Zawód spawacza nie należy do najłatwiejszych, jednak osoba, która dysponuje specjalistycznymi uprawnieniami może liczyć na wysokie wynagrodzenie. Z łatwością można znaleźć pracę nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Kursy dla spawaczy powinny być przeprowadzane na podstawie norm PN-EN 287-1+A1, PN-EN 287-2+A2 oraz PN-EN 9606-3. Po ukończeniu kursu certyfikat jest ważny dwa lata – jeśli w tym czasie nie podjęto zatrudnienia w zawodzie. Niektóre uprawnienia mają charakter okresowy, co oznacza zdanie egzaminu weryfikacyjnego (co dwa lata).

Dwie najpopularniejsze obecnie metody spawalnicze to MAG/MIG i TIG. Spawanie MIG/MAG to określenie dotyczące spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych (MIG-Metal Inert Gas) lub aktywnych (MAG-Metal Active Gas). W tym pierwszym wypadku najczęściej stosuje się hel lub argon, natomiast jako gazy osłonowe aktywne wykorzystuje się dwutlenek węgla lub jego mieszaninę z argonem. Spawanie TIG (Tungsten Inert Gas) oznacza natomiast spawanie nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych.

W serwisach ogłoszeniowych można znaleźć sporo ofert pracy dla spawaczy. W polu wymagania najczęściej pojawiają się właśnie uprawnienia i umiejętności w spawaniu metodą MIG/MAG oraz TIG. Wiele ofert dotyczy pracy za granicą, trzeba zaznaczyć, że spawacze z naszego kraju cieszą się dobrą renomą za granicą. Pracownik z uprawnieniami i doświadczeniem z pewnością może liczyć więc na zatrudnienie i przede wszystkim na atrakcyjne wynagrodzenie. Szkolenia dla spawacza, jak spawanie medotą MAG, MIG, TIG są z pewnością dobrą inwestycją dla osób wiążących przyszłość z tym zawodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *