościowej aranżacji mają nieść za sobą stonowany przekaz, który stanie się swoistą kropką nad „i” naszych czterech kątów.
POMYSŁ 3 – JEDEN, A MOŻE KILKA?
Zwracając uwagę na wielkość wnętrza oraz styl, w jakim jest zaaranżowane, możemy zdecydować się na wprowadzenie jednego wyrazistego obrazu, albo też stworzenie kompozycji kilku plansz. Ta druga propozycja jest coraz częściej wykorzystywana przez projektantów. Jak sami twierdzą, kreowanie tryptyków i tym podobnych sprawia, że warstwa wizualna obiektów staje się bardziej wyrazista. Dzięki kompozycji mamy wrażenie, że obraz nie znalazł się na ścianie bez przyczyny. Pracując nad taką serią dekoracji pamiętajmy o zachowaniu „wspólnego mianownika”. Obrazy powinny łączyć się poprzez tematykę, kolorystykę, styl wykonania malowidła, albo pochodzić z dorobku jednego autora. W przeciwnym razie osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego, a z pomysłowej kompozycji powstanie chaotyczna, bezwartościowa mieszanka.
POMYSŁ 4 – RAMA (NIE)KONIECZNA
Nie zawsze obraz musi być oprawiony w ramę. Zróbmy tak w przypadku, gdy pragniemy jeszcze intensywniej podkreślić obecność dzieła we wnętrzu. W antykwariatach aż roi się od bogato zdobionych, rzeźbionych ram. Odświeżmy je i powieśmy razem z obrazem, a przestrzeń nabierze dystyngowanego, wyrafinowanego charakteru. Jednocześnie nie bójmy się rezygnować z tego klasycznego elementu. Pejzaże, krajobrazy, panoramy i abstrakcje wspaniale prezentują się bez ram.
POMYSŁ 5 – W DŻUNGLI MOTYWÓW
Reprodukcje dzieł sztuki, malarstwo młodych artystów, graficzne odzwierciedlenia rzeczywistości, geometria, surrealizm, fotografie przestrzenne i wiele, wiele innych motywów może odmienić wygląd nudnej przestrzeni. Dokonując wyboru i zwracając uwagę na szczegóły techniczne, nie zapominajmy, że sztuka ma przede wszystkim oddziaływać na emocje.
Obrazy możesz zakupić już dziś na www.myloview.pl