Zima daje się we znaki nie tylko drogowcom, po okresie zimowym każdy posiadacz dachu na własnym domu powinien dokonać przeglądu dachu. W czasie trudnego czasu: mrozów, opadów śniegu i często też okresowych odwilży, dach jest bardzo narażony na uszkodzenia. Takie czynniki jak: ujemna temperatura, zalegający śnieg, spływająca woda wraz ze spadającymi liśćmi, gałęziami czy bryłkami lodu, mogą prowadzić do uszkodzeń połaci dachowej, rynien czy uszczelnień w okolicach komina, wywietrzników, okien dachowych.


W trakcie zimy trudno naprawić takie uszkodzenia a nawet je zidentyfikować, dlatego wiosna jest odpowiednim czasem na zrobienie przeglądu dachu. Zabieg przeglądu dachu przyda się nawet na najlepiej wykonanym i z najlepszych materiałów dachu. Przegląd taki daje możliwość zaobserwowania wszelkich drobnych słabości i ich eliminacji na etapie, w jakich są jeszcze mało gro¼ne i tanie w usunięciu. W przypadku kiedy zaniedbamy z początku drobne uszkodzenia może dojść dość szybko do ich pogłębienia i wzrostu kosztów remontu dachu. Jednak to nie wszystko; poważne usterki dachu, jak rozszczelnienie, doprowadzają zwykle do zalania elewacji lub zawilgocenia poddasza i ścian, a wtedy remont obejmuje znaczną część budynku.


Proces przeglądu dachu dobrze jest powierzyć fachowcom-dekarzom, a najlepiej dekarzom, którzy już znają nasz dach, gdyż go wykonywali. W trakcie przeglądu trzeba sprawdzić całą połać dachową, jednak najwięcej uwagi należy zwrócić na wszelkie łączenia, krawędzie, zakamarki. Te elementy dachu to najsłabsze punkty całej konstrukcji. W orynnowaniu sprawdzamy drożność, jeżeli znajdziemy tam zatory bezwzględnie trzeba je usunąć w przeciwnym razie będzie dochodzić do nieusuwania wody deszczowej czy topniejącego śniegu z dachu. Taka sytuacja będzie następnie prowadzić albo do zalewania ścian, albo do przeciążenia okapu. Wokół komina, lukarn, wywietrzników, sprawdzamy czy nie doszło do uszkodzeń połączeń izolujących, przecieków. W przypadku stwierdzenia jednego z powyższych należy użyć taśm izolujących np. Wakaflex2 do usunięcia nieszczelności.


W trakcie rozważania nad przeglądami i konserwacją dachów, zwróćmy uwagę na prawidłowość, że dla długowieczności i niezawodności dachu istotne jest to z jakich materiałów został on wykonany i w jak fachowy sposób. Oszczędzanie w tych aspektach może okazać się droższe od wyboru renomowanych dekarzy i markowych, sprawdzonych materiałów dekarskich. Dach to w końcu inwestycja na wiele lat.


Marcin Kowalski – moderator serwisu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *