Ukośnie opadające sklepienie występuje najczęściej w dwóch przypadkach; po pierwsze pod spadzistym dachem na poddaszu lub wyższym piętrze oraz pod schodami prowadzącymi na wyższe kondygnacje. Przestrzeń pod takim skosem sprawia wielu mieszkańcom pewne trudności z racjonalnym zagospodarowaniem. Miejsce na poddaszu lub pod schodami nie musi być przysłowiową graciarnią, można je ładnie zagospodarować i włączyć do przestrzeni mieszkalnej. Powstaje pytanie, jak to uczynić w najlepszy sposób?

 

Sprawa nie jest prosta, gdyż każdy taki skos ma swoje indywidualne charakterystyki i przepisów na skuteczne zagospodarowanie jest wiele. W zależności od wielkości przestrzeni pod skosem, stopniu nachylenia lub też konfiguracji pomieszczeń w domu, możemy zaplanować różne rozwiązania. Często zdarza się tak, że próbujemy zagospodarować tę przestrzeń dora¼nymi sposobami np. wstawiając tam łóżko albo gotowe szafki. W tym pierwszym przypadku staramy się wierzyć, że wstając rano osoba korzystająca z tego łóżka przyzwyczai się do tego, że może uderzyć się w głowę a w przypadku szafek okazuje się, że wyglądają one niezbyt udatnie odstając od ściany, poza tym przestrzeń nie jest optymalnie wykorzystana.

 

W tym miejscu powiedzmy sobie prawdę, przestrzeń pod ukosem najlepiej jest zagospodarować meblami na wymiar do tego w postaci stałej zabudowy. Dzięki meblom na wymiar zyskujemy idealne dopasowanie naszego umeblowania do posiadanej przestrzeni a dzięki rozwiązaniu w postaci stałej zabudowy oszczędzimy przestrzeń wewnątrz mebla oraz sporo materiału a zatem i pieniędzy. Dobrym pomysłem zagospodarowania większych przestrzeni jest użycie systemu szaf z drzwiami przesuwnymi. Daje to nam wygodny dostęp do wnętrza i nie ogranicza przestrzeni obok szafy. Ponadto szafy takie mogą być zabudowywane zarówno wzdłuż jak i w poprzek naszego skosu. Wygląd każdej szafy może być obecnie dopasowany do szerokiego spektrum gustów za sprawą bogatej oferty stosowanych materiałów i kolorystyki, można także wybierać pomiędzy wieloma firmami zajmującymi się takimi zabudowami. Tak szeroki wybór umożliwia nam różnorodną aranżacje wystroju pomieszczenia ze skosem oraz dopasowanie zabudowy do pozostałych elementów wystroju wnętrza tego pomieszczenia.

 

Istotne jest, że zabudowy w jakiejkolwiek formie umożliwiają dowolny sposób aranżacji ich wnętrz, założenie dowolnej liczby półek, przegródek czy wieszaków w dowolnej konfiguracji nie jest problemem. Drodzy Państwo, jeśli macie pomieszczenia, w których są skosy, czy to na poddaszu, czy pod schodami, we¼cie pod uwagę rozwiązanie tego problemu z użyciem stałej zabudowy na wymiar.

 

Marcin Kowalski – moderator serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *