Jak wybrać spawarkę do aluminium?

Mimo że aluminium jest metalem podatnym na spawanie, nie każda metoda będzie dla niego dobra. Jak zatem wybrać spawarkę do spawania aluminium? Koniecznie przeczytaj.

 

Spawanie aluminium – na co uważać?

Kiedy spawasz aluminium, na jego powierzchni może pojawić się tlenek glinu. Ma on zupełnie inne właściwości niż aluminium, dlatego obniża trwałość i jakość spoiny. Negatywny wpływ na nią mają także wydzielający się z powietrza wodór oraz zanieczyszczenia obecne w samym aluminium. Wodór szybko wnika w roztopiony metal i z trudem go opuszcza, kiedy ten ostatni stygnie. W ten sposób w masie aluminium powstają bąbelki wodoru, co wpływa na jego porowatość i chropowatość.

Możesz usunąć osadzający się tlenek glinu z powierzchni, ale problem rozwiąże też dobranie odpowiedniej spawarki. Sprawdzi się MIG oraz TIG. Zaraz dowiesz się, które z tych dwóch urządzeń lepiej wybrać.

Jak spawać aluminium – metodą MIG czy TIG?

Popularnymi metodami spawania aluminium są MIG i TIG. Wykorzystuje się je w wielu branżach. Oczywiście każda z nich ma swoje plusy i minusy, o których warto napisać. Spawarki TIG do aluminium są łatwiejsze w obsłudze. Sprawdzą się dlatego dla amatora. Mimo że technika spawania MIG MAG nie należy do trudnych, obsługa migomatu wymaga fachowej wiedzy i umiejętności. Jeśli chodzi o spawanie aluminium, polecamy ten sprzęt raczej profesjonalistom.

Spawanie MIG (czyli w osłonie gazu obojętnego) przeznaczone jest zwykle do łączenia grubego aluminium. Jeśli zależy Ci na łączeniu cienkich blach aluminiowych (o grubości maksymalnie 3 mm), wybierz metodę TIG.

Jeśli zdecydujesz się na migomat, uzyskasz czystą spoinę bez żadnych tlenków. Natomiast metoda TIG pozwoli Ci stworzyć spoinę o idealnej grubości nawet do 10 mm. Aby osiągnąć taki spaw, potrzebne jest jednak doświadczenie i przygotowanie techniczne.

Parametry spawarki przeznaczonej do aluminium

Przyjęło się, że spawarki TIG są stosowane do spawania cienkiego aluminium, a spawarki MIG do grubszego. Niestety, nie istnieje jedno uniwersalne urządzenie, którym można spawać aluminium. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, zanim dokonasz wyboru odpowiedniego sprzętu.

Na rynku jest wiele marek spawarek, jednak niesłabnącym powodzeniem cieszą się Ideal, Magnum, Sherman, Spartus i Trafilux.

Wartość prądu

Wartość prądu zależy od tego, jakie elementy będą spawane. Do spawania blach o grubości 1 mm konieczny jest prąd o natężeniu 40 A. Zatem musisz wybrać spawarkę o wartości prądu minimum 150 A. Taki sprzęt nada się do łączenia grubszych i cieńszych materiałów. Będzie bardzo przydatny do łączenia aluminium i stali nierdzewnej. Z kolei dla profesjonalisty lepszym wyborem będzie spawarka o wartości prądu 200 A.

Możliwość spawania prądem zmiennym

Każdy spawacz chcący spawać aluminium na pewno zadaje sobie pytanie, jaki prąd będzie lepszy – stały DC czy zmienny AC. Do aluminium poleca się spawanie prądem zmiennym, jednak do zastosowań amatorskich sprawdzi się urządzenie DC. Wiedz jednak o tym, że powstała w ten sposób spoina może być gorszej jakości.

Dodatkowe akcesoria

Spawarka TIG lub MIG przeznaczona do spawania aluminium powinna być wyposażona w niezbędne dodatki takie jak łuski czy tuleje. Jeśli jednak wybierzesz sprzęt dobrej marki, nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem części zamiennych. Wprawdzie wspomniane dodatki są dostępne w różnych rozmiarach, ale spawarki nie są urządzeniami standaryzowanymi.

Koniecznie pomyśl o chłodnicy. Dzięki niej wydłużysz cykl pracy i przedłużysz okres eksploatacji sprzętu. Chłodzony uchwyt spawalniczy znacząco podnosi komfort pracy. Oczywiście kupno spawarki wiąże się z dodatkowymi kosztami, jest to jednak zakup, który się opłaca i przynosi wymierne korzyści.

Spawarka do aluminium powinna być ergonomiczna. Zwróć uwagę na ten aspekt, zanim wybierzesz urządzenie.

Nawet jeśli jesteś amatorem, możesz kupić spawarkę dla profesjonalisty. Często bowiem okazuje się, że niezbędnym minimum jest prąd o wartości 250 A, a spawanie DC jest mało wydajne.

Sprawdź najlepsze modele na stronie : https://migomat.com.pl/migomat-spawarki-mig-mag

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *