Jak działa oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami?

Rynek oprogramowania, które ma na celu wspomaganie zarządzania nieruchomościami rozwija się niezwykle szybko. Firmy dostarczające tego typu rozwiązania wciąż udoskonalają swoją ofertę. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami.


Piętrzące się sterty dokumentów dotyczące budynku w wersji papierowej odchodzą powoli do lamusa, bowiem świetną alternatywę stanowią dla nich programy informatyczne, które całą wiedzę o zarządzaniu nieruchomościami magazynują na jednym twardym dysku. Zwiększa się też świadomość niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą przechowywanie tej wiedzy rozproszonej na wielu komputerach, które nierzadko są źle zabezpieczone i niespełniają wymogów wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych.

Większość firm zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami posiada biura wypełnione sporą liczbą różnych komputerów co przwołuje na myśl pytanie o organizację firmy.

Z kolei podmioty, które dopiero zaczynają działalność, mają problem z głowy. Mogą od razu wybrać jeden z kilku dostępnych modeli informatyzacji biura. W gorszej sytuacji są natomiast duże korporacje, rozproszone terytorialnie, które powstawały dużo wcześniej. Obowiązujące wówczas standardy narzucały każdej firmie posiadanie niezależnych komputerów czy nawet serwery. Dzisiaj mają one kłopoty z porządkowaniem rozproszonych informacji czy zapewnieniem jednakowych standardów obsługi wszystkich mieszkańców. Alterantywą dla takich problemów jest nowoczesne oprogramowanie pozwalające na gromadzenie danych potrzebnych do sprawnego zarządzania nieruchomością.

Nowoczesne zarządzanie nieruchomością

Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami przechowuje informacje, m.in. o wysokości opłat wchodzących w skład czynszu, rozliczeniu mediów, zaksięgowanych wpłatach oraz aktualny stan konta właściciela czy roczne rozliczenia finansowe i historię działań windykacyjnych dotyczących danego dłużnika.

Dodatkowo są tam także dane ogólne o prowadzonych pracach czy przeglądach, uchwały wspólnoty czy sprawozdania z walnego zgromadzenia członków spółdzielni mieszkaniowych.

W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego oczekiwania użytkowników względem oprogramowania wychodzą poza ramy tradycyjnego administrowania nieruchomością. Dzisiaj już nie ogranicza się ono wyłącznie do pilnowania przeglądów i terminowości wpłat za media czy za utrzymanie nieruchomości wspólnej.

Ponadto zapracowani właściciele mieszkań chcą sprawnie otrzymywać rzeczowe informacje o podejmowanych decyzjach i o tym, co dzieje się w ich otoczeniu. Ponadto nie lubią być zasypywani wszystkimi danymi o zarządzaniu nieruchomością, a preferują otrzymywanie wyselekcjonowanych informacji, które dotyczą akurat ich samych. Coraz częściej wolą także w tym celu korzystać z aplikacji mobilnych, które umożliwiają odczytanie korespondencji w ważnych sprawach dotyczących nieruchomości w dowolnym momencie za pośrednictwem smartfona czy tableta.

Ostatecznie można stwierdzić, że możliwości, jakie stwarza zaawansowane technologicznie oprogramowanie stanowi nieocenione narzędzie pracy dla zarządcy w jego codziennej pracy.

Autorem tekstu jest:

 Nawigator – Administrowanie i zarządzanie nieruchomościami Warszawa, Wrocław, Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *