Kalenica, czyli miejsca styku połaci dachu wymaga wyjątkowego zabezpieczenia zapewniającego nie tylko szczelność przed opadami atmosferycznymi i wilgocią, ale również swobodną wentylację przestrzeni między dachówkami a membraną dachową. Inwestor ma do wyboru dwa rozwiązania – może użyć wywietrznika kalenicowego ze szczotką lub taśmy kalenicowej.

Wywietrznik wykonany z wysokiej jakości PVC można montować do niemal każdego profilu pokrycia dachowego oraz właściwie w każdych warunkach atmosferycznych, co niewątpliwie jest dużą zaletą tego rozwiązania. Zastosowanie taśmy kalenicowej zaś możliwe jest jedynie na suchym i czystym podłożu w temperaturze nie niższej niż 5°C. Tylko spełnienie tych warunków gwarantuje dokładne i trwałe przyklejenie taśmy do dachówki. Ważne jest również przestrzeganie zalecenia, aby taśma montowana w najwyższym rzędzie dachówek zachodziła na zamki przynajmniej 5 cm.

Chociaż montaż taśmy kalenicowej jest bardziej wymagający, cieszy się coraz większym powodzeniem, a paleta oferowanych przez producentów taśm kalenicowych stale się powiększa. Poza tym należy pamiętać, że wywietrznika kalenicowego nie możemy zamontować w narożach dachu, więc w przypadku skomplikowanej konstrukcji dachu, zakładającej kilka płaszczyzn połaci, użycie taśmy zarówno na kalenicy jak i narożach znacznie ułatwi pracę. Wybierając taśmę warto kierować się renomą producenta, by mieć pewność, że produkt wykonany jest z najlepszej jakości materiałów i po kilku latach nie przestanie spełniać swoich funkcji, nie będzie odklejać się czy ulegać degradacji.

Przy wyborze taśmy kalenicowej należy brać pod uwagę zarówno właściwości samej taśmy – jakość kleju, zdolności wentylacyjne czy odporność na działanie czynników atmosferycznych, jak również głębokość profilu dachówki do której będzie przyklejona taśma – radzi Przemysław Skibiński Key Account Manager/Technical Manager w firmie Klöber-HPi Polska Sp. z o.o. Im głębiej profilowana dachówka, tym brzegi taśmy powinny być bardziej rozciągliwe, co umożliwi szczelne doklejenie do dachówki. Wśród naszych produktów idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest aluminiowa taśma Compact-Roll® . Warta polecenia jest również uniwersalna taśma Roll-Fix®, a do dachówek o średnio głębokim profilu mocna i lekka taśma Ventotec® – dodaje Przemysław Skibiński. Taśmy produkowane są w kilku kolorach oraz w kilku szerokościach, by można je było dopasować do szerokości otworu wentylacyjnego, oraz koloru pokrycia.

O Klöber-HPi:

Firma Klöber-HPi powstała w wyniku połączenia firmy Klöber GmbH z firmą Hausprofi International. Zarówno firma Klöber jak i HPi rozpoczynały swoją działalność
w Niemczech w latach 60-tych w zakresie produkcji akcesoriów dachowych i przez wiele lat były wiodącymi producentami w tej dziedzinie. Firma Klöber na początku produkowała głównie elementy przejść przez połać dachową, kominki wentylacyjne. Do tej pory jest
w tej dziedzinie wiodącym producentem w Europie. Ciągły intensywny rozwój powodował poszerzanie oferty o inne produkty związane z wentylacją i zabezpieczeniem dachu,
a już w 1989 roku rozpoczęto produkcję nowoczesnych membran dachowych o wysokiej paroprzepuszczalności. W bardzo krótkim czasie firma Klöber również w tym asortymencie stała się jednym z wiodących producentów w Europie.

Więcej szczegółów na www.kloeber.pl


PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *