Dlaczego warto przemycić zakopiański styl do wnętrz?

Od kilku lat we wnętrzach polskich domów zauważyć można bardzo silny powrót do stylistycznego eklektyzmu, który objawia się łączeniem nowoczesnych stylów, z tradycyjnymi wzorami. Jednak nie o antyki tutaj chodzi, tylko o bliższy nam, czyli styl folklorystyczny.

 

Styl zakopiański – czym jest?

Pojęcie „styl zakopiański” może być dla wielu z nas nie do końca zrozumiałe. Czy to to samo co styl góralski? Poniekąd tak. O stylu zakopiańskim mówimy od lat 90. XIX wieku, czyli od czasów Witkiewicza, którego uważa się za prekursora tego właśnie stylu. Obejmował on zarówno architekturę budynków, meble, sprzęty gospodarcze, jak i ubiór, instrumenty muzyczne i pamiątki. Styl ten przenikał także do twórczości pisarzy, malarzy i rzeźbiarzy. To właśnie rzeźbiarz w drewnie jest jednym z zawodów, które najsilniej przetrwały do dnia dzisiejszego.

 

Cechy stylu zakopiańskiego

Witkacy wzorował się głównie na tradycyjnym budownictwie górali podhalańskich, które wzbogacał o elementy secesji. Z domków dwuizbowych robił wille, które mogły pomieścić wielu bogatych gości. Obowiązkowym elementem były także spadziste dachy, które zdobione były pazdurami. Wystające poza obrys domu płazy ozdabiały rzeźbione motywy roślinne. Domy miały także werandy wsparte na łukach. Ze stylu tego garściami czerpać można nie tylko w przypadku budowy domów, ale przede wszystkim elementów wykończeniowych.

 

 

 

Co ze stylu zakopiańskiego może dostać się do naszych domów?

O ile budowa domu w stylu zakopiańskim może być nie tylko bardzo trudna, ale w wielu warunkach prawie niemożliwe, o tyle przemycenie wielu elementów nawiązujących do tej kultury jest bardzo łatwe. Przede wszystkim możemy umieścić w swoich domach meble, które wykonane są właśnie w takim stylu. Warto zainwestować w niewielkie mebla, takie jak np. stół, albo krzesła. Pięknie zdobione, właśnie w stylu zakopiańskim stoły to piękny dodatek do wnętrz. Świetnie będzie się wpisywał zarówno w stylistykę nowoczesną, jako jej przełamanie, jako wyraźny akcent we wnętrzu minimalistycznym, a także w pełnym pięknych, designerskich mebli salonie. Ponadto, jeśli mamy tylko odwagę, możemy do naszego domu wstawić rzeźby. Rzeźby w drewnie są nie tylko ponadczasowe, ale stanowią także bardzo interesujący dodatek do wnętrz, wszelkiego typu. Warto w takie dodatki inwestować, ponieważ nigdy nie wiemy, co będzie za kilka lat warto dużo więcej niż dziś. Jest to przede wszystkim inwestycja w sztukę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *