Według GUS  miesięczne wydatki mieszkaniowe w Polsce stanowią 19% przychodów przeciętnego Kowalskiego, z czego wydatki na prąd, wodę i ciepło stanowią ponad 15%  domowego budżetu. Warto więc zastanowić się nad optymalizacją wydatków w tej sferze – korzyści mogą wynieść nawet 1.000 złotych miesięcznie. Poniższy artykuł przedstawi zdalny odczyt liczników jako metodę redukcji kosztów w domu. Jakie korzyści przynosi zdalny odczyt mediów?

Zdalny odczyt licznika mediów – co to takiego?

Zdalny odczyt licznika mediów to metoda, dzięki której zbędnym staje się żmudne manualne (wzrokowe) sprawdzanie liczników. Stan odczytywanego zdalnie licznika jest transmitowany radiowo do działającego w pobliżu – np. na klatce schodowej – urządzenia transmisyjnego, które przesyła zaszyfrowane dane z licznika do specjalistycznego systemu komputerowego. Osoba uprawniona do odszyfrowania informacji pomiarowych może pobrać te dane przez Internet. Osobą tą może być sam właściciel liczników albo inna osoba przez niego upoważniona.

Zdalny odczyt a oszczędności – ile można zyskać?

Większość osób nie ma świadomości na temat tego, ile wody, prądu czy gazu zużywa każdego dnia. Szczególnie w ostatnich miesiącach wraz z otrzymaniem rachunku za media przeżywają szok. Natomiast dzięki zdalnemu odczytowi  możemy kontrolować na bieżąco koszty zużycia mediów w domu czy mieszkaniu. Dzięki temu możliwe staje się realne zredukowanie wydatków na ogrzewanie o 20%, a kosztu pobieranej wody o 10% w skali roku.

Powyższa korzyść dotyczy osób posiadających lub wynajmujących mieszkanie od osób trzecich. Jest jednak także druga, która obejmuje wyłącznie podmioty zarządzające nieruchomościami na skalę masową. Dzięki nim możliwe staje się zaoszczędzenie co najmniej trzech roboczogodzin, jakie inkasent musiałby poświęcić na ręczne odczyty liczników. Tego rodzaju podmioty zyskują także wiarygodną prognozę kosztów na przyszłość. Wszystko dzięki wysokiej precyzji takich odczytów.

Inne korzyści ze stosowania zdalnego odczytu

Zdalny odczyt liczników umożliwia także diagnostykę zastanej sytuacji. Często zdarza się, że któryś z liczników od miesięcy czy nawet lat pokazuje ten sam odczyt. Dzięki czytnikom można sprawdzić, czy taka sytuacja nie jest przypadkiem dziełem awarii. Można także zweryfikować, dlaczego odczyt był niższy miesiąc do miesiąca.

Zdalna kontrola zużycia mediów w domach i budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, znacząco ułatwia gospodarowanie nieruchomościami. Systemy zdalnego odczytu pomogą także w decyzjach o optymalizacji kosztów poprzez zakup urządzeń z klasą A++ lub żarówek energooszczędnych.

Zdalny odczyt działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dodatkowo wyposażony jest w system szybkiego alarmowania. Dzięki temu pozwoli na natychmiastową reakcję i ograniczenie szkód wywołanych np. wyciekiem wody do minimum.           

Dlaczego warto postawić na zdalny odczyt?

Oszczędność czasu jest jedną z zalet takich odczytów. Niemniej — nie najważniejszą. Kluczowym walorem jest duża oszczędność. Decydując się na zdalny odczyt liczników można ograniczyć wydatki w jednej z najbardziej newralgicznych sfer życia. Ceny energii znajdują się w czołówce inflacyjnych wzrostów, a jej koszty są szczególnie dotkliwe późną jesienią i w zimie.                

Redukcja wydatków na energię pozwoli także uzyskać pewien stopień komfortu psychicznego. Dla wielu osób obecna sytuacja ekonomiczna jest bez wątpienia stresująca. A zostawienie w portfelu dodatkowych środków na koniec miesiąca z pewnością odciąży psychikę najbardziej poszkodowanych przez inflację osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *