Izolacja akustyczna – sprawdź, jak to się dobrze robi!

Głośne mieszkanie czy pokój w akademiku skutecznie potrafią uprzykrzyć życie. Zalety lokalizacji w centrum miasta czy bliskość węzłów komunikacyjnych często przegrywają z … hałasem. Rozwiązaniem tych problemów nie musi być przeprowadzka. Zaradzić może odpowiednia izolacja akustyczna. Jeśli marzysz o cichym mieszkaniu czy domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł.


Często skarżymy się na odgłosy sąsiedzkich rozmów, głośną muzykę, hałas z ulicy. Wszelkie niechciane dźwięki, bez względu na to czy pochodzą z zewnątrz, jak w przypadku domu jednorodzinnego czy z wnętrza, jak np. w przypadku budynku jednorodzinnego, dokuczają nam całą dobę, zakłócając funkcjonowanie w ciągu dnia lub spokojny sen w nocy. Aby jednak zbytnio, nie uprzykrzyć życia naszym współmieszkańcom, lokatorom lub sąsiadom, ciągłym narzekaniem na głośne zachowanie i upominaniem o ciszę, warto pomyśleć o stworzeniu odpowiednich warunków akustycznych w naszym otoczeniu. Odpowiedzią na to jest skuteczna izolacja akustyczna z włókna drzewnego, która, oprócz błogiej ciszy zapewni doskonały mikroklimat w pomieszczeniach.

Jak to działa?

Okazuje się, że włókno drzewne, jako jedyny surowiec naturalny, po odpowiednim przygotowaniu, wykazuje najlepsze parametry izolacji akustycznej. Dotyczy to zarówno tłumienia dźwięków rozprzestrzeniających się jak i uderzeniowych wywołanych bezpośrednią działalnością mieszkańców. W pierwszym przypadku, najlepszym zabezpieczeniem jest włókno drzewne w postaci gęstych płyt drewnopochodnych, montowanych bezpośrednio na krokwiach dachowych oraz na ścianach zewnętrznych, murowanych lub drewnianych. Przy niewielkich nawet, kilkucentymetrowych grubościach, można w ten sposób polepszyć akustykę przegrody o 30dB. W drugim przypadku, kiedy taką płytę o grubości kilku milimetrów położymy na podłodze, bezpośrednio pod panelami lub drewnianą klepką, dźwięki uderzeniowe zostaną wygłuszone o około 20dB. Dodatkowo, płyty drewnopochodne, jako jedyne na rynku nie ulegają procesowi utleniania, tzn. Zachowują swoje parametry przez długie lata. W zakresie wyboru materiałów izolacyjnych należy również wspomnieć o sprzyjającym mikroklimacie jaki tworzą właśnie włókna drewniane w budynku.

Innym rodzajem izolacji akustycznej, jest miękka wełna drzewna, która przy gęstości w przedziale od 45 – 80 kg/m3 doskonale radzi sobie z pochłanianiem fali dźwiękowych. Gęstość jest tu parametrem najważniejszym, ponieważ od niej zależy, czy chcemy aby dźwięk został całkowicie pochłonięty przez materiał, czy po części odbity w stronę jego źródła. – Coraz częściej w ten sposób izolujemy pomieszczenia narażone na bardzo wysokie obciążenia dźwiękiem, jak np. studia nagrań muzycznych, czy sale widowiskowe.- mówi Krzysztof Ulanicki z firmy Specterm.

Dobre okna równie ważne!

O izolacjach akustycznych warto też pomyśleć, gdy potrzebna jest ochrona przed hałasem z zewnątrz np.: przed odgłosami przejeżdżających samochodów. Kto mieszka w pobliżu pętli autobusowej, albo sąsiaduje z ulicą o dużym natężeniu ruchu, wie o czym mowa. Hałas jest nie do wytrzymania. Można się przed tym ochronić stosując okna o specjalnej konstrukcji – dodaje K. Ulanicki (specterm.pl). Okna dostarczają nie tylko światła i zapewniają odpowiednią wentylację. Powinny też tłumić dźwięki dobiegające z zewnątrz. Zależy to od konstrukcji okien i materiału użytego do ich produkcji. Parametry akustyczne okna (czyli stopień tłumienia hałasu z zewnątrz) są wyrażane w jednostce Rw. Im ten wskaźnik jest wyższy tym lepiej. Przy wyborze okien powinno się brać pod uwagę: odległość domu czy mieszkania od miejsca hałasu, np.: ulicy, a także stopień natężenia ruchu.

Wybór odpowiedniej konstrukcji okna to tylko połowa sukcesu. Równie istotne jest prawidłowe osadzenie i uszczelnienie okna, a także wybór właściwych szyb. Podstawą w wyposażeniu okien, które mają nam zapewnić ochronę przed hałasem są ramy wielkokomorowe – 6 komorowe lub więcej wyposażone w 3 szybowe pakiety szklenia. W miejscach o wyjątkowo dużym natężeniu hałasu stosuje się dodatkowo szyby akustyczne, które umożliwiają wygłuszenie na poziomie 44 dB.

– Zalecam stosować montaż wielowarstwowy z zastosowaniem taśm oraz uszczelek rozprężnych. Fachowe zastosowanie tych systemów wymaga od ekipy montażowej nie tylko wiedzy teoretycznej ale również praktyki, ponieważ zupełnie inaczej wykonujemy montaż stolarki otworowej w nowobudowanym budynku w odróżnieniu do zabytkowej kamienicy. – mówi Krzysztof Ulanicki z firmy Specterm.

Z hałasem można i trzeba walczyć. Choć wydaje się, że niechciane decybele są wszędzie, to izolacja akustyczna potrafi skutecznie się z nimi rozprawić. Drgania wywołane przez hałas źle wpływają na nasze zdrowie oraz stropy i ściany. Właściwa izolacja akustyczna znacznie poprawia komfort życia. Redukuje stres i sprawia, że mieszkanie, do którego nie chciało się już wracać, z powrotem staje się przytulnym gniazdkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *