Materiały budowlane przez Internet. Czy warto korzystać ze sklepów online?

Sklepy stacjonarne wydawały się pewnym wyborem — profesjonalna, dobrze doradzająca obsługa, szybkie zakupy, możliwość zobaczenia towaru na żywo. Wraz z rozwojem sklepów internetowych, coraz więcej branż przeniosło się do Internetu. Nie inaczej jest z branżą budowlaną. Sklepy budowlane online to coraz większa część rynku. Tylko czy warto w nich kupować? Przekonajmy się.

Wygoda, szybkość i przejrzystość. Sklepy internetowe, a stacjonarne

Wejście do sklepu, ogromna powierzchnia, nie zawsze podpisane alejki. Po kilku zbędnych spacerach wzdłuż regałów nadal nie udało się znaleźć poszukiwanej rurki czy materiału. Kolejna wycieczka w stronę najbliższego pracownika, w celu zapytania, gdzie można znaleźć dany artykuł. Historia dobrze znana z każdego stacjonarnego sklepu budowlanego. 

Nie bez powodu sklepy internetowe stają się coraz popularniejsze. Po wpisaniu w wyszukiwarce hasła związanego z materiałami budowlanymi, od razu wyświetlają się najlepsze sklepy internetowe. Dbają one nie tylko o swoją ofertę, ale o każdy aspekt działalności — dlatego wiele z nich wykorzystuje pozycjonowanie stron w EACTIVE, by być lepiej widocznym dla potencjalnego klienta.

 

 

 

Dbają też w inny sposób. Pozwalają uniknąć straty czasu na szukanie potrzebnych materiałów. Nie trzeba przemierzać kilometrów i szukać między regałami. Większość sklepów online posiada wbudowaną wyszukiwarkę — wystarczy wpisać poszukiwaną frazę, a wyskoczą wszystkie dostępne opcje. Co więcej, nie trzeba podróżować między sklepami, by porównać ceny. Opcje filtrowania i sortowania po cenach pozwalają na szybkie zweryfikowanie, jaki materiał jest najtańszy i w którym sklepie. Naturalnie, w sklepach internetowych ceny są też nieco niższe z uwagi na niższą marżę. W końcu do głównych kosztów takiego sklepu należą te magazynowania, logistyki i obsługi strony, a odchodzi obsługa całego budynku i sklepu na miejscu.

Sklepy budowlane online — dlaczego warto i na co trzeba uważać?

Podstawową zaletą kupowania materiałów budowlanych przez Internet jest wspomniana wcześniej cena — zwłaszcza opłaca się kupować narzędzia, przewody, kable czy materiały z PVC. Idzie za tym jednak szereg innych korzyści. Dużo wygodniej jest np. kupić materiały budowlane na raty z uwagi na szybsze wypełnienie formalności — wniosek składa się online, wypełniając kilka formularzy i w ciągu chwili jest odpowiedź zwrotna. Sklepy budowlane online są atrakcyjne zwłaszcza dla tych mniej zmotoryzowanych. Każdy sklep internetowy posiada opcję dostawy do domu, a w przypadku lekkich materiałów dostawa ta nie należy do drogich. Kolejną zaletą jest możliwość szybkiego sprawdzenia specyfikacji danego produktu. Nie trzeba porady specjalisty pracującego w sklepie. Wystarczy kliknięcie w szczegóły danego artykułu i mamy wszelkie potrzebne dane, takie jak wymiary czy materiał.

Jakie wobec tylu zalet mogą być wady zakupów budowlanych online? Dotyczy to przede wszystkim zakupów materiałów, w których znaczenie ma kolor i detale. Nie zawsze zdjęcie oddaje rzeczywiste barwy czy szczegóły danego materiału. Wynika to nie tylko z jakości zdjęcia i rozdzielczości, ale też ustawień i parametrów wyświetlacza. Czasami zdarzają się także uszkodzone przesyłki czy towary niezgodne z opisem na stronie. 

Na to jednak jest odpowiedź w postaci bezpłatnych zwrotów towaru i reklamacji. Sklepy internetowe są zobowiązane do zapewnienia okresu minimum 10 dni, podczas którego można zwrócić towar i otrzymać z powrotem pieniądze. Dlatego, nawet jeżeli nie trafimy z barwą farby czy płytek, będzie można je zwrócić i zamówić zupełnie inny produkt bez konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *